Microsoft prejavuje snahu nakloniť si na svoju stranu komunitu vývojárov open-source programov a neklamným znakom je aj nedávna novinka, v ktorej má prsty. Z výsledku tejto práce sa môžu tešiť majitelia webových stránok. 

Programátori zodpovední za vývoj prehliadača Edge, nedávno oficiálne spustili svoj ďalší projekt, tentoraz s názvom Sonar. Ide o analytický nástroj, ktorý testuje webové stránky na rôzne nedostatky najmä z oblasti výkonu a bezpečnosti. Keďže ide o open-source program, vyskúšať ho môže každý. Dostupná je inštalovateľná aplikácia, ale aj online nástroj priamo na oficiálnej stránke projektu.

Po zadaní adresy URL Sonar spustí analýzu webu a preskúma všetko od dostupnosti, prevádzkyschopnosti, výkonu a bezpečnosti. Po dokončení testu nástroj zobrazí používateľovi nájdené chyby a nedostatky, a ponúkne návrhy riešení.

Nenechaj si ujsť
Vieš, ako vznikol názov spoločnosti Microsoft?

V čom je iný?

Podobných nástrojov, ktoré analyzujú weby je dnes už veľmi veľa. Jeden z vývojárov zodpovedných za Sonar, Antón Molleda, však tvrdí, že ich produkt sa nesnaží „vynájsť koleso“. Snahou tvorcov je skôr dopĺňať a integrovať existujúce služby, ktoré využívajú vývojári pri budovaní webov. Zoznam podporovaných nástrojov nájdeš na webe Microsoftu, no chystajú sa už aj ďalšie funkcie. Sonar tak bude v budúcnosti kontrolovať ešte viac funkcií a ponúkne rozšírené možnosti prispôsobenia kritérií testov. Ak teda vlastníš webovú stránku, otestovať jej výkon môžeš pomocou Sonaru priamo online.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom