Čo sa stane s našou planétou v prípade, že sa nám nepodarí splniť klimatické ciele a nespomalíme otepľovanie? Jedno z možných riešení je tzv. geoinžinierstvo, kedy ako civilizácia vlastnoručne upravíme chemické zloženie atmosféry, aby sme Zem schladili a odvrátili tak najhorší možný scenár. Nie je to však také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Geoinžinierstvo má mnoho podôb, počínajúc umelo vytvorenými oblakmi a nekončiac megalomanskými vesmírnymi plachtami, ktoré majú blokovať slnečné žiarenie podľa toho, ako zrovna potrebujeme. Zameriame sa skôr na tie realistickejšie prevedenia.

Tvorba rias na hladine oceánov

Jednou z najjednoduchších variant geoinžinierstva je umelá tvorba rias na povrchu oceánov. Podľa NOAA, viac než 70 % našej planéty pokrývajú tieto rozsiahle vodné plochy, ktoré sú kvôli svojmu tmavému sfarbeniu jednou z príčin zohrievania našej atmosféry.

Kvôli globálnemu otepľovaniu dokonca čelíme tomu, že pri roztápaní permafrostu sa bude celková zemská vodná plocha ešte zväčšovať, čo ďalej prehĺbi zvyšovanie teploty.

Pre lepšiu predstavu, snehom pokryté polárne čiapočky odrážajú okolo 90 % dopadnutej energie, zatiaľ čo oceán odrazí len 6 % a absorbuje 94 % všetkej dopadajúcej slnečnej energie. Rozdiel je teda obrovský.

Jedným zo spôsobov, ako vieme využiť túto vodnú plochu v náš prospech, je „sadenie“ povrchových rias, ktoré nielenže fotosyntetizujú, čím premieňajú oxid uhličitý na kyslík, ale tiež zafarbia vodný povrch do svetlého odtieňu, čím voda odrazí väčšiu časť slnečnej energie späť do vesmíru.

NASA Earth Observatory

Vieš si to predstaviť ako analógiu s oblečením. Ak na sebe máš čierne tričko a si v lete na Slnku, je ti omnoho väčšie teplo než v bielom tričku.

Podobným efektom sa tiež zohrievajú autá. V chladnejšej klíme je teoreticky lepšie mať tmavý lak, pretože zachytí viac slnečnej energie a auto zohreje. Naopak v teplej klíme by malo byť lepšie mať lak svetlej farby, pretože odrazí viac slnečného žiarenia a udržiava auto chladnejšie. Tento efekt si zapamätajte, ešte sa k nemu vrátime.

Úprava atmosféry
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP