Český portál Indian získal exkluzívny prístup zahrať si skúšobnú Mafia: Definitive Edition s českým dabingom. Redaktori tak zhodnotili plusy a mínusy, kedy sa samozrejme nevyhli ani porovnávaniu s originálom.

O prerobenej Mafii naplánovanej na 25. september sme už písali nespočetnekrát. Hra totiž patrí medzi najočakávanejšie tituly jesene, kde veľkú úlohu zohráva český pôvod hry a legendárny dabing.

Preview verzia pozostávala z pomerne veľkého množstva misií z pôvodnej hry. Demo obsahovalo pasáže z úvodu, vykresľujúceho premenu Tommyho z taxikára na člena Salieriho rodiny, legendárnu misiu „Bežná rutina“, a neskoršiu pasáž hry, kde si musel priniesť pretekársky automobil Lucasovi Bertonemu a následne v ňom pretekať.

Ikonické preteky v kapitole Fairplay sú podľa všetkého rovnako tvrdým orieškom ako v origináli. V predbežnej ukážke nechýba ani technologicky vyšperkovaná pasáž na bitúnku, ktorá sa už na prvotných traileroch mohla pochváiť nádhernou grafikou vybudovanou na excelentnom nasvetlení.

Definitívna edícia podľa úvodných dojmov pôsobí ako verná prerábka originálu, keďže si zachovala ako nekompromisnú hrateľnosť a atmosféru, tak aj takmer navlas rovnaký jazdný model v prípade, že si v nastaveniach zvolíš simulačný mód riadenia vozidiel.

Nové repliky a rozšírený príbeh pôsobí prirodzene

Demo nás utvrdzuje v tom, že rozšírenie hlavnej príbehovej linky a priblíženie charakterových pozadí postáv pôsobí nenútené a vynikajúco je na tom aj český dabing, umocňujúci atmosféru pôvodnej hry. Čomu sa však nevyhneme je absentujúca synchronizácia dabingu a grafiky otvárania úst postáv, keďže takzvaný „lip synch“ je už od začiatku koncipovaný v spojitosti s rozšírenejšou angličtinou.

Zmenou si prešli aj humorné hlášky Paulieho, Sama a rozvážaných ľudí z úvodných pasáži hry. Zľudovené repliky zamenili nové, čo však automaticky neznamená, že sú horšie. Na druhej strane sú príjemným osviežením a pôsobia prirodzenejšie k pretvoreným charakterom definitívnej edície.

„Nový“ Tommy nemusí sadnúť každém

Čo si však jedinci obdarení skúšobnou verziou všimli, je to odklon od pôvodnej charakterovej kresby niektorých postáv, kedy sa redaktori zamerali najmä na dve postavy. Umiernenejším dojmom pôsobí Ralph, ktorý menej koktá a vzbudzuje väčší rešpekt oproti originálu.

Tommy naopak pôsobí viac dramatickým dojmom, kedy takmer od začiatku hry pôsobí ako rešpektovaný člen rodiny, ktorého pomsta nekompromisne poháňa strmou gangsterskou hierarchiou nahor. Vo verzii z roku 2002 však išlo o rozvážneho mladíka, dotlačeného do takejto pozície najmä vtedajšou ekonomickou situáciu.

www.mafiagame.com

Hrateľnosť sa dočkala viacerých zjednodušení. Nebudú chýbať strategicky rozmiestnené vybuchujúce barely podnecujúce akčnejší priebeh príbehom alebo miesta na hernej mape, dopomáhajúce k ľahšiemu úniku pred políciou alebo členmi ostatných rodín.

Od reality sa tak upustilo aj vo filmových scénach, kde sa ti dostane do rúk ovládanie postavy. Vtedy hra zabudne na všeobecné zákony a ponúkne hráčovi napríklad nekonečný prísun munície. Nezanevrelo sa však ani na ikonickú vlastnosť prestrelok pôvodnej hry, a to na ostávajúci počet nábojov v zásobníku pri jej prebíjaní.

Nenechaj si ujsť
Strávili sme víkend s Project Cars 3. Toto sú prvé zábery z hrania

Mafia: Definitive Edition bude podľa všetkého úctivým holdom originálu z roku 2002. Príbehové rozšírenie jednotlivých misií berieme ako obrovské plus a rovnaké pocity máme aj z možnosti rôznych spôsobov ich dokončovania.

Vizuál pôsobí výborne a aj keď sme to očakávali, takmer stopercentná absencia pôvodného hudobného podkladu je drobným sklamaním. Dojmy portálu Indian tak naznačujú, že rozhodne nepôjde o tak zapamätateľné skladby ako tomu bolo pred osemnástimi rokmi. Na to, ako hra v konečnom dôsledku dopadne si budeme musieť počkať do 25. septembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom