Facebook, teda po novom už premenovaná spoločnosť Meta, pokračuje v prísune noviniek a naozaj dobre znejúcich informácií. Navyše, opäť je nositeľom týchto správ samotný najvyšší šéf Mark Zuckerberg, ktorý akoby ožil a namiesto rozporuplných vystúpení vypočúvaniach pred štátnymi a regulačnými úradmi teraz sebavedomo ťahá celú firmu vpred.

Po predstavení virtuálneho (a zrejme naozaj revolučného) Metaverse, ktoré by podľa Zuckerberga malo byť budúcnosťou internetu a naozaj svet a komunikáciu preklopiť do virtuálnej reality, teraz prichádzajú správy o zmenách v Messengeri, teda zrejme najpopulárnejšej chatovacej aplikácii na svete, ktorú používa aj mimoriadne veľa Slovákov.

NEPREHLIADNI:
PRVÉ VIDEO: Facebook je zastaralý, takto budeme komunikovať už čoskoro. Zuckerberg konečne ukázal Metaverse

Zuckerberg oznamuje, že do Messenegera už pomaly začína pribúdať End-to-End šifrovanie pre hlasové a video hovory medzi jednotlivými používateľmi. V segmente chatovacích aplikácií ide o pomerne veľkú vec.

End-to-End šifrovanie znamená, že zariadenia na oboch stranách (napr. tvoj mobil / počítač a zariadenia tvojej priateľky) disponujú unikátnym šifrovacím kľúčom, ktorý umožňuje celú komunikáciu zobraziť na displeji. Medzi oboma používateľmi, teda aj cez sieť mobilného operátora alebo samotné servery Facebooku, sa však obsah prenáša zakódovaný, takže nikto iný nemá žiadnu šancu ho prečítať.

Šifrovananú komunikáciu ponúkajú napríklad známe aplikácie Telegram alebo Signal, ale aj iMessage (správy) od Apple, prípadne WhatsApp, ktorý taktiež patrí Facebooku firme Meta. Teoreticky by sa tak dalo uvažovať o tom, že Meta si funkciu „požičala“ z WhatsAppu a zavádza ju aj do masovo rozšírenejšieho Messengera.

Zuckerberg taktiež pripomína, že čoskoro sa šiftovanie rozšíri aj na hlasové a video hovory v rámci skupinových konverzácií.

Počkať chvíľu… pre hlasové a video hovory?

Status Marka Zuckerberga však už pri bližšom pohľade až tak revolučne nepôsobí. Ak si ho totiž prečítaš poriadne, zistíš, že šifrovanie sa stále netýka bežných chatových konverzácií, ktoré cez Messenger robíš.

Práve za tie je Meta už roky terčom kritiky, vrátane tej, že podľa skúseností potom na základe použitých slov a odkazov v konverzáciách na oboch používateľov následne cieli zobrazované reklamy.

Inými slovami, šifrovanie pre hlas a video, prípadne šiftovanie četu v skupinovej konverzácii je fajn, pre bežné konverzácie ale firma stále nebude ponúkať to, čo je dnes už absolútne bežný štandard. Ak ti teda ide o tvoje súkromie, alebo aspoň ochranu pred všade prítomnou reklamou, mal by si zvážiť, či náhodou nepresedláš na inú aplikáciu.

Meta tvrdí, že šifrovanú komunikáciu ponúka aspoň v režime miznúcich správ, ktorý vyvoláš na smartfónoch potiahnutím komunikácie nahor. Nemožno však hovoriť o reálne využiteľnej náhrade, pretože k správam sa po nastavenom čase nedostanú už ani držitelia bezpečných kľúčov a čo viac, Messenger hovorí o možnosti správy nahlásiť do 1 hodiny, čo logicky popiera súkromnie konverzácie – nahlásiť komu?

Uvidí administrátor tvoj obsah, takže vlastne získa prístup k šifrovaciemu kľúču? Meta na tieto otázky odpovede nikde nedáva.

Snaha je, ale pomalá

Meta na viacerých miestach uvádza, že „Messenger bude end-to-end šifrovaný už vo východzom nastavení“ nie je však jasné kedy sa tak stane. Facebook už tieto funkcie na rôznych trhoch testoval mesiace dozadu, napríkad v správach na Instagrame.

Nejedná sa ale o funkciu, ktorá by bola dostupná masovo a pre bežných používateľov.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú