Najväčší konkurent SpaceX, United Launch Alliance (ULA), vo štvrtok odložil plánovaný štart svojej najväčšej rakety Delta IV Heavy z dôvodu technických problémov, informoval portál Spaceflightnow.

Raketa mala pôvodne odletieť do vesmíru vo štvrtok ráno 02:12 z Mysu Canaveral. Tento štart bol však presunutý na dnes (29.8.2020) z dôvodu problémov s vyhrievaním nosového kužeľa a pneumatickým riadiacim systémom. Chybu ohrievača podľa dostupných údajov spôsobili dve vyhorené poistky, ktoré inžinieri stihli vymeniť ešte počas samotného odpočítavania. Chybu, ktorú však nedokázali včas odstrániť a bola príčinou odloženia tohto štartu, spôsobila bližšie nešpecifikovaná anomália v pneumatickom riadiacom systéme.

Samotný štart rakety, ktorá do vesmíru nesie dôležitý náklad v podobe utajovanej špionážnej družice od NRO (National Reconnaissance Office), sa mal uskutočniť dnes o 08:04 nášho času. O tomto satelite sa v súčasnosti vie iba toľko, že bude slúžiť na zhromažďovanie spravodajských informácií a po obežnej dráhe by sa mal pohybovať vo výške približne 36 000 kilometrov.

Dnes ráno však pri štarte dôšlo k ďalšiemu zlyhaniu iba 3 sekundy pred samotným odletom rakety, čo spôsobilo automatické prerušenie celej misie. Podľa dostupných informácií došlo k prerušeniu misie kvôli požiaru, ktorý vznikol tesne po tom, ako nastal zážeh troch motorov. Nový dátum a čas nebol zatiaľ oznámený, avšak podľa hlavných predstaviteľov ULA posúdenie celej tejto situácie a výber nového dátumu bude trvať minimálne 7 dní, informoval web Spacenews.

K zlyhaniu došlo v čase 2:24:10 tohto videa:

Odloženie štartu rakety Delta IV Heavy spôsobilo aj oneskorenie štartu Falcon 9 od SpaceX, ktorá mala rovnako štartovať z Mysu Cape Canaveral v piatok večer, avšak jej štart bol presunutý na pondelok ráno o 01:19. Štart presunuli z dôvodu, že Delta IV Heavy, ktorá v rámci svojej misie vynesie na obežnú dráhu spomínaný špionážny satelit, má prioritu a jej štart sa musí uskutočniť pred samotným vzletom Falcon 9.

Falcon 9 so sebou ponesie radarový satelit SAOCAM 1B a táto misia bude vôbec prvou od roku 1969, ktorá odštartuje z Mysu Cape Canaveral po nezvyčajnej letovej trajektórii a bude si vyžadovať takzvaný „dogleg“ manéver.

Podľa plánov by mal Falcon 9 najskôr letieť smerom na juhovýchod ponad Atlantický oceán a neskôr zmení svoj kurz smerom na západ, aby preletela v blízkosti pobrežia na Južnej Floride. Spustenie misie SAOCAM 1B bolo pôvodne naplánované na marec, no kvôli obavám z pandémie koronavírusu bol štart presunutý až na august.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom