Včerajšok sa niesol v znamení najväčšej zmeny vo Facebooku v celej jeho histórii. Konferencia Connect 2021 nakoniec potvrdila nedávne dohady a odhalila, akým smerom sa spoločnosť plánuje vydať v budúcnosti.

Zuckerberg ukázal, ako bude vyzerať budúcnosť virtuálnej komunikácie a internetu, informuje The Guardian. Na videu poodhalil detaily nového metaverza, ktoré má jedného dňa zmeniť internet, ako ho poznáme. Popritom však spravil šikovný ťah, ktorým sa snaží zamaskovať to, čo už nejde zabudnúť.

Facebook chce odvrátiť pozornosť od svojich problémov

Facebook sa ako spoločnosť mení, a to rovno od základov. Netreba sa mýliť, samotný Facebook ako sociálna sieť a jej dcérsky Instagram, Messenger a WhatsApp s nami zostávajú.

Zmenilo sa však meno firmy, ktorá je po novom prezentovaná pod názvom Meta. Práve ten má najlepšie vystihovať budovanie vlastného metaverza, na ktoré sa spoločnosť zamerala.

Dnešný spôsob komunikácie a využívania internetu pôsobí v porovnaní s tým, čo nám prezentoval Zuckerberg počas včerajšieho eventu, ako archaický systém, na ktorý budeme raz spomínať. Metaverzum v podaní spoločnosti Facebook Meta má všetko zmeniť a údajne prinesie ľuďom doteraz nevídané možnosti. Ako v komunikácii, tak aj v gamingu alebo fitnes a práci.

Svoju víziu firma prezentovala hneď na niekoľkých videách, ktoré pôsobia skutočne efektne. Meta chce odštartovať tam, kde kedysi začal aj samotný Facebook, no tentokrát v úplne inom meradle. Spájanie ľudí po svete už dávno nie je doménou Facebooku, a ten sa preto rozhodol, že je čas na zmenu. Zmenu, ktorá odkloní diskusie o kritických prešľapoch a problémoch spoločnosti v uplynulých rokoch a presunie ju do roviny, ktorá nebude priťahovať takú negatívnu pozornosť.

Pokiaľ sa teda pozrieme na predstavu budúceho metaverza Mety, vidíme tu znova komunikáciu medzi priateľmi, ľuďmi, ktorí sú medzi sebou v spojení vo virtuálnej realite. Tá im umožní prezentovať sa pod vlastnými postavami, stretávať sa v tých najrôznejších prostrediach a zdieľať medzi sebou aj tvorbu vytrhnutú z reálneho sveta vo virtuálnej podobe.

NEPREHLIADNI
Ďalšie skvelé správy. GTA: San Andreas príde aj v úplne novej verzii, ktorá prinesie nevídaný zážitok

„V metaverze budete môcť robiť takmer čokoľvek, čo si dokážete predstaviť. Od stretnutia s priateľmi a rodinou, cez pracovné povinnosti, učenie až po hranie hier či nakupovanie,“ píše  Zuckerberg vo svojom príspevku.

Impozantné spracovanie ukážky metaverza na videu má ľudí presvedčiť, že osobná komunikácia sa stane „nepotrebnou“ a stretávanie sa vo virtuálnom svete naberie úplne nové rozmery.

„Počas dnešnej konferencie sme sa podelili o pohľad na to, čo budujeme pre zlepšenie virtuálnej a rozšírenej reality ako ich poznáme dnes a na kroky, ktoré podnikáme, aby sme v budúcnosti pomohli realizovať plný sociálny potenciál metaverza,“ vyjadril sa Facebook na svojom webe.

Meta chce zmeniť virtuálny svet od základov

Kľúčovú úlohu v jeho plánoch samozrejme zohráva virtuálna realita a technológie pre ňu potrebné. Základom Zuckerbergovej predstavy je, aby ľudia miesto neustáleho sledovania noviniek na svojom smartfóne a komunikácie cez mobilné appky presedlali na virtuálnu realitu a nasadili si virtuálne okuliare. Do metaverza však budeme môcť vstúpiť aj cez obyčajný počítač alebo smartfón.

Otázkou je, či veľká téma dnešných dní – teda či online netrávime až priveľkú časť svojho života, nebude s metaverse ešte vypuklejšia.

K tomu spoločnosť už v budúcom roku predstaví úplne nový projekt Cambria, ktorý nebude náhradou za Oculus, ale údajne má ísť o úplne nový projekt, ktorý prinesie do sveta virtuálnej reality tie najnovšie a najpokročilejšie technológie. Tomu však bude odpovedať aj vyššia cena. Bližšie detaily k tejto novinke však Meta nezverejnila.

Opäť sa tak stretávame s veľmi pozoruhodnou myšlienkou vytvorenia virtuálneho sveta na internete, ktorý má kompletne zmeniť doterajšie vnímanie online a virtuálnej komunikácie. Zuckerberg je teda zjavne na 110 % presvedčený o tom, že Meta, bývalý Facebook Inc., dokáže opäť raz zmeniť svet technológií tak, ako to spravil pred rokmi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú