Keď Tesla v roku 2017 predstavila futuristický superšportový elektromobil, ktorý sa mal stať najrýchlejším sériovo vyrábaným autom sveta, mnohí už vtedy očakávali, že sa do produkcie tak skoro nedostane. Vzhľadom na časté meškanie s termínmi v Tesle by preto ani odklad Roadsteru pre 4 rokmi nebol prekvapením.

Je však rok 2021 a Roadster 2. generácie stále nikde. Musk najnovšie avizoval, že sa môže ešte viac omeškať a dodávky tohto elektrického športiaku začnú najskôr až o 2 roky, informuje The Verge.

Roadster nie a nie vstúpiť do výroby

Od debutu tohto ambiciózneho vozidla Tesly pretieklo už veľa vody. Za ten čas sme o ňom slýchali všelijaké možné chýry, ktoré hovorili o vylepšeniach raketovou technológiou SpaceX, ale aj o tom, že by Roadster mohol jedného dňa dokonca vzlietnuť. Bizarné špekulácie však naďalej ostávajú nepotvrdené. Finálna verzia vozidla sa totižto stále nedostala do sériovej výroby.

Odborníci už v roku 2017 upozorňovali, že Roadster a elektrický kamión Tesla Semi mohli pre spoločnosť slúžiť len ako „odlákanie“ pozornosti investorov v čase, kedy sa automobilke príliš nedarilo a topila sa v problémoch. Ako však môžeme vidieť o 4 roky neskôr, firma doteraz tieto projekty nenaplnila úplne.

Tesla Roadster 2
Tesla

Elon Musk už pritom odložil „predpokladaný“ termíny výroby Roadsteru hneď niekoľkokrát. Po tom, ako sme sa ho nedočkali vlani a ani tento rok, priniesol Musk začiatkom roka informácie, že výroba tohto modelu by sa mala začať až v roku 2022. Ide tak už o druhé omeškanie, Tesla Roadster sa totiž mala začať vyrábať už pred rokom.

Musk avizuje nový termín

Najnovšie správy z Muskovho Twitteru však fanúšikov tohto superšportu opäť nepotešia. Hoci Elon prisľúbil štart výroby v roku 2022, aj tento jeho predpoklad môžeme vnímať s veľkým otáznikom. Čo sa samotných dodávok týka, tie by mali byť podľa jeho nových informácií spustené v roku 2023. Ani to stále nemusí byť isté.

Svet sa momentálne zmieta v polovodičovej kríze, ktorá má dopad na všetky odvetvia priemyslu, ktoré využívajú polovodičové súčiastky. Automobilový sektor je jedným z najviac zasiahnutých. V konečnom dôsledku to potvrdil aj Musk, ktorý v nedávnom tweete informoval, že „rok 2021 bol rokom super šialených odstávok dodávateľského reťazca, a tak by nezáležalo, či by sme mali 17 nových produktov, ak by sme ich nedodali“.

Ďalej vo svojom tweete pokračoval, že pokiaľ nebude rok 2022 „mega drámou“, 2. generácia Tesly Roadster so zrýchlením z 0 na 100 km/h len za 1,9 sekundy by sa mohla začať dodávať prvým zákazníkom v roku 2023.

Na celú situáciu pritom najviac doplácajú samotní zákazníci, ktorí si mohli tento superšport objednať už pred rokmi, pričom zložili nemalú zálohu vo výške 50 000 dolárov za základný a 250 000 dolárov za Founders Series model.

Medzičasom ide do výroby aspoň Tesla Semi

Podobná situácia pritom trápila aj elektrický ťahač Tesla Semi, ktorý však po dlhých rokoch odkladov konečne mieri do sériovej výroby. Stále sa ale nejedná o plne fungujúcu sériovú produkciu, výrobca totižto ešte nevychytal všetky problémy.

Ako uvideli zdroje pre portál Electrek, linka, na ktorej sa vyrába pohonná jednotka Tesla Semi, je už pripravená na produkciu. Na kompletizačnej linke sa dolaďujú posledné detaily a akonáhle sa vychytajú všetky muchy, hromadná výroba vozidla, ktoré môže spôsobiť revolúciu v nákladnej doprave, začne.

Spustenie produkcie sa očakávalo niekedy koncom roka, no ak sú tieto informácie pravdivé, dočkať by sme sa jej mohli aj podstatne skôr. Tieto správy potešia aspoň veľkých zákazníkov Tesly, ktorí si objednali stovky kusov nového nákladiaka. Medzi nimi je aj česká Alza, ktorá, podobne ako ostatní, už dlho čaká na doručenie svojich rezervovaných elektrických kamiónov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú