Najväčší konkurent SpaceX, United Launch Alliance (ULA), vo štvrtok odložil plánovaný štart svojej najväčšej rakety Delta IV Heavy z dôvodu technických problémov, informoval portál Spaceflightnow.
Raketa mala pôvodne odletieť do vesmíru vo štvrtok ráno 02:12 z Mysu Canaveral. Tento štart bol však presunutý na dnes (29.8.2020) z dôvodu problémov s vyhrievaním nosového kužeľa a pneumatickým riadiacim systémom. Chybu ohrievača podľa dostupných údajov spôsobili dve vyhorené poistky, ktoré inžinieri stihli vymeniť ešte počas samotného odpočítavania. Chybu, ktorú však nedokázali včas odstrániť a bola príčinou odloženia tohto štartu, spôsobila bližšie nešpecifikovaná anomália v pneumatickom riadiacom systéme.
Samotný štart rakety, ktorá do vesmíru nesie dôležitý náklad v podobe utajovanej špionážnej družice od NRO (National Reconnaissance Office), sa mal uskutočniť dnes o 08:04 nášho času. O tomto satelite sa v súčasnosti vie iba toľko, že bude slúžiť na zhromažďovanie spravodajských informácií a po obežnej dráhe by sa mal pohybovať vo výške približne 36 000 kilometrov.
Dnes ráno však pri štarte dôšlo k ďalšiemu zlyhaniu iba 3 sekundy pred samotným odletom rakety, čo spôsobilo automatické prerušenie celej misie. Podľa dostupných informácií došlo k prerušeniu misie kvôli požiaru, ktorý vznikol tesne po tom, ako nastal zážeh troch motorov. Nový dátum a čas nebol zatiaľ oznámený, avšak podľa hlavných predstaviteľov ULA posúdenie celej tejto situácie a výber nového dátumu bude trvať minimálne 7 dní, informoval web Spacenews.
K zlyhaniu došlo v čase 2:24:10 tohto videa:
Odloženie štartu rakety Delta IV Heavy spôsobilo aj oneskorenie štartu Falcon 9 od SpaceX, ktorá mala rovnako štartovať z Mysu Cape Canaveral v piatok večer, avšak jej štart bol presunutý na pondelok ráno o 01:19. Štart presunuli z dôvodu, že Delta IV Heavy, ktorá v rámci svojej misie vynesie na obežnú dráhu spomínaný špionážny satelit, má prioritu a jej štart sa musí uskutočniť pred samotným vzletom Falcon 9.
Falcon 9 so sebou ponesie radarový satelit SAOCAM 1B a táto misia bude vôbec prvou od roku 1969, ktorá odštartuje z Mysu Cape Canaveral po nezvyčajnej letovej trajektórii a bude si vyžadovať takzvaný „dogleg“ manéver.
Podľa plánov by mal Falcon 9 najskôr letieť smerom na juhovýchod ponad Atlantický oceán a neskôr zmení svoj kurz smerom na západ, aby preletela v blízkosti pobrežia na Južnej Floride. Spustenie misie SAOCAM 1B bolo pôvodne naplánované na marec, no kvôli obavám z pandémie koronavírusu bol štart presunutý až na august.
Vesmír a veda

Zrútenie 900-tonového rádioteleskopu Arecibo má možného vinníka, vyšetrovanie odhalilo vážne chyby

Unikátny vesmírny systém. 6 planét krúži okolo svojej hviezdy kurióznym spôsobom

Magický jav. Vedci objavili blesky, ktoré šľahajú opačným smerom, ich správanie je stále plné prekvapení

Kreuje ľudstvo svoju záhubu? Superinteligentnú AI nebudeme vedieť kontrolovať, dokonca ju ani nepochopíme
