Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Štúdiou úlomkov asteroidu vedci zistili, že zemská voda existovala dávno pred tým, než sa začala formovať naša vlastná planéta, informuje ScienceAlert. Tá následne zohrala kľúčovú úlohu vo vzniku nám známeho života a je pravdepodobné, že sa tento dôležitý prvok nachádza v množstve hviezdnych systémov.

Stvoril ju medzihviezdny prach

Tím geochemikov preskúmal meteorit z čias zrodu slnečnej sústavy a prišiel na to, že v ňom obsiahnuté izotopy vody sú rovnaké ako tie, ktoré sa v dnešnej dobe nachádzajú na Zemi. Vedci sú za podobné meteority obzvlášť vďační, pretože slúžia ako časové schránky. Odoberaním vzoriek sa snažia sa skúmať aj tie, ktorá sa nachádzajú v kozme.

Hviezdy a hviezdne sústavy vznikajú z prachu a plynov, ktoré sa vplyvom gravitácie začnú zhlukovať a následne, vďaka tej istej základnej sile, vytvoria objekty ako sú planéty či v prípade hmotnejších zhlukov hviezdy – niekedy funkčné, ako naše Slnko, inokedy nedostatočne veľké na naštartovanie fúzie, ako napríklad Jupiter.

Umelecká predstava protoplanetárneho disku. Zdroj: Wikipedia

Podľa nálezov najnovšej štúdie je za vznik našej vody zodpovedný práve tento medzihviezdny prach a plyny, píše CNRS. Štúdia vďaka tomu vytvára nádej, že môže voda existovať v hojných množstvách aj v iných hviezdnych systémoch. Teoreticky je to takmer isté, zatiaľ sa však nepodarilo čosi také prakticky potvrdiť. Pomôcť môže napríklad Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý nazrie do atmosfér exoplanét.

Pomohol meteorit z Kazachstanu

Geochemik Jérôme Aléon z Francúzskeho národného múzea prírodnej histórie s tímom vedcov použili ako vzorku meteorit Efremovka, ktorý bol nájdený ešte v roku 1962 v Kazachstane a jeho vek sa datuje až 4,57 miliárd rokov do minulosti – teda do doby dávno pred tým, než sa začala formovať planéta Zem.

Na zmeranie obsahu vody vo vzorke použili snímanie sústredeným iónovým lúčom, čím preskúmali minerály v meteorite. Výsledky následne porovnali z ôsmimi ďalšími zemskými materiálmi s rôznym obsahom vody a nakoniec preskúmali pomer izotopov vodíka v spomínanej vzorke, vysvetľuje portál Phys.org.

Pablo Carlos Budassi/ Wikimedia Commons

Pomery minerálov nakoniec ukázali, že ešte než sa začali formovať planéty, existovali dva rezervoáre plynov. Jeden z nich obsahoval solárny plyn, z ktorého nakoniec vznikla hmota v slnečnej sústave a ten druhý bol bohatý práve na vodu, ktorá pochádzala zo silného prílevu medzihviezdneho materiálu. Štúdia tak odporuje teórii, podľa ktorej voda vznikla predovšetkým v protoplanetárnom disku, z ktorého sa neskôr zrodila Zem.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú