Drony zažili v uplynulých dvoch rokoch skutočne veľký rozmach. Kvalitný dron už dávno nie je výsadou len tých najbohatších. Ich rozmery sa zmenšili natoľko, že ho dokážeš poskladať doslova do vrecka. Preto niet divu, že prvý takýto lietajúci stroj bude onedlho brázdiť atmosféru inej planéty.

NASA má pred sebou veľmi ambiciózny projekt. Nedávno totiž oficiálne potvrdila, že na misiu na Mars vyšle prvého autonómneho drona v histórii. Projekt nesie názov Mars Helicopter a primárnym cieľom nie je objavovať povrch Marsu, ale zistiť, aké sú možnosti lietania v tak riedkej atmosfére, akú má táto červená planéta.

Roky vývoja a testov

Projekt Mars Helicopter by sa mal vydať na svoju misiu na Mars v júli 2020. Do tej doby budú inžinieri naďalej pracovať na vylepšeniach. Vytvoriť drona, ktorý bude schopný lietať v atmosfére, ktorá odpovedá hustote vzduchu 30 km nad povrchom Zeme, je skutočne náročné.

Celý lietajúci stroj váži len 1.8 kg, jeho rotory sa otáčajú rýchlosťou 3 000 otáčok za minútu. Inžinieri preto musia odľahčiť každú jednu súčiastku, čo sa dá, avšak musia dbať aj na potrebnú pevnosť konštrukcie.

Na povrchu však riedka atmosféra nie je jediný problém. Noci sú extrémne chladné. Aby chlad neporušil elektronické súčasti drona, inžinieri ho vybavili vyhrievacím zariadením, ktoré udrží zariadenie v rozumnej teplote. Aby však dron mohol vôbec na planéte Mars začať svoju misiu, musí byť umiestnený na vhodné miesto, odkiaľ môže štartovať. To bude mať za úlohu pozemné vozidlo rover, ktoré vhodné miesto nájde, dron položí a odíde ďalej, odkiaľ ho bude následne riadiť.

Keďže kvôli obrovskej vzdialenosti medzi Zemou a Marsom nie je možné dron ovládať v reálnom čase, bude plne autonómny. Pracovníci zo Zeme mu budú dávať len základné príkazy na let. Maximálna doba vo vzduchu bude síce iba 90 sekúnd, no to na účeli misie plne stačí. Po pristátí však NASA spustí testovaciu fázu, ktorá bude trvať celých 30 dní a počas nej bude postupne navyšovať výšku a dobu letu.

Ak bude projekt úspešný, môžeme očakávať ešte odvážnejšie a technologicky vyspelejšie lietajúce stroje, ktoré budú vyslané skúmať Mars. Dron spolu s vozítkom rover by mali pristáť na povrchu Marsu v roku 2021. Ich spoločnou úlohou bude aj preskúmanie okolitej oblasti, zbieranie vzoriek a hľadanie vhodného miesta pre prvých ľudských kolonizátorov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú