V počítačovom svete sú karty jasne rozdané. Intel suverénne vládne vo výrobe procesorov a nVidia zase kraľuje na poli grafických jednotiek. Už niekoľko rokov sa však na týchto dvoch gigantov snaží dotiahnuť spoločnosť AMD, ktorá má na to tentoraz jedinečnú príležitosť. 

Môže sa jej to totiž celkom ľahko podariť vďaka najnovším želiezkam v ohni. Menovite ide o nové procesory s označením Threadripper, ktoré by mohli byť skvelou alternatívou k procesorom od Intelu. Ako vždy, aj teraz sme sa dočkali hotových chválospevov o ich skvelom výpočtovom výkone. Ten však prvou skutočnou skúškou prešiel až teraz, nakoľko sa internetom začali šíriť benchmarkové výsledky doposiaľ najvýkonnejšieho procesora od AMD.

zdroj fotografií: YouTube / LinusTechTips

Ten nesie označenie Threadripper 1950X a podľa prvotných prognóz a predpokladov mal dosahovať, alebo dokonca prekonávať, výkon i9-tky od Intelu. Aby bola overená pravosť tohto výroku, páni stojaci za YouTube kanálom LinusTechTips sa rozhodli porovnať hneď štyri počítačové zostavy, ktoré vybavili rovnakými grafickými kartami a tiež zhodnou veľkosťou pamäte RAM. V každej z týchto zostáv však úradoval iný procesor. Na svoje si tak prišiel nielen Ryzen Threadripper 1950X, ale aj Ryzen 7 1800X, Intel Core i9 7900X a Intel Core i7 7700K.

Hry a render zvláda na výbornú


zdroj fotografie: YouTube / LinusTechTips

Prvý benchmark, ktorým tieto zostavy spoločne prešli, je integrovaný v hre Rise of the Tomb Rider. V ňom sa všetky procesory držali na rovnakej úrovni a rozdiely medzi najlepším a najhorším sú minimálne. Porovnávané boli výsledky z dvoch testov, kde sa pri jednom zostavy spoliehali na DX 11 a pri druhom zase na DX 12. V prvom teste si všetky čipsety až na Ryzen 7 viedli rovnako. V tom druhom už bola situácia zaujímavejšia, pričom si s týmto benchmarkom najlepšie poradila i9-tka. Tesne za ňou skončila i7-čka, ktorú v tesnom závese nasledoval Threadripper a posledné miesto si vyslúžil Ryzen 7.


zdroj fotografie: YouTube / LinusTechTips

Druhým benchmarkom je známy 3DMark, v ktorom boli všetky zostavy podrobené až trom rôznym testom. Menovite išlo o Fire Strike Ultra, Time Spy a Time Spy (CPU). Tento benchmark opäť ovládol Intel Core i9, ktorý si viedol suverénne najlepšie. Nasledovaný je novinkou od AMD, ktorá pri poslednom teste zrejme nedokázala ukázať svoj plný výkonový potenciál. Bude teda zrejme potrebné počkať až 3DMark pridá do testu Time spy (CPU) podporu pre tento ešte stále poriadne mladý a nerozšírený procesor.

Radí sa k tým najlepším


zdroj fotografie: YouTube / LinusTechTips

Ako tretí prichádza na rad jeden z najznámejších benchmarkov, ktorým je Cinebench R15. Ten Threadripper 1950X doslova ovládol, pričom predbehol takmer 1000-eurovú i9-tku o neuveriteľných 34 %. Nováčik tak mohol naplno roztiahnuť krídla najmä vďaka nespornej výhode v počte integrovaných jadier. Okrem iného sa mu podarilo takmer dvojnásobne prekonať svojho predchodcu a trojnásobne procesor Intel Core i7, ktorý skončil na poslednom mieste.


zdroj fotografie: YouTube / LinusTechTips

Nenechaj si ujsť
AMD sa vracia do high-end segmentu grafických kariet, aby pokorilo NVIDIU

A úplne na koniec tu máme Blender. V ňom sa opäť ukázal Threadripper vo svojej plnej kráse a bez väčšej námahy obsadil prvú priečku. Nestačil naň ani jeho najschopnejší konkurent a zároveň vlajkový čipset Intelu. V prvých benchmarkoch tak doposiaľ najvýkonnejší procesor od spoločnosti AMD dokázal, že s ním rozhodne treba počítať. Jedná sa totiž o jedinú schopnú alternatívu k i9-tke, ktorú v niektorých smeroch dokonca prekonáva. Ďalšie informácie a prvé recenzie tohto procesora sa k nám dostanú už 10. augusta, kedy skončí informačné embargo, ktoré je naň vznesené.

Pošli nám TIP na článokIné zariadenia