Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Mliečna cesta podľa aktuálnych pozorovaní nie je úplne rovná a miesto toho sa zdá, že sa vlní ako hladina rybníka potom, čo niekto vrhol do vody kameň.

Pôvod tohto tvaru vedcov najprv miatol, avšak ako informuje portál SPACE, teraz majú aj vysvetlenie, na ktorého čele stojí malá satelitná galaxia vedľa tej našej.

Nie je to po prvý raz

Podľa nových poznatkov, ktoré experti spísali v štúdii publikovanej v žurnále Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, za to môže neďaleká trpasličia galaxia Sagittarius, ktorá je zároveň satelitnou galaxiou Mliečnej cesty. Znamená to, že okolo nej obieha a zdá sa, že do nej už aspoň dvakrát narazila.

Tieto nárazy mali spôsobiť osciláciu všetkých hviezd rôznymi rýchlosťami, čo vedci zistili vďaka dátam o 20 miliónoch hviezd, ktoré vyhotovilo európske vesmírne observatórium Gaia. Procesom, ktorý astronómovia nazvali „galaktickou seizmológiou“, simulovali nameraný vzorec vĺn. Zistili tak, že bolo toto vlnenie spôsobené pred niekoľkými stovkami miliónmi rokov, keď Sagittarius naposledy prešiel našou galaxiou, píše LiveScience.

ESA

Že táto trpasličia galaxia v minulosti spôsobila vlnenie v strede Mliečnej cesty, dokazovali aj dávnejšie štúdie, avšak až teraz prišli vedci na to, že sa vlnenie rozprestieralo až po kraje galaxie.

Toto vysvetlenie pomáha objasniť hektickú históriu a evolúcie našej kolísky v podobe špirálovej galaxie, ktorá sa má vo vzdialenej budúcnosti zraziť s galaxiou Andromeda.

Zaoblili Mliečnu cestu

Nedávno astronómovia zistili aj to, že má naša galaxia tvar pripomínajúci zemiakové lupienky a aj zaň môže satelitná galaxia, avšak v tomto prípade oveľa väčšia.

K jednotlivým výsledkom dospeli vedci prostredníctvom vysoko presného spektrografu nachádzajúcom sa na observatóriu APOGEE (Apache Point Observatory Galactic Evolution Experiment), ktoré je súčasťou projektu Sloan Digital Sky Survey.

Skutočný trpaslík

Keď sa rozpráva o satelitných galaxiách Mliečnej cesty, vo väčšine prípadov ide ešte vždy o objekty s miliónmi hviezd a obrovskou hmotnosťou.

Sagittarius je však úplne iný a dosahuje hmotnosť len približne 400 násobku hmotnosti Slnka. V jej strede sa zrejme nachádza okrúhly zhluk hviezd, známy ako Messier 54. Ten je možné pomerne ľahko identifikovať aj na oblohe, avšak ani s lepšími amatérskymi teleskopmi nie je možné v ňom rozoznať jednotlivé hviezdy.

Stefan Payne-Wardenaar / MPIA/ Gaia/ ESA

Sagittarius môže mať na našu galaxiu oveľa väčší vplyv, než sme si doteraz mysleli a to aj napriek tomu, že sa jedná o skutočného kozmického trpaslíka. Mení totiž nielen jej tvar, ale zrejme aj veľkosť a mohlo tak dôjsť aj k spusteniu zrodu nových hviezd pri každej zrážke, vysvetľujú odborníci v staršej štúdii.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú