Microsoft je jedna z tých spoločností, ktorých názov berieme ako samozrejmosť a nezamýšľame sa, čo vlastne znamená. Ako ale vznikol? 

Skutočne zaujímavý príbeh

Niekto, kto sa vyzná do technológií a pozná trochu históriu, možno vie, ako názov amerického giganta vznikol. Microsoft je fenomén, na ktorý sme zvyknutí, a preto sa možno ani nezamýšľame, čo vlastne jeho názov znamená. V skutočnosti je názov Microsoft spojením dvoch slov. Viac nám ale o histórii vzniku povedia Bill Gates a Paul Allan v rozhovore z roku 1995 pre magazín Forbes.

Gates: Keď sme podpísali prvú zmluvu so spoločnosťou MITS, označili sme sa za „Paul Allen a Bill Gates, ktorí podnikajú ako Micro-Soft.“ Nepamätám si, prečo sme to napísali s pomlčkou a kapitálkou „S“. Do zdrojového kódu nášho prvého produktu sme uviedli popis, ktorý hovoril: „Micro-Soft BASIC: Bill Gates napísal veľa vecí; Paul Allen napísal ostatné veci.“

Allen: Dávnejšie sme v Bostone hovorili o mnohých rôznych menách a v určitom okamihu som povedal: „úplne najlepšie meno by bolo Microsoft.“

Gates: Spomenuli sme aj mená ako Outcorporated Inc. a Unlimited Ltd., ale väčšinou sme len vtipkovali. Hovorili sme veľa o tom, či by sme to nemali nazvať Allen & Gates, no rozhodli sme sa, že to nie je dobrý nápad.

Allen: Áno. Pretože spoločnosti, ako DEC a IBM neboli pomenované podľa osobností, mali dlhovekosť a identitu nad rámec zakladateľov…

Gates: … a zdalo sa nám, že Allen & Gates by znel ako právnická firma alebo ako poradenská spoločnosť. Takže sme vybrali názov Microsoft ešte predtým, ako sme mali firmu na meno.

Názov, ktorý poznáme dodnes

Ako je to teda so spojením slov „Micro“ a „Soft“? Ešte v 70. rokoch, predtým ako Microsoft vôbec existoval, sa Gates a Allen zaoberali vývojom MICROprocesorov, respektíve MICROpočitačov. Pre tie, samozrejme, vytvárali aj SOFTvér. Takto jednoducho vzniklo spojenie Microsoft, s ktorým povodne prišiel ako prvý Paul Allen a používa sa dodnes.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom