Vedel by si si predstaviť svoj život po zemou? Veľa ľudí asi nie. Človek je totiž uspôsobený na život na povrchu – teda aspoň na Zemi. Pokiaľ sa však jedného dňa dočkáme osídlenia planéty Mars, je pravdepodobné, že prvé obydlia budú práve pod zemou.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Prečo práve takéto riešenie, keď neustále nám boli predstavované plány, ako budú ľudia žiť na jeho povrchu? Pretože to môže byť naša jediná možnosť. Povedal to prezident SpaceX, Gwynne Shotwell, počas rozhovoru s CNBC.

Podzemné tunely a obydlia

Čo však stojí za dôvodom, že ľudia by sa museli pri živote na Marse ukrývať v podzemí? Predovšetkým preto, lebo by nás mohli zabiť. Mars totiž nemá dostatočne silné magnetické pole a atmosféru, ktorá by nás chránila pred nebezpečným kozmickým žiarením, ktoré by mohli spôsobiť množstvo zdravotných problémov. Ak by sme sa pred ním chceli uchrániť, mohli by byť dané obydlia vybudované z veľkého množstva materiálu, ktoré by absorbovalo kozmické žiarenie, prípadne by sa vyvinuli efektívnejšie. Jedna aj druhá možnosť je však nesmierne drahá.

Nenechaj si ujsť!
Oficiálne potvrdené: Nad povrchom Marsu bude lietať špičkový dron

Ďalšou alternatívou by mohlo byť vybudovanie podzemného mesta, ktoré by nás pred týmto žiarením chránilo. Podujať by sa k tomu mala spoločnosť The Boring Company, ktorá sa chystá spojiť sily so SpaceX pri preprave ľudí na Zemi. Spoločne by tak mohli na povrch Marsu vyniesť stroj na kopanie tunelov, čo by bolo zároveň tou najlacnejšou alternatívou.

život na marse pod zemou

Možno si teraz povieš, kto by si vybral život pod zemou na Marse namiesto toho, aby žil normálne na povrchu Zeme. No momentálne asi len málo ľudí, no ak sa naplnia rôzne predpovede a budeme doslova z našej planéty vyhnaní, možno to bude tá najlepšia možnosť, aká sa nám naskytne.

O autorovi
Martin Lajčák
Volám sa Maťo a momentálne som študentom vysokej školy. Medzi moje záľuby patria nové technológie, športovanie a nepohrdnem ani dobrou knihou. Môžeš ma sledovať aj na Instagrame - @matolajcak