Využívanie alternatívnych zdrojov energie po celom svete narastá, no najpopulárnejším ekologickým spôsobom sú solárne panely. Tie na vytvorenie elektrickej energie využívajú priame slnečné žiarenie, no efektivita aktuálne používaných solárnych článkov je na úrovni 25 %. Výskumníkom sa však poradil radikálny objav, vďaka ktorému tieto články dokážu energiu zo Slnka využiť omnoho účinnejšie.

Čoraz viac domácností po celom svete sa pri výrobe elektrickej energie spolieha na využívanie slnečného žiarenia, ktoré dokážu zúžitkovať solárne panely. Aj tie najmodernejšie však nedokážu pracovať dostatočne efektívne. Tento problém už ale vyriešili výskumníci, ktorým sa podarilo vytvoriť omnoho účinnejšie solárne články. Tie dokážu konvertovať žiarenie zo Slnka na elektrickú energiu s účinnosťou 44,5 %. Tieto inovatívne články sa skladajú z viacerých vrstiev pre zachytávanie solárneho žiarenia, čím sú schopné absorbovať aj doteraz nevyužité spektrum.

Revolučná technológia zo špičkového materiálu

Význam tohto objavu je revolučný hneď z niekoľkých hľadísk, nakoľko vedci ich môžu vytvoriť nielen s vysokou precíznosťou, ale tiež pri tomto procese využívajú antimonid gália (GaSb), čiže materiál potrebný pri výrobe laserových a fotosenzitívnych zariadení. Tie práve vďaka tomuto jedinečnému materiálu dokážu absorbovať každé spektrum zo slnečného žiarenia.

„Naše solárne články sú schopné využiť energiu fotónov rôznych vlnových dĺžok, ktorá pri konvenčných solárnych paneloch ostáva nevyužitá.“ – Matthew Lumb, autor výskumu.

Solárne panelyzdroj fotografie: Pixabay

Nenechaj si ujsť
Čakal by si to? Podstatne viac Američanov pracuje v solárnom priemysle ako v Google, Apple či Facebooku dokopy

Pri ktoromkoľvek spôsobe využitia obnoviteľných zdrojov energie je snaha maximalizovať účinnosť použitých zariadení dosiahnutá zvýšením ich množstva. Druhým a omnoho dokonalejším spôsobom je zvýšiť účinnosť solárnych článkov, veterných turbín alebo iných prostriedkov na ekologickú výrobu elektrickej energie.

Potenciál je obrovský

S týmto prelomovým objavom tak môže byť využitých menej solárnych článkov, ktoré dokážu vyrobiť rovnaké množstvo energie. Zároveň ide o dôkaz, že sa ľudstvo vo vývoji nových technológií môže posúvať stále vpred. Nové solárne články s takmer dvojnásobnou účinnosťou môžu byť už čoskoro realitou. Cena solárnej energie je čoraz nižšia a jej využitie čoraz populárnejšie.

Solárna farmazdroj fotografie: Pixabay

Boj ľudstva so závislosťou na fosílnych palivách prináša svoje pozitívne výsledky, ktoré pomôžu nielen nám, ale aj samotnej prírode. Tá utrpela za desiatky rokov využívania spaľovacích motorov a vypúšťania miliónov ton škodlivých emisií značné škody, ktoré sa odrážajú v zmenách klimatických podmienok. Vysoké teplotné výkyvy, ako aj topenie ľadovcov a mnoho ďalších ohrozujúcich vplyvov môžu byť jedného dňa pre naše životné prostredie fatálne. Napriek tomu sa ľudstvo snaží s týmito zmenami čoraz viac bojovať, čoho dôkazom je aj stále intenzívnejšie využívanie alternatívnych zdrojov energie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú