Súkromie na internete sa stáva čoraz citlivejšou témou, no anonymita v tejto verejnej sieti nie je zaručená. Či už ide o prehliadanie webu prostredníctvom smartfónov alebo počítačov, bezpečnosť by mala byť na prvom mieste.

S VPN službami sa mohli stretnúť už mnohí používatelia. V dnešnej dobe sú pritom viac ako žiadúce, a to práve kvôli spôsobu, akým dokážu ochrániť a šifrovať dáta o prehliadaní a identitu používateľov.

Získať najvýhodnejšie predplatné NordVPN so zľavou až 70 %

Čo je VPN a prečo sa neoplatí spoliehať na bezplatné ponuky?

Samotná skratka VPN predstavuje Virtual Private Network, teda virtuálnu privátnu sieť, ktorá je schopná vytvoriť prepojenie počítačov do jednej siete, pričom tie sa môžu nachádzať aj ďaleko od seba. Poskytuje útočisko používateľom vo virtuálnom svete, kde skryje ich pravú IP adresu a nahradí ju inou. Týmto spôsobom tak dokážu VPN služby anonymizovať, respektíve zakryť skutočnú polohu počítača a jeho adresu.

FonTech

Pomocou nich je taktiež možné pristupovať k službám a webom, ktoré u nás nie sú dostupné, respektíve k vybranému obsahu v aplikáciách, ktorý je dostupný len v zahraničí.

Samotné dáta pritom prechádzajú cez VPN server a tam nemá dosah ani poskytovateľ internetu. Nie je však VPN ako VPN. Na trhu je dostupné veľké množstvo takýchto služieb. Len tie najkvalitnejšie ale dokážu používateľovi skutočne zabezpečiť vyššiu ochranu a súkromie na internete.

Bezplatné VPN služby síce poskytujú ochranu zdarma, no na oplátku môžu zbierať citlivé informácie a dáta. Najlepšou voľbou je teda zvoliť overenú, známu a cenovo dostupnú VPN službu, ktorá dokáže zaručiť bezpečnejšie prehliadanie internetu s vyššou anonymitou aj bez toho, aby „okrádala“ používateľa o údaje bez jeho vedomia.

Flickr

Špičková VPN služba na trhu otvára nové možnosti pri prehliadaní internetu

Známe meno vo svete VPN služieb má NordVPN, ktorá vznikla ešte pred 8 rokmi a postupom rokov sa vypracovala do pozície lídra na trhu s VPN aplikáciami. V tejto službe používateľ nájde všetky možnosti, ktoré môže od kvalitnej virtuálnej privátnej siete očakávať, a to bez obmedzenia rýchlosti a so spoľahlivým zabezpečením jeho súkromia pri navštevovaní webov alebo využívaní aplikácií. 

Zhrnutie kľúčových výhod NordVPN

  • NordVPN dokáže zaručiť špičkové šifrovanie prenášaných dát, ochranu IP adresy aj bez zbierania údajov. 
  • Vďaka novému protokolu NordLynx zapnuté VPN neznižuje rýchlosť prenosu
  • S VPN službou si používateľ pozrie na streamoch aj obsah, ktorý je dostupný výlučne v zahraničí. Po zapnutí NordVPN a vybratí servera napríklad v USA je tak možné sledovať filmy a seriály určené pre amerických divákov na Netflixe, ktoré by sme si na Slovensku za normálnych podmienok nepozreli.

Avšak v prípade streamu HBO Go bude VPN skôr prekážkou, nakoľko je účet a predplatné viazané na konkrétnu lokalitu a po zvolení zahraničného servera nebude mať používateľ prístup k svojmu účtu.  S touto službou sa používateľ pripojí k serverom umiestneným v rôznych krajinách po celom svete, čo zvyšuje jeho anonymitu na internete.

Prostredie aplikácie NordVPN pre Windows. Zdroj: Screenshot/FonTech

Ako je to s rýchlosťou pripojenia?

Pri našom teste sme sa skúšali pripojiť na server v USA. Prvé testovanie rýchlosti dopadlo sklamaním, rýchlosť bola totiž výrazne nižšia ako bez VPN a navyše sa objavil aj veľký ping. Opakovaný test však už odhalil omnoho lepší výsledok a rýchlosť pripojenia bola dokonca výrazne vyššia ako bez zapnutia NordVPN. Vysoký ping sa však nezmenil.

Rýchlejšie pripojenie bolo zaznamenané aj pri napojení na rakúsky server cez túto službu, kde bol navyše aj viditeľne nižší ping ako pri americkom serveri. Záleží teda aj na tom, ktorý server a v ktorej krajine používateľ zvolí pripojenie. 

Rýchlejšie a bezpečné pripojenie vďaka novému systému NordLynx

NordVPN pritom pri vylepšovaní rýchlosti pripojenia využíva nový protokol WireGuard pre NordLynx, ktorý aj podľa našich testov dokázal pri meraniach výrazne zdvihnúť rýchlosť sťahovania. Aplikácia navyše pri tejto technológii neohrozuje súkromie používateľa.

NordVPN

NordVPN totiž do NordLynx implementoval tzv. duálny NAT (Network Address Translation) systém, ktorý vytvára dve lokálne siete pre každého používateľa.

Prvá vytvára lokálnu IP adresu pre všetkých používateľov na serveri, pričom narozdiel od pôvodného protokolu WireGuard každý z nich dostane rovnakú adresu. Keď sa však do procesu zapojí NAT systém, systém priradí každej ceste unikátnu IP adresu. 

Prečo si vybrať práve NordVPN?

Ako sme už spomínali, na trhu s VPN službami existuje množstvo možností, ktoré sú platené alebo aj bezplatné. Avšak len platená verzia dokáže poskytnúť ideálne podmienky pre ochranu a zabezpečenie pripojenia bez zneužívania údajov o používateľovi. Práve preto je NordVPN azda tou najlepšou voľbou, po ktorej môže siahnuť každý, kto chce mať pri prehliadaní internetu väčšie bezpečie a anonymitu. 

Získať najvýhodnejšie predplatné NordVPN so zľavou až 70 %

Pokiaľ si aj ty zvažoval predplatné pre túto službu, môžeš ju teraz získať vo zvýhodnenej ponuke a ušetriť až 70 % z pôvodnej ceny pri 3-ročnom predplatnom pláne. S predplatným získaš prístup k 5 786 serverom po celom svete a naraz môžeš k VPN pripojiť až 6 zariadení s Androidom, iOS, Windowsom, Linuxom alebo macOS.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom