Rozmýšľal si niekedy, aké by to bolo, keby celý svet získaval elektrickú energiu iba zo Slnka? Žiadne atómové ani tepelné elektrárne by tak nezaťažovali životné prostredie. Prechod na výhradne solárnu energiu môže byť jednoduchší ako si možno myslíš.

Portál IFLScience prišiel s veľmi zaujímavým porovnaním, kde veľmi pekne a jednoducho graficky znázornil, čo by bolo treba urobiť preto, aby mohol celý svet bežať výhradne na elektrickej energii získanej zo Slnka. Podľa ich zdrojov sa v roku 2009 na celom svete za jeden rok spotrebovalo 20 279 640 GWh elektriny. Zhruba takéto množstvo dokáže Slnko vyprodukovať len za za jednu hodinu.

Zobraziť celú galériu (1)
Nadine May, Takúto plochu by bolo potrebné pokryť solárnymi panelmi, aby dokázali vyrábať elektrinu pre celý svet

S dostatkom energie by teda problém nebol, čo ale jej premena na elektrinu? Solárne panely už v dnešnej dobe fungujú pomerne dobre a sú veľmi efektívne. Nadie May vo svojej diplomovej práci zameranej práve na solárnu energiu a jej prenos medzi Afrikou a Európu znázornila, akú veľkú plochu na Sahare by bolo potrebné pokryť solárnymi panelmi na to, aby dokázali zásobovať celý svet (Welt), Európu (EU-25), či iba samotné Nemecko (D). Sám môžeš vidieť, že táto plocha neznamená vo svetovom merítku vôbec nič.

Dnešné možnosti ti navyše ponúkajú alternatívy k solárnym panelom v podobe solárnych striech od Tesly. Tá nebude kaziť dizajn tvojho domu a ty budeš energicky úplne sebestačný. Vyrobenú elektrickú energiu si napríklad môžeš ukladať do Powerwall batérií, ktoré dokážu bežnú domácnosť zásobovať elektrinou na 2 dni. Ak ale túžiš po niečom extravagantnejšom, môžeš napríklad siahnuť po Smartflowerrobotickej slnečnici, ktorá bude doma vyrábať elektrinu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom