Ministerstvo infraštruktúry Rwandy (MININFRA) predstavilo ambiciózny plán na vybudovanie siete nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá (EV) v krajine. Cieľom je zabezpečiť, aby žiadne vozidlo nemuselo cestovať viac ako 50 kilometrov bez prístupu k nabíjacej stanici.

Ministerstvo pracuje na vytvorení „hlavného plánu“, ktorý má usmerniť investorov pri rozvoji tejto infraštruktúry a zároveň zabrániť vytváraniu nevyužívaných alebo zastaraných staníc. Na ambiciózny plán upozornil portál Electrive.

Plán sa zameria na výstavbu staníc v oblastiach s vysokou hustotou obyvateľstva a dopravnými ťažiskami. Využije sa aj existujúca infraštruktúra, ako sú čerpacie stanice a komerčné budovy, ktoré sa môžu prispôsobiť potrebám elektrických vozidiel. Geografická analýza ukázala viac než 226 potenciálnych miest pre nabíjacie stanice po celej krajine.

Hoci hlavný plán ešte nie je dokončený, ministerstvo sa už začalo zaoberať identifikovaním vhodných lokalít na inštaláciu týchto staníc. Ráta sa aj s tým, že výstavba nabíjacej infraštruktúry bude postupná, pričom konkrétny časový rámec zatiaľ nie je známy.

Unsplash/Tesla

V Rwande sa počet elektrických vozidiel od roku 2020 zvýšil z 19 na 512, pričom počet hybridných vozidiel vzrástol z 28 v roku 2021 na 6 660 tento rok. K dispozícii je momentálne 24 verejných nabíjacích staníc a štyri nabíjačky pre motocykle. Okrem toho existuje aj 49 staníc, ktoré kombinujú nabíjacie stanice a zariadenia na výmenu batérií.

Volkswagen ukázal inovatívny elektrický stroj

Niekedy má človek pocit, že sa mu skrátka sníva. Automobilky dokážu vymyslieť a zostrojiť hocičo, lenže slávny Volkswagen posunul túto na novú úroveň. Jeho pobočka v Afrike – Volkswagen Group Africa – spustila výrobu moderného elektrického traktora vo svojej multifunkčnej továrni v Gashore, Rwande.

Tento krok je súčasťou ambiciózneho projektu GenFarm, ktorý má podporiť udržateľné a nízkoemisné poľnohospodárske iniciatívy v regióne. Viac sa o tomto neuveriteľnom stroji dočítaš v samostatnom článku.

Výhody elektrickej mobility sú už viditeľné aj v každodennom živote Rwanďanov. Napríklad miestni farmári v okrese Nyamagabe využívajú elektrické vozidlá na prepravu krmiva pre zvieratá, čo im umožňuje znížiť náklady na dopravu a tým pádom aj ceny krmiva, ktoré sú teraz dostupnejšie pre širokú verejnosť.

Tento krok Rwandy je príkladom rastúcej orientácie na ekologickú mobilitu v afrických krajinách, ktorá má potenciál nielen znížiť emisie CO2, ale aj podporiť miestnu ekonomiku a zlepšiť dostupnosť kľúčových služieb pre obyvateľov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú