Tento čínsky elektromobil si môže podmaniť Európu. Dojazd 560 km šperkuje famózna cena
Čínske automobilky si pomaly začínajú brúsiť zuby na európsky trh. Značka Zeekr je mladá, no stojí za ňou veľký hráč v podaní koncernu Geely. Zeekr teraz oficiálne spúšťa predaj novinky, ktorou je SUV Zeekr X a okrem slušného dojazdu 560 km na jedno nabitie zaujme aj cenou, ktorá začína na 25 000 €. Na tému upozornil CarNewsChina.
Koncern Geely vlastní aj značku Volvo, takže v našich končinách nejde o úplne nového hráča. Samotná automobilka Zeekr ale má podľa portálu InsideEVs vstúpiť na európsky trh až budúci rok. Automobilka chce pritom konkurovať luxusným a prémiovým značkám ako Tesla, BMW, Audi a Mercedes.
Pri pohľade na čínsku cenu SUV Zeekr X to má zdá sa vyhraté, no býva zvykom, že európske ceny sú oproti tým čínskym niekedy až dvojnásobné. Za 50 000 € by však s týmito parametrami stále išlo o veľmi atraktívny elektromobil.
Dojazd 560 km s relatívne malou batériou
Zeekr X vstúpil na trh v dvoch výkonnostných variantoch. K dispozícii je buď 272-koňová zadokolka, ktorá zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,8 sekundy, alebo ako 428-koňová štvorkolka s dvoma elektromotormi. Výkonnejšia verzia dá stovku za 3,7 sekundy.
Z hľadiska veľkosti či zloženia batérie zákazník nemá na výber. Zeekr X dostal 66 kWh NMC batériu, ktorá zabezpečí dojazd 560 km, respektíve 512 km pri výkonnejšej verzii. Tu sa ale bavíme o čínskej norme CLTC a nie o európskom WLTP.
Ako uvádza ArenaEV, nabíjací výkon dosahuje maximálne 150 kW, vďaka čomu sa z 10 % na 80 % nabije už za 30 minút.
Technológiami nabitý Číňan
Zeekr X je k dispozícii v 5-miestnej alebo v 4-miestnej konfigurácii a infotainment sa ovláda skrz obrovskú 14,6″ dotykovú obrazovku, ktorá sa dá polohovať. Spolujazdec si dokonca môže tento displej presunúť úplne pred seba. Pred vodičom sa nachádza digitálny kokpit a celý interiér je veľmi jednoduchý a minimalistický.
Zeekr X je nová „zbraň“ z Číny, ktorá chce zvalcovať európske automobilky
Tu to ale s obrazovkami nekončí. K dispozícii je tiež 24,3″ head-up displej aj malý voliteľný displej v B-čkovom stĺpiku auta. Ten môže zobrazovať napríklad informáciu o stave nabíjania či zamknutí, prípadne odomknutí auta, píše Zeekr na svojom oficiálnom webe.
V stredovej konzole medzi prednými sedadlami sa nachádza priehradka, ktorá dokáže plniť funkciu chladničky, „ohrievača“ nápojov a potravín a ktorá dokonca dokáže udržať jedlo zamrazené. Za príplatok je k dispozícii aj prémiové audio značky Yamaha.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Dopyt po elektromobiloch raketovo stúpol. Dôležitý trh v Európe však brzdí vláda a nezmyselná daň
RECENZIA: Má dojazd vyše 500 km na diaľnici. Nové BMW aj v základe ponúka totálny luxus
Stalo sa jej to najhoršie. Žena si kúpila lacný elektromobil, po roku ním nedôjde ani do práce
Európa má novú elektromobilovú veľmoc. Krajine menšej ako Slovensko vládne Škoda a Volkswagen
Dočkali sme sa. Toto lacné SUV ide do elektriny a zachová si všetko, čo na ňom milujeme
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Mimoriadny úspech pre Slovensko: Tradičné jedlo je druhým najlepším na svete (REBRÍČEK)
Generácia Z robí firmám vrásky: „YouTube, Instagram a TikTok sú dnešné učebnice,“ tvrdí expertka
Za „maličkosť“ hrozí slovenským šoférom pokuta až 100 eur. Tisíce vodičov túto chybu robia každý deň
Dovolenkový raj Slovákov zasiahnu extrémne horúčavy. Teplota sa vyšplhá až na 45 °C
SHMÚ varuje pred silnými búrkami na Slovensku: Pre dva kraje platí 2. stupeň výstrahy
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Stalo sa jej to najhoršie. Žena si kúpila lacný elektromobil, po roku ním nedôjde ani do práce
- Európa má novú elektromobilovú veľmoc. Krajine menšej ako Slovensko vládne Škoda a Volkswagen
- Blesk z jasného neba: Revolučná elektráreň dostala zelenú. Stojí za ňou Bill Gates
- RECENZIA: Má dojazd vyše 500 km na diaľnici. Nové BMW aj v základe ponúka totálny luxus
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
-
- Stalo sa jej to najhoršie. Žena si kúpila lacný elektromobil, po roku ním nedôjde ani do práce
- Európa má novú elektromobilovú veľmoc. Krajine menšej ako Slovensko vládne Škoda a Volkswagen
- Blesk z jasného neba: Revolučná elektráreň dostala zelenú. Stojí za ňou Bill Gates
- RECENZIA: Má dojazd vyše 500 km na diaľnici. Nové BMW aj v základe ponúka totálny luxus
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
-
- Lacný ako Fabia, výkonný ako Porsche. Známa značka spustila predaj auta s dojazdom 2 000 km
- O toto išlo Rusom celý čas. Obsadili jedno z najväčších ložísk dôležitej suroviny v Európe
- Niektoré pobavia, z iných nebudeš chápať. Toto je TOP 10 najšialenejších ŠPZ-tiek Slovákov
- Stalo sa jej to najhoršie. Žena si kúpila lacný elektromobil, po roku ním nedôjde ani do práce
- Blesk z jasného neba: Revolučná elektráreň dostala zelenú. Stojí za ňou Bill Gates
Cukrovkári dostali nádej na život bez striekačiek. Vedci vyvinuli liečbu, ktorá donúti telo k tvorbe inzulínu
Mladí Slováci podľahli nebezpečnému trendu. Umelá inteligencia im nahrádza jednu z najdôležitejších vecí
Budeme tankovať lacnejší benzín? OPEC+ spustil ropnú lavínu, ktorá ovplyvní aj Slovákov
Slováci sa dočkali. ZSSK chce konečne vyriešiť jeden z najväčších problémov cestujúcich
Slovenská vláda chce AI pod kontrolou. Vymenovala vlastného splnomocnenca
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP