Od 13. marca začala na Slovensku platiť mimoriadna situácia, ktorá postupne zapríčinila zatvárenie škôl, letísk, mnohých podnikov a pracovísk. Mnohí z nás tak boli nútení zostať doma a obmedziť svoj pohyb. Tento klesajúci trend mobility na Slovensku odhalili aj dáta, ktoré zverejnil Google a neskôr aj Apple.

Už od 20. mája ale sa ale na našom území spustila 4. fáza uvoľňovania reštriktívnych opatrení, ktorá zanemená postupné otváranie podnikov, uvoľnenie reštrikcií v rámci voľného pohybu a náš postupný návrat do normálneho fungovania. Hoci z hľadiska ekonomiky máme od normálu ešte veľmi ďaleko, opačný trend ale naznačujú najnovšie dáta Googlu a Applu o našom pohybe.

Postupný návrat do normálu

Ak sa pozrieme na dáta, ktoré z hľadiska mobility Slovákov zhromaždil Apple, vidíme celkový postupný trend návratu k normálu. Uvedené dáta môžeme pozorovať v prípade pešej mobility, automobilmi a verejnou dopravou. Tieto dáta tak potvrdzujú zvýšený počet áut na cestách, ktorých mobilita sa dostala na pozitívnu hodnotu 1 % od základu.

V prípade pešej mobility sa v posledných dňoch opäť vraciame k normálu, hoci sme ešte stále 6 % pod základom. Pomalšie sa ale zotavuje verejná doprava, ktorá je podľa dát ešte stále 33 % pod základom. Je ale zrejmé, že celkový trend mobility postupne stúpa a v nasledujúcich dňoch či týždňoch sa aj verejná doprava postupne zotaví.

Maloobchod a rekreácia sú na tom najhoršie

Tento trend naznačujú aj dáta, ktoré zhormaždil Google. Tie sú však aktualizované pomalšie, takže v aktuálnych číslach ešte nie je zohľadnená 4. fáza. V rámci dát, ktoré Google sprístupnil, sme sa pozreli na 4 kategórie zohľadňujúce mobilitu na Slovensku, konkrétne na mobilitu v rámci staníc a zastávok verejnej dopravy, maloobchodu a rekreácie, pracovísk a rezidencií.

Zobraziť celú galériu (3)
Google LLC "Google COVID-19 Community Mobility Reports

Dáta zobrazené nižšie naznačujú, že pomaly sa znižuje pohyb Slovákov v rámci rezidencií, respektíve ich domovov a obydlí. Asi najviac ožil pohyb v rámci pracovísk, nakoľko podniky a spoločnosti sa pomaly otvárajú a rušia home office.

Podobne ako v prípade Applu, aj dáta Googlu naznačujú, že pohyb v rámci verejnej dopravy ešte stále nie je v normále a pohybuje sa 31 % pod základom.

Zobraziť celú galériu (3)
Fontech/ zdroj dát: Google LLC "Google COVID-19 Community Mobility Reports

Horšie je na tom pochopiteľne maloobchod a rekreácia, ktorá sa pravdepodobne bude spamätávať z reštriktívnych opatrení najpomalšie.

Napriek tomu, že 4. fáza v týchto dátach zachytená nie je, je možné predpokladať, že v ich aktualizovanej verzii budú hodnoty lepšie a ich negatívny rozptyl od normálu nižší. Celkovo ale môžeme skutočne vidieť, že sa naozaj pomaly vraciame do normálu a veríme, že tento trend nepoľaví.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom