Spoločnosť Huawei dnes na konferencii v Mníchove predstavila svoje nové vlajkové lode série Mate 30, ktoré však podľa očakávaní prichádzajú na trh bez Google aplikácií. Čínsky gigant chce tento problém riešiť pomocou vlastného balíka Huawei aplikácií, ktorého budúcnosť je však otázna, píše Android Authority.

Neľahká situácia pre Huawei

Nové modely Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro, ktoré čínsky výrobca dnes predstavil na konferencii v Mníchove, nebudú obsahovať produkty, ktoré sa nachádzajú v balíčku Google Mobile Services (GMS), čiže všetky aplikácie a služby od amerického giganta vrátane najdôležitejšieho Obchodu Play.

Napriek tomu, že nový Mate 30 prišiel s viacerými zaujímavými novinkami, ako napríklad prepracovaný dizajn displeja, skvelým fotoaparátom či úplne novým procesorom Kirin 990 so vstavaným 5G modemom, je absencia služieb a aplikácií od Google ťažkou ranou, ktorá sa určite ukáže aj pri jeho predajoch na svetových trhoch.

Zobraziť celú galériu (2)
Huawei Mate 30 / Zdroj: Huawei

Prečítaj si aj
Huawei Mate 30 bez Google služieb pri predstavení: Takéto sú riešenia, no budú pre zákazníkov postačujúce?

Náhradou je vlastný ekosystém

Čínsky gigant chce tento problém riešiť pomocou vlastného ekosystému Huawei Mobile Services (HMS), ktorý by mal nahradiť služby od Google. Ide o open-source platformu zahŕňajúcu vlastné služby ako správy, hovory, webový prehliadač, kalendár, galériu a niekoľko ďalších základných aplikácií. Jadrom balíka je tiež vlastný obchod Huawei AppGallery, na ktorom nájdeš ďalšie populárne aplikácie, vrátane sociálnych sietí ako Facebook a Instagram, píše BBC. Huawei na konferencii uviedol, že do HMS investuje až miliardu dolárov, čím chce do ekosystému prilákať vývojárov aby vytvárali vlastné aplikácie, ktorých tam je údajne už viac než 45 000.

Ďalšie možnosti inštalácie

Pokiaľ však budú používatelia chcieť v systéme aplikácie priamo od Google, nebude to také jednoduché. Jednou z možností je napríklad stiahnutie APK súboru „GApps“, ktorý obsahuje všetky štandardné aplikácie a služby od Google, alebo použiť aplikáciu Google Installer, ktorý v minulosti pre svoje smartfóny ponúkalo napríklad aj Meizu či Xiaomi. Okrem rizika problémov s funkčnosťou a bezpečnosťou však môžu po novom prísť aj ďalšie iné, pretože Google sa snaží podobné inštalácie výrazne obmedzovať. Mate 30 sa tak bude v tomto smere spoliehať pravdepodobne iba na nový ekosystém od čínskeho giganta.

Zobraziť celú galériu (2)
Séria Mate 30 disponuje veľmi prepracovaným fotoaparátom, ktorý sa bude radiť medzi tie najlepšie na trhu. Dominuje hlavne v oblasti videa, a v najvyššej verzii Mate 30 Pro dokáže nahrávať slow-motion video až pri 7 680 fps. / Zdroj: Huawei

Dostupnosť stále neistá

Či sa však nové vlajkové lode od Huawei vôbec na Slovensku, ale aj iných európskych trhoch vôbec ukážu, ešte nie je isté. Podľa dnešného vyjadrenia spoločnosti totiž nie je zatiaľ predaj tejto série u nás potvrdený ani vylúčený, a konečné rozhodnutie by sme sa mali dozvedieť v najbližších týždňoch. Pre čínskeho giganta však bude súperiť so smartfónom bez služieb a aplikácií od Google mimo domácich trhov veľmi náročné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom