Kolonizácia Marsu je už za rohom, sme generácia, ktorá to dokáže? Máme teóriu, máme plán a hľadíme naň s optimizmom. Táto dekáda, aj keď hektická, je možno našou najlepšou šancou na dodnes nevídanú expanziu.

Chystáme sa vystreliť ku hviezdam a každý z nás je potenciálny astronaut, dobyvateľ a budúci kolonista červenej planéty. Ako bude asi vyzerať prvých 10 000 dní najväčšieho projektu, aký kedy ľudstvo uskutočnilo?

2025 – základy prvej marťanskej kolónie

Video počíta s pristátím piatich kozmických lodí Starship v nákladnej verzii na povrchu červenej planéty ešte v roku 2025. I keď je pravdepodobnosť na splnenie takéhoto termínu pomerne nízka, nie je nulová a verí mu aj samotný Elon Musk. SpaceX chce predsa ešte počas tohto roku dosiahnuť s raketou Starship obežnú dráhu Zeme. Ak bude úspešne dosiahnutý tento míľnik a následne dokážu lode Starship po takomto lete pristáť na Zemi, kľúčová časť rovnice je vyriešená.

SpaceX / Flickr

Ďalej je nutné skonštruovať dostatočné množstvo rakiet na orbitálne dočerpanie paliva nákladným lodiam, ktoré ponesú prvý koloniálny náklad k Marsu. Ten treba takisto vyrobiť – teoreticky je možné ušetriť čas a financie tým, že spoločnosť využije komerčne dostupný hardvér miesto vyvíjania špecifických zariadení. Podobne to spravila NASA s miniatúrnym vrtuľníkom Ingenuity, ktorý je dnes na povrchu červenej planéty a chystá sa na svoj prvý let.

Aj keď môžeme použiť množstvo komerčne dostupných dielov a produktov, niektoré je nutné vyvinúť špecificky pre túto misiu a kolonizácia Marsu môže konečne započať. Prvé lode majú na Mars priviesť okrem solárnych panelov a záložného paliva napríklad jedlo, vodu, zdravotnícke potreby, systémy podpory života a spracovania odpadov. Mnohé z týchto položiek už dnes dobre poznáme a pre cestu na Mars žiadne vážne zmeny nepotrebujú, avšak podľa videa majú prvé lode priniesť tiež obytné moduly a skafandre.

SpaceX / Youtube Screenshot / Venture City

Už dnes je vo vývoji množstvo druhov a typov modulov pre marťanské misie a na jeho povrchu musia byť prítomné prv, než dorazia prví kolonisti. Skafandre ale tak nutné nie sú a bohato postačí, až si ich prvá posádka prinesie so sebou. Je tiež možné očakávať niekoľko satelitov Starlink – keďže je kolónia sústredená na jednom mieste, Starship hravo unesie dostatok potrebných satelitov.

Otázkou zostáva, či je v prípade malej kolónie potrebný takýto druh internetu. Je nutná vysoko-objemová komunikácia so Zemou, avšak kolonisti nebudú jeden od druhého vzdialení stovky kilometrov a využitie internetových satelitov je, aspoň v začiatkoch kolónie, zbytočné.

Rok 2027 – 1. deň na Marse, začiatok ľudskej prítomnosti

Video počíta s tridsiatkou kolonistov, no ide len o odhad. Skutočnú veľkosť prvej posádky sa dozvieme až v budúcnosti, nejde o príliš dôležitý údaj. V tomto čase by už mala byť kolonizácia Mesiaca v plnom prúde a Mars je len ďalším prirodzeným krokom ľudstva. Odvážni kolonisti sa zapisujú do histórie a po privyknutí si na marťanskú gravitáciu sa púšťajú do práce.

Na Marse zotrvajú viac než dva roky a ani zďaleka nejde o hocijakých turistov, ale o odborníkov, vedcov, inžinierov a bývalých členov armády odhodlaných intenzívne pracovať na rozširovaní kolónie. Aby zvládli drsné podmienky Marsu, kde okrem drsných teplôt panujú aj prašné búrky a dokonca zemetrasenia, žijú kolonisti v lodiach, na ktorých pristáli. Starship je totiž dostatočné veľká, aby poskytla prístrešie niekoľkým ľuďom na pomerne dlhú dobu, budovať obydlie je preto zatiaľ zbytočné.

SpaceX

Kolonisti začínajú s výstavbou ústrojenstva potrebného pre produkciu paliva na cestu späť. Okrem iného začínajú s testovaním využitia marťanského prachu ako materiálu pre 3D tlačenie. Prašnú zeminu tiež začnú kultivovať za cieľom pestovania zeleniny, ktorá obohatí ich stravu.

Odpad je recyklovaný a použitý ako hnojivo pre rastliny. O živote na Marse niečo vieme už vopred, napríklad aj vďaka výskumným projektom ako je MDRS (Mars Desert Research Station) – ide o stanicu v púšti, ktorá nám napomáha pripraviť sa na operácie na Marse, informuje Mars Society.

Ako píše NASA, experimenty s pestovaním jedlých plodín momentálne prebiehajú na Medzinárodnej vesmírnej stanici, avšak vo väčšej miere ich chce vykonávať spoločnosť Nanoracks. Tá plánuje vlastnú vesmírnu stanicu, ktorá poslúži ako kozmická farma pre výskum pestovania plodín v tých najdrsnejších podmienkach. Kolonizácia Marsu je tak pre Nanoracks ďalším prirodzeným krokom, v ktorom môžu zohrať veľkú úlohu.

Nanoracks, Mack Crawford

Rok 2029 – deň 752, flotila rastie, prichádza väčšia posádka

Pôvodná skupina astronautov využila vyprodukované palivo a vrátila sa úspešne na Zem. Je však možné očakávať, že niektorí z nich na Marse ostanú aj napriek jeho nehostinným podmienkam, rizikám a nepohodliu. Prichádzajú však ďalší, opäť odborníci odhodlaní viesť ľudstvo vpred a poverení dodatočným rozvojom kolónie.

SpaceX medzitým na Zemi dosiahol produkciu rakiet Starship v počte dvoch kusov týždenne, nie všetky sú ale určené pre kolonizáciu Marsu – niektoré slúžia ako tankery pre orbitálne dočerpanie, iné na kolonizáciu Mesiaca alebo transport materiálu na obežnú dráhu Zeme. Aj tak sa však na Zemi rozbieha nevídaný kolos a tisícky ľudí sa pripravujú na púť svojho života – je to oficiálne, stávame sa medziplanetárnym druhom a nie sme viac viazaní k našej prenádhernej kolíske.

Venture City / Youtube screenshot

Video predpovedá príchod ďalších 76 astronautov na jednej rakete, čo je však vysoko nepravdepodobné. Kapacita Starship je predpokladaná na 100 ľudí a určite nie pre dlhé cesty ako je púť k Marsu, píše SpaceX. Počet bude teda buď menší, alebo priletia na viacerých raketách – čo je pri ich masovej produkcii reálna možnosť.

Väčšinu posádky naďalej tvoria inžinieri a vedci, no môžu sa medzi nimi nachádzať aj prví turisti, ktorí vkročia na Mars. Udalosť sledujú stovky miliónov ľudí a je v žiare reflektorov celého sveta. Z pohľadu vesmíru práve robíme prvé krôčiky k civilizačnej dospelosti – ešte vždy sme to nevyspytateľné ľudstvo, ktoré môže zničiť vlastnú existenciu na ďalší deň. Pomaly dospievame.

Časť jedla marťanských kolonistov už pochádza z lokálne dopestovaných plodín, konštruujú pri tom ďalšie skleníky pre navýšenie ich produkcie. Tým je možné znížiť množstvo potravín transportovaných zo Zeme.

NASA

Začína aj výstavba prvých permanentných obydlí, ktorých vonkajšia škrupina je vybudovaná pomocou 3D tlačenia a v ich vnútri je umiestnený nafukovací modul. Ide o rovnakú metódu, ktorú chceme využiť aj na Mesiaci – priniesť postačí robotov a stroje, stavba prebehne z lokálne dostupných materiálov.

Rok 2033 – deň 2288, na Mars prichádzajú ryby, pripájajú sa ďalšie spoločnosti

Na Mars prichádzajú, okrem mnohých rakiet spoločnosti SpaceX, ďalšie vesmírne agentúry z celého sveta. S vlastným transportom prichádza aj Blue Origin s rovnako veľkými ambíciami ako má Muskova firma. Kolónia exponenciálne rastie a začínajú experimenty s podzemnými obydliami. Jaskyne na Marse môžu byť vďaka oveľa nižšej gravitácii väčšie a poskytujú dobrú ochranu pred nebezpečnou radiáciou, ktorá vládne na povrchu.

Blue Origin

Rovnako ako chceme chovať ryby na Mesiaci, využijeme prebytky vody aj na červenej planéte. Ryby sú vďaka životu vo vode prirodzene pripravené na niektoré podmienky vládnuce vo vesmíre a ikry dokážu prežiť aj drsný proces štartu rakety. Ide o jeden z dôležitých spôsobov redukcie závislosti kolónie od neustálych transportov, ako aj spestrenie stravy kolonistov.

Rok 2035 – deň 3072, planéty sú zatiaľ najbližšie a začína skutočný exodus

Cesta na Mars sa vďaka malej vzdialenosti planét skráti len na 5 mesiacov, pričom SpaceX má k dispozícii desiatky rakiet preplnených nákladom a posádkami zloženými z ďalších odborníkov, ale i väčšieho množstva turistov. Kolonizácia Marsu je v plnom prúde a na jeho povrchu rastie prvé medzinárodné centrum a nemocnica.

V bezpečnej vzdialenosti od centra kolónie je permanentná čerpacia stanica, ktorá každé dva roky prijme ďalšie rakety s dôležitým nákladom. Niektoré z nich nie sú na Marse po prvý raz a podobne ako námorné lode na Zemi majú vlastné mená.

Rok 2040 – deň 4688, prvé dieťa, prvé ambasády a tunely

Na červenú planétu prichádzajú stroje Muskovej firmy The Boring Company, ktorá je na Zemi známa rýchlym a lacným razením tunelov pre hromadnú dopravu. Rovnaké využitie nachádza aj na Marse a väčšina transportu sa môže presunúť pod Zem, vďaka čomu narastá bezpečnosť a radiácia viac nepredstavuje taký veľký problém.

Tunely
Screenshot/The Boring Company/YouTube

V marťanskej nemocnici sa rodí prvé ľudské dieťa, prvý skutočný „marťan“. Prvý človek, v ktorého rodnom liste bude v kolónke miesta narodenia cudzia planéta. Ide o obrovskú udalosť, možno ešte väčšiu, než samotné pristátia a stavba kolónie.

Kolonizácia Marsu je medzinárodným úsilím a krajiny z celého sveta začínajú stavať svoje vlastné ambasády, ktoré sú symbolom národnej hrdosti a ohromným míľnikom na ceste vpred. Samotná kolónia však ešte vždy nie je samostatná a potrebuje pomoc Zeme, bez ktorej neprežije.

Rok 2044 – deň 6268, vzniká štát s vlastnou politikou, Mars sa osamostatňuje

Kolonizácia Marsu poskytla nový domov pre tisícky obyvateľov, väčšina z nových prišelcov sú turisti. Nastáva čas na osamostatnenie a vzniká prvý marťanský štát – ide zároveň o najbohatší systém, aký kedy ľudia vytvorili. Ako povedal aj samotný Musk, na Marse nebudú platiť pozemské zákony – aspoň nie v tak pokročilom štádiu vývoja kolónie.

Samotné video predpovedá využitie 3D tlačenia v medicíne, vďaka čomu dokážeme vyrábať pre ľudí náhradné orgány. I keď ide o zatiaľ experimentálnu technológiu, jej využitie je v budúcnosti pravdepodobné. Oveľa istejšia je však stavba prvého termonukleárneho reaktoru na Marse.

Výstavba termojadrového reaktoru. Zdroj: ITER.org

Solárne panely sú totiž na červenej planéte oveľa menej efektívne a moderná kolónia využíva obrovské množstvo elektrickej energie. Aj na Zemi však na prvú funkčnú termojadrovú elektráreň čakáme, priekopníkom je projekt ITER vo Francúzsku, na ktorom sa podieľa 35 krajín. Podobná elektráreň na Marse rapídne zníži potrebu dopravy pomerne ťažkých solárnych panelov zo Zeme.

Rok 2048 – deň 7848, ťažba asteroidov a Tesla na Marse

Na obežnej dráhe Marsu sa nachádza vesmírna stanica spoločnosti Blue Origin, ktorá slúži ako masívna továreň zodpovedná za ťažbu dôležitých materiálov z asteroidov, čím sa vyhnú znečisťovania marťanskej atmosféry. Výrobky sú následne posielané na povrch červenej planéty.

Tam medzitým rastie prvá mimozemská gigatováreň Muskovej Tesly. Na starosti má recykláciu batérií, výrobu transportných prostriedkov alebo údržbu vozidiel. Kolonizácia Marsu sa blíži ku koncu a v podstate viac nejde o kolóniu.

SpaceX/YouTube

Rok 2053 – deň 9418, prvý marťan navštívi Zem, ľudstvo dobýja kozmos

V obrovských skleníkoch prežívajú celé lesy, marťanský štát produkuje prakticky všetky nevyhnutné komodity. Mars viac nie je závislý od Zeme a prvý marťan prichádza navštíviť kolísku ľudstva. Je to prvý skutočný mimozemšťan, ktorého stretneme. Nie sme viac tie zmätené tvory pripútané k našej materskej planéte.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom