Spoločnosť AMD už dlhé roky za svojim najväčším konkurentom v segmente najvýkonnejších grafických kariet značne zaostávala. To ale má zmeniť nová rada, ktoré tým od NVIDIE budú konkurovať nielen výkonom, ale hlavne cenou. Najväčší potenciál skrýva model Radeon RX Vega 64, ktorý svojim výkonom dobieha obľúbenú GTX1080-ku. 

Po mesiacoch napínavého čakania sa hráči dočkali odhalenia novej línie grafických kariet od AMD, ktoré ju majú vrátiť späť do hry v segmente najvýkonnejších modelov. Výrobca má v rukáve niekoľko kúskov, ktoré majú konkurovať kartám od jeho najväčšieho rivala – NVIDIE. Model AMD Radeon RX Vega 64 má prísť hneď v dvoch verziách. Medzi nimi bude najväčší rozdiel iba v prevedení konštrukcie. Zatiaľ čo „klasická“ verzia ponúkne telo z čierneho plastu, tak „The Limited Edition“ príde s hliníkovou konštrukciou, ktorá pôsobí prémiovejšie. Táto verzia má byť zákazníkom odosielaná až do vypredania zásob, no AMD neprezradilo presný počet kusov, ktoré plánuje vyrobiť.

Myslí to skutočne vážne

Všetky nové high-end karty však budú obsahovať DIP prepínač podobný tomu v Radeon Pro Frontier Edition, ktorý umožní zmenu farby LED podsvietenia. Taktiež týmto novinkám nebudú chýbať tri DisplayPort 1.4 porty a dva porty HDMI 2.0. Všetky novinky by mali byť hráčom k dispozícii už v auguste, no viac detailov ti o nich odhalia nasledujúce riadky.

AMD Radeon RX Vega 64

 • Cena: 425 €
 • Počet výpočtových jednotiek: 64
 • Počet stream procesorov: 4096
 • Veľkosť HBM2 pamäte: 8 GB
 • Šírka pásma: 484 GB/s
 • Pracovná frekvencia/boost: 1 247 MHz/1546 MHz
 • Výpočtový výkon: 12,66 teraflopov

zdroj fotografie: Radeon

Nenechaj si ujsť
AMD pripravuje parádne grafické karty takmer do všetkých segmentov! Budú to vďaka týmto vlastnostiam najväčšie trháky?

AMD Radeon RX Vega 56

 • Cena: 340 €
 • Počet výpočtových jednotiek: 56
 • Počet stream procesorov: 3584
 • Veľkosť HBM2 pamäte: 8 GB
 • Šírka pásma: 410 GB/s
 • Pracovná frekvencia/boost: 1 156 MHz/1 471 MHz
 • Výpočtový výkon: 10,5 teraflopov

Špeciálny model AMD Radeon RX Vega 64 „Liquid Cooled Edition“ bude disponovať rovnakými parametrami ako vzduchom chladená verzia, no zmeny v tomto prípade nastali v pracovnej frekvencii. Tá sa vďaka vodnému chladeniu bude pohybovať  na 1406 MHz, pričom pri booste dosiahne až 1677 MHz. Rovnako sa oproti klasickej verzii zvýšil výpočtový výkon, a to na 13,7 teraflopov. Predávať sa bude za cenu 595 €.

Hráčov majú prilákať výhodné balíky

So zvyšujúcim sa záujmom o ťažbu kryptomien dochádza k nedostatku grafických procesorov, no aj na tento problém AMD vymyslelo riešenie. Hráčom spoločnosť poskytne zľavy pri nákupe grafickej karty spolu s inou hardvérovou výbavou. Aktuálne sú dostupné informácie o troch „nákupných balíkoch.“ Prvý z nich, Radeon Black Pack, poskytne zľavu zhruba 170 € na nákup 34″ širokouhlého monitora Samsung s FreeSync technológiou. Cena za procesor Ryzen 7 a matičnú dosku sa v tomto balíku zníži o 85 €, pričom zákazníkovi AMD poskytne aj 2 hry v hodnote 100 €. Ďalší balík nazvaný ako Radeon Aqua Pack bude zahŕňať grafickú kartu Radeon RX Vega 64 za 595 €, pričom znova sa dostane na zľavu pri kúpe monitora, procesora a základnej dosky. Bonusom budú tiež 2 herné tituly.

zdroj fotografie: Radeon

Posledný z trojice, Radeon Red Pack, obsahuje grafickú kartu Radeon RX Vega 56 za 425 €. Aj v tomto prípade sa počíta so zahrnutím rovnakých výhod ako v predošlých dvoch balíkoch. Tieto zľavy si nakupujúci hráč bude môcť uplatniť priamo v košíku po pridaní jednej z daných grafických kariet. Následne mu vznikne nárok na zníženú cenu za monitor Samsung FreeSync CF971, procesor Ryzen 7 a matičnú dosku X370. AMD však umožňuje tieto zľavy uplatniť iba ihneď pri nákupe, pretože neskôr už nebudú dostupné. Tieto špeciálne balíky tak majú hráčom zväčšiť šance na „uchmatnutie“ niektorej z kariet, pretože sa predpokladá, že „baníci“ ťažiaci kryptomeny nebudú bažiť po dodatočných zľavách na iný hardvér a hry.

zdroj fotografie: Radeon

Nenechaj si ujsť
Najnovšie a najvýkonnejšie grafické karty AMD a NVIDIE v perfektnom „slepom“ porovnaní. Aký rozdiel prináša 300 € v cene?
Silný napájací zdroj bude povinnou výbavou

Na napájanie týchto grafických kariet ale bude za potreby aj poriadne výkonný zdroj. Pre model RX Vega 56 si treba pripraviť napájací zdroj s výkonom 210 W, zatiaľ čo model RX Vega 64 si vypýta až 290 W. Špeciálna verzia s vodným chladením bude potrebovať pri maximálnom zaťažení až 350 W zdroj. Všetky tieto výkonné novinky od AMD budú napájané prostredníctvom dvoch 8-pinových konektorov. Otázne však doteraz ostávalo, aký výkon dokážu v porovnaní s ich konkurenciou poskytnúť. Zatiaľ však neboli zverejnené detailné výsledky z benchmarkov.

Podľa tvrdení výrobcu bude model AMD Radeon RX Vega 64 poskytovať rovnakú silu ako jeho priamy, 14 mesiacov starý konkurent GeForce GTX1080. Pri hraní na širokouhlom monitore s rozlíšením 3440 x 1440 pixelov dokázala Vega 64 vytlačiť hranicu fps na hodnotu 53 až 76. AMD ale poukázalo na to, že horná hranica karty GTX1080 je síce 78 fps, no minimálna hodnota dokáže klesnúť na 45 fps. Bude mať táto novinka oproti svojmu odvekému rivalovi mierne navrch? Výrobca tvrdí, že v 4K rozlíšení budú môcť s touto najvýkonnejšou kartou od AMD hráči hrať až 100 herných titulov. Pri ich hraní by snímková frekvencia nemala klesnúť pod 60 fps.

Sú nové karty AMD skutočnou hrozbou pre NVIDIU?

NVIDIA bola doteraz v hernom priemysle absolútne dominantnou. Môže sa však s príchodom nových, výkonných grafických kariet z línie Vega cítiť ohrozená? Detaily o výkone „slabšej“ verzie Radeon RX neboli zverejnené, no predpokladá sa, že svojou silou bude konkurentom pre model GTX1070. Najväčšími výhodami nových kariet Vega od AMD ale bude ich priaznivá cena, ktorá je v porovnaní s kartami od NVIDIE na nižšej úrovni. Aj vďaka tomu si tieto novinky môžu získať zástup nových fanúšikov, no všetko ukáže až čas. Dovtedy je však len na hráčoch, ktorý z nových modelov si do svojej hernej zostavy vyberú. Ktorej z nových kariet Vega línie by si dal prednosť ty?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom