Tesla a jaj prémiové vozidlá sú niečo ako nekonečný príbeh. Nekonečný je ale v tom negatívnejšom zmysle slova. Cybertruck, ale aj Roadster neustále odkladajú svoj príchod na trh, no aj tak sa tieto elektromobily predávajú ako teplé rožky. Dôkazom je aj Founders edícia modelu Roadster, ktorá sa zrejme vypredala, informoval Electrek.

Kalifornská automobilka totižto upravila informačný list, ako aj samotný konfigurátor, v ktorom sa už nenachádza možnosť rezervovať si Founders edíciu.

Je teda viac než pravdepodobné, že táto verzia luxusného elektrického športiaku sa vypredala. Musk totiž pri predstavení oznámil, že k dispozícii bude aj limitovaná edícia v počte 1 000 kusov.

V konfigurátore Tesly sa nachádza už iba základný model Roadsteru, no aj pri ňom zmizla plná cena za vozidlo, ktorá činí 250 000 dolárov, teda 221 000 €.

Nachádza sa tu len poplatok za rezerváciu, ktorý je v tomto prípade podstatne vyšší, než pri iných modeloch značky a dosahuje sumu až 50 000 dolárov, teda 44 000 €.

Najskôr v roku 2023

Keď Tesla v roku 2017 predstavila futuristický superšport, ktorý sa mal stať najrýchlejším sériovo vyrábaným autom sveta, mnohí už vtedy očakávali, že sa do produkcie tak skoro nedostane. Vzhľadom na časté meškanie s termínmi v Tesle by preto ani odklad Roadsteru pre 4 rokmi nebol prekvapením.

NEPREHLIADNI
Absolútna šialenosť na kolesách. Tesla Roadster odhaľuje ohromujúce zrýchlenie a špeciálnu SpaceX edíciu

Je však rok 2021 a Roadster 2. generácie stále nikde. Musk najnovšie avizoval, že sa môže ešte výraznejšie omeškať a dodávky začnú najskôr až o 2 roky.

Hoci Elon prisľúbil štart výroby v roku 2022, aj tento jeho predpoklad môžeme vnímať s veľkým otáznikom. Čo sa samotných dodávok týka, tie by mali byť podľa jeho nových informácií spustené v roku 2023. .

Svet sa momentálne zmieta v polovodičovej kríze, ktorá má dopad na všetky odvetvia priemyslu, ktoré využívajú polovodičové súčiastky. Automobilový sektor je jedným z najviac zasiahnutých. V konečnom dôsledku to potvrdil aj Musk, ktorý v nedávnom tweete informoval, že „rok 2021 bol rokom super šialených odstávok dodávateľského reťazca, a tak by nezáležalo, či by sme mali 17 nových produktov, ak by sme ich nedodali“.

Ďalej vo svojom tweete pokračoval, že pokiaľ nebude rok 2022 „mega drámou“, 2. generácia Tesly Roadster so zrýchlením z 0 na 100 km/h len za 1,9 sekundy by sa mohla začať dodávať prvým zákazníkom v roku 2023.

Edícia „SpaceX“ zatiaľ ani na papieri

Tesla Roadster má prísť na trh aj v ďalšej špeciálnej edícii, respektíve supervýkonnej konfigurácii SpaceX. Príplatková výbava pridá do vozidla trysky so stlačeným vzduchom, ktoré pomôžu pri akcelerácii a vďaka nim dosiahne auto stovku už za 1,1 sekundy.

SpaceX edíciu potvrdil aj samotný Musk už niekoľkokrát na svojich sociálnych sieťach, no až doposiaľ sme nevideli žiaden funkčný prototyp priamo od Tesly. Ani na oficiálnych stránkach sa zatiaľ nenachádzajú informácie o najrýchlejšej Tesle. Je teda možné, že SpaceX edícia príde ešte neskôr.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú