Európsky trh s elektromobilmi zažil v februári 2025 výrazný nárast, keď bolo zaregistrovaných 164 148 nových elektrických vozidiel. To predstavuje medziročný nárast o 26 %, pričom elektromobily dosiahli 17 % podiel na trhu. Zároveň sa predalo 72 639 plug-in hybridov, čo znamená mierny nárast o 1 % oproti minulému roku. Napriek celkovému poklesu registrácií áut o 2,5 % sa ukazuje, že dopyt po elektromobiloch stále rastie, čo je rozhodne dobrou správou pre planétu aj celý trh.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneAnalýza JATO Dynamics ukazuje, že február 2025 bol pre batériové elektromobily (BEV) historicky najlepší. Spolu s januárovými výsledkami sa v Európe za prvé dva mesiace tohto roka predalo 329 700 elektromobilov, čo predstavuje medziročný nárast o 31 %. Avšak najväčšiu pozornosť vzbudzuje situácia okolo Tesly, ktorej predajné čísla zaznamenali výrazný pokles.
Tesla stráca pôdu pod nohami
Americká automobilka Tesla bola dlhé roky lídrom trhu s elektromobilmi. V posledných mesiacoch však bojuje s poklesom trhového podielu. Vo februári klesol jej podiel na 9,6 %, pričom za prvé dva mesiace roka dosiahla len 7,7 %, čo je dramatický prepad oproti 18,4 % v rovnakom období minulého roka. Dôvodov je hneď niekoľko: narastajúca konkurencia, politická angažovanosť Elona Muska a najmä očakávané uvedenie novej verzie Modelu Y.
„Tesla prechádza obdobím výrazných zmien. Okrem narastajúcej konkurencie a angažovanosti Elona Muska v politike značka postupne ukončuje výrobu súčasnej verzie Modelu Y, aby pripravila trh na novú generáciu. Pri takýchto prechodoch sa často stáva, že predaje dočasne klesnú, no po uvedení nového modelu by sa mali vrátiť na pôvodnú úroveň,“ uviedol Felipe Munoz, globálny analytik JATO Dynamics.
Tento trend potvrdzujú aj konkrétne čísla. Predaje Modelu Y sa vo februári prepadli o 56 % na 8 800 kusov, zatiaľ čo Model 3 zaznamenal pokles o 14 % na 6 800 jednotiek. Podľa Munoza to naznačuje, že pokles predajov Tesly je viac spôsobený zmenou Modelu Y než politickými aktivitami Muska.

Čínske značky predbiehajú Teslu
V celkovom predaji elektromobilov sa Tesla vo februári prepadla na druhé miesto s 15 737 predanými vozidlami. Na líderskú pozíciu sa dostala značka Volkswagen, ktorá vďaka 180 % nárastu predala 19 565 elektromobilov. Výrazný nárast zaznamenali aj BMW (+20 %, 13 475 BEV), Audi (+70 %, 9 868 BEV), Renault (+96 %, 9 387 BEV) a Kia (+56 %, 8 153 BEV).
Zaujímavým trendom je rast čínskych automobiliek, ktoré vo februári predali 19 800 elektromobilov a prvýkrát v dejinách predbehli Teslu. Je však dôležité spomenúť, že do tejto kategórie JATO zaradilo aj Volvo, ktoré patrí pod čínsku skupinu Geely. Volvo s 6 656 predanými elektromobilmi sa tesne dostalo do prvej desiatky, zatiaľ čo BYD obsadil 15. miesto s 4 436 kusmi; Polestar sa umiestnil na 20. priečke s 2 405 predanými vozidlami.

Medzi najpredávanejšími modelmi sa ako jediný „čínsky“ model podľa definície JATO umiestnil Volvo EX30 s 3 314 registráciami. Tesla Model 3, ktorý sa stal najpredávanejším elektromobilom vo februári (6 834 registrácií), je pritom vyrábaný v Číne pre európsky trh. Ďalšími elektromobilmi vyrábanými v Číne sú Dacia Spring (17. miesto, 2 934 kusov) a Cupra Tavascan (19. miesto, 2 456 kusov).
Čínske značky však ešte ani zďaleka nie sú v Európe tak veľmi rozšírené, takže z tohto hľadiska ich rozhodne môžeme označiť za exotické. Hoci plány ázijskej veľmoci sú skutočne ambiciózne aj na Starom kontinente a postupom času budú rozhodne miešať kartami na tomto trhu.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE ->>>
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneČítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Čínske autá útočia na svoju najväčšiu slabinu. Toto má byť riešenie, ako si získať Slovákov

Lucid nechtiac ukázal svoj najdôležitejší elektromobil. Dostupné SUV odhalilo aj svoju cenu

BYD chystá batériu, ktorá zmení elektromobily. Prvé kusy dorazia rekordne rýchlo, vieme kedy

Slávna čínska automobilka a bojuje o zákazníkov. Predaje chce zvýšiť rapídnym znižovaním ceny

Slovensko sa stáva elektromobilovou veľmocou. Pomáha nám gigant, ktorého sa EÚ snaží zastaviť
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Po 10 rokoch končia s varením piva: Bratia predávajú obľúbený pivovar a reštaurácie na Bazoši
PREMIUMLovestream už nie je len o hudbe. Prináša zóny, kde si oddýchneš, doplníš energiu a na chvíľu „vypneš“

Jedna z najväčších slovenských bánk dnes mala problémy. Výpadok zasiahol platby a ďalšie služby

ŠÚKL varuje pred známymi liekmi. Môžu zvyšovať riziko zriedkavého nádoru, užívajú ich tisíce Sloveniek
PREMIUMOdložil som si 70 % mzdy a investoval 1 900 eur. Experiment ukázal, čo návody na bohatstvo nespomínajú
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Čínske autá útočia na svoju najväčšiu slabinu. Toto má byť riešenie, ako si získať Slovákov
- 21 000 rezervácií za 20 hodín. Nový čínsky elektromobil vyvolal ošiaľ, ľudia mu nevedia odolať
- Slovensko sa stáva elektromobilovou veľmocou. Pomáha nám gigant, ktorého sa EÚ snaží zastaviť
- EÚ chystá veľký obrat v dotáciách, ktorý zareže čínske elektromobily. Slovákom to môže uškodiť
-
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Čínske autá útočia na svoju najväčšiu slabinu. Toto má byť riešenie, ako si získať Slovákov
- Slovensko sa stáva elektromobilovou veľmocou. Pomáha nám gigant, ktorého sa EÚ snaží zastaviť
- Čína úplne ovládla autopriemysel. Tri známe značky porazili slávne svetové mená
- Ľudia ich už nechcú. Európsky štát posiela spaľováky do zabudnutia a prepísuje historický rekord
-
- Ďalšia nemecká automobilka je v kríze. Tržby prudko klesli, zruší tisícky pracovných pozícií
- Veľká zmena pre elektrokolobežkárov. Tieto modely už nebudú môcť na cesty, hrozí pokuta 300 eur
- Úplne skoncovali so spaľovákmi. Automobilka Stellantisu predáva zaujímavý elektromobil
- Po krachu ju všetci odpisovali. Slávna značka sa vracia s elektrickým strojom, ktorý vyzerá ako motorka
- Od 1. augusta platia tvrdšie pravidlá PZP. Slovákom hrozí pokuta až 900 eur aj vyradenie z evidencie
Ojazdené autá na Slovensku citeľne zdraželi. Priemerná cena stúpla, mení sa aj ponuka
Umelá inteligencia produkuje sofistikovaný podvod. Odborníci varujú pred novou vlnou
Zelená domácnostiam pokračuje, no podmienky stále chýbajú. SIEA prezradila, čo sa zmení
Extrémne sucho zasahuje už 38 % Slovenska. SHMÚ varuje pred kriticky vyschnutou pôdou
Na D1 pribudli nové ultrarýchle nabíjačky. Elektromobily sa nabijú solídným výkonom
USA spúšťajú globálnu alianciu pre 6G. Chcú získať náskok pred úhlavným rivalom
Klimatická zmena ohrozuje cesty, železnice aj letiská. Európa na nové extrémy nie je pripravená
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Po 10 rokoch končia s varením piva: Bratia predávajú obľúbený pivovar a reštaurácie na Bazoši
PREMIUMLovestream už nie je len o hudbe. Prináša zóny, kde si oddýchneš, doplníš energiu a na chvíľu „vypneš“

Jedna z najväčších slovenských bánk dnes mala problémy. Výpadok zasiahol platby a ďalšie služby

ŠÚKL varuje pred známymi liekmi. Môžu zvyšovať riziko zriedkavého nádoru, užívajú ich tisíce Sloveniek
PREMIUM
