Spor medzi používateľmi operačného systému macOS a Windows sú neutíchajúce. Oba systémy majú svoje výhody aj nevýhody, pre ktoré si ich používatelia zvolili. Postupne sa však niektoré funkcie dostávajú z jedného systému na druhý a rovnako to je aj v prípade novej aplikácie pre Windows, ktorá prináša užitočnú funkciu z počítačov Mac.

V obchode Microsoft Store sa objavila nová aplikácia, ktorá prináša pre systémy Windows užitočnú funkciu z počítačov Mac. Nazýva sa QuickLook a robí presne to, čo prezrádza jej názov. Umožňuje prezrieť väčšinu typov súborov a zložiek v Prieskumníku len jednoduchým stlačením medzerníka.

Zatiaľ len ako samostatná aplikácia

Používateľom počítačov Mac je táto funkcia určite známa. Teraz sa dostala už aj na systémy Windows a to vo forme klasickej aplikácie, ktorá je dostupná vo Windows Store. K dispozícii je zadarmo a podporuje len systém Windows 10, okrem verzie S. Aplikácia sa nedá veľmi prispôsobiť, no základné funkcie zvláda skvelo. Či sa dostane aj do samotného systému je otázne. No určite by ju privítali viacerí používatelia, nakoľko sa jedná o celkom návykový a rýchly spôsob prehliadania súborov.

Po inštalácii stačí aplikáciu spustiť a začať ju hneď používať. Beží na pozadí, takže to vyzerá, akoby bola súčasťou samotného systému. Používanie je veľmi jednoduché. Pri zvolení nejakého súboru, sa stlačením medzerníka zobrazí jeho náhľad. Opätovným stlačením klávesy sa zavrie (alebo stlačením Escape). Ak máš zobrazený náhľad súboru a stlačíš Enter, náhľad sa zavrie a automaticky sa súbor otvorí v predvolenej aplikácii. Stlačením šípok hore a dole sa môžeš presúvať medzi súbormi. Rolovaním kolieska na myši môžeš upravovať hlasitosť a podržaním CTRL a posúvaním kolečka môžeš využívať funkcia priblíženia/oddialenia.

Nenechaj si ujsť!
Aktualizácia Windows 10 si nerozumie so známym antivírusom a s niektorými SSD diskami

Aplikácii nerobí problém väčšina súborov ako pesničky, obrázky, dokumenty či .rar súbory. Vo väčšine prípadov ide o rýchlejší spôsob prehliadania, ako ich samotné otváranie. Podobnou aplikáciou je aj Seer, no Quick Look ponúka lepšie prostredie a takisto aj pravidelné aktualizácie prostredníctvom Microsoft Store.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom