Sériovo vyrobená alternatíva umelej pľúcnej ventilácie, ktorú koncom marca skonštruovali doktorandi na katedre Fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK Samuel Furka a Daniel Furka, primár Oddelenia ambulantnej chemoterapie NOÚ Patrik Palacka a asistent na anestéziológií Dalibor Gallik, pocestuje do zahraničia. Agentúru SITA o tom informoval Daniel Furka.

Prístroj prešiel ešte 6. apríla 24-hodinovým záťažovým testom, ktorého výsledky následne schválili špecialisti na pľúcnu ventiláciu z Bratislavy, Banskej Bystrice a švédskeho Lunde. „Testovali sme namáhanie mechanických častí a prístroj prešiel tiež sériou validačných testov, ktoré boli plne v súlade s požiadavkami britského Úradu pre reguláciu liekov a zdravotníctva pre zariadenia podobného typu.

V rámci testov sme zároveň nastavovali jednotlivé objemy a regulovateľné parametre a intervaly, tlaky a frekvenciu,“ priblížil Furka.

Štvorica konštruktérov následne čakala na vyjadrenie vedeckej rady talianskeho ministerstva zdravotníctva. Tá napokon rozhodla, že v aktuálnej fáze pandémie disponujú dostatočným počtom ventilácií pre pacientov s COVID-19, avšak využitie v prípade ďalšej vlny očakávanej v septembri zostalo otvorené. Popritom zameral tím vedcov v týchto dňoch pozornosť i na Južnú Ameriku, Afriku a Áziu, kde je umelých pľúcnych ventilácií stále nedostatok.

Ako s prvými budú už tento týždeň rokovať s Keňou a Brazíliou. „Rokovania prebehnú pod gesciou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré je nám veľmi nápomocné. Zároveň sa snažíme osloviť i odborníkov, ktorí už v týchto krajinách boli a našu pomoc koordinovať s nimi,“ uviedol Gallik.

„Produkcia závisí od dopytu, výrobu sme schopní dynamicky navýšiť. V tejto chvíli potrebujeme začať hlavne kvalitnú spoluprácu s domácimi odborníkmi,“ dodal Furka.

V prípade, že by pandémia koronavírusu ustúpila, konštruktéri sú pripravení využiť prístroj i na ďalšie účely. „Tešili sa z neho aj anestéziológovia, ktorí boli spočiatku skeptickí. Viacerí sa vyjadrili, že by si vedeli predstaviť využitie nášho prístroja aj na kratšie operácie ako apendektómiu alebo cisársky rez,“ prezradil Gallik.

MLADÍ SLOVÁCI POMÁHAJÚ ZACHRAŇOVAŤ ŽIVOTY 👨‍🔬⚙🔬Ak ste o týchto šikovných Slovákoch ešte nepočuli, čítajte 😊 Vymysleli…

Gepostet von Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny am Donnerstag, 2. April 2020

Výsledky rokovaní s Keňou budú podľa tímu známe zhruba v polovici mája. „Rokovania potrvajú tentoraz o niečo dlhšie, momentálne si na ministerstve zahraničných vecí kompletizujú potrebné podklady,“ ozrejmili vedci. Brazília, naopak, prejavila záujem o okamžité dodanie prístrojov.

Pokiaľ majú k dispozícii všetky potrebné súčiastky, dokážu jeden prístroj poskladať asi za pol hodinu. Kompletne zhotovených majú vďaka sériovej výrobe v súčasnosti 30 ventilácií, ihneď po klinických testoch však môže byť podľa nich toto množstvo navýšené na 200 a viac kusov.

Zhotovené ventilácie budú môcť zároveň na základe požiadaviek jednotlivých nemocníc ďalej upravovať. „Potrebujeme len vedieť, čo presne by v tej konkrétnej krajine chceli. Tým, že sa má prístroj používať na rôzne úkony, je možné, že lekári budú potrebovať rozličné parametre. Prestaviť čokoľvek nám však nerobí problém,“ uviedol Furka.

Prístroj pritom neustále vylepšujú, jeho základnú kostru v porovnaní s pôvodným modelom zo začiatku mesiaca už do dnešného dňa obohatili o niekoľko nových prvkov. „Pribudol napríklad špeciálny UV filter vydychovaného vzduchu, ktorý navrhli Samuel s Danielom.

Pridali sme tiež zvlhčovač a ohrievač vzduchu a využila sa špeciálna látka na miesta, kde by sa mohli zachytávať mikroorganizmy,“ vymenoval Gallik. Mladí Slováci takisto ako prví vo svojom projekte využívajú špeciálnu keramickú zložku vyrobenú tímom Mariána Janeka zo Slovenskej technickej Univerzity v Bratislave zhotovenú 3D tlačou, ktorá sa ohrieva na vysokú teplotu a ničí patogény.

Na Slovensku by mal byť prístroj oficiálne zavedený do praxe, až keď prejde certifikáciou, čo však môže podľa vedcov bez zrýchleného konania, o ktoré požiadali, trvať aj dva roky. Využívaný by pritom mohol byť predovšetkým ako prenosný ventilátor pri transporte vrtuľníkom alebo sanitkou. „V takomto prípade prispôsobíme a validujeme zariadenie pre tento účel,“ uzavrel Furka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom