Nemecké regulačné úrady zakázali predaj inteligentných hodiniek, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre deti. Zákaz priamo nesúvisí so zvyšujúcimi sa obavami o slabé zabezpečenie týchto zariadení, ale skôr je následkom neprimeraného zásahu do súkromia detí a ich okolia.

Nariadenie vydala pred pár dňami nemecká Federálna telekomunikačná agentúra Bundesnetzagentur po tom, ako smart hodinky určené pre deti označila za „zakázané odpočúvacie zariadenie“. Úrady sa tak primárne zamerali na funkciu umožňujúca nepozorované nahrávanie rozhovorov, keďže ďalšie bezpečnostné hrozby týchto produktov sa v súvislosti so zákazom nespomínajú.

Rodičia odpočúvali aj učiteľov

Portál Bleeping Computer priniesol vyjadrenie prezidenta nemeckej Federálnej telekomunikačnej agentúry, Jochena Homanna. Podľa neho môžu rodičia využívať detské smart hodinky na odpočúvanie dieťaťa a jeho okolia bez vedomia účastníkov danej konverzácie. Homann uviedol aj konkrétnu situáciu, pri ktorej dochádzalo k zneužitiu. Výskum agentúry totiž ukázal, že rodičia zneužívajú funkcie smart hodiniek napríklad na odpočúvanie učiteľov. Nahrávanie súkromných konverzácií bez vedomia všetkých jej účastníkov je pritom v Nemecku trestným činom.

Nemecké úrady už mali podniknúť určité kroky voči internetovým obchodníkom, ktorí tak budú musieť zrušiť predaj smart hodiniek určených pre deti. Vládne organizácie zároveň vyzvali rodičov, aby už zakúpené zariadenia zničili, školám odporúčajú venovať zvýšenú pozornosť týmto smart doplnkom pre deti.

Kupujú sa pre bezpečnosť, opak je však pravdou

Na vážnosť situácie okolo zabezpečenia detských smart hodiniek nedávno upozorňovala Európska spotrebiteľská organizácia (BEUC). Tá vo svojej správe varuje pred kritickými bezpečnostnými nedostatkami zariadení, ktoré využívajú deti. Prípadní útočníci totiž môžu len so základnými znalosťami ľahko získať prístup napríklad k GPS polohe dieťaťa, spustiť odpočúvanie alebo kameru. Organizácia BEUC tak odporučila odstránenie týchto produktov z obchodov.

„Rodičia kupujú smart hodinky na ochranu svojich detí. Pravdepodobne však nevedia, že namiesto ich ochrany robia svoje deti zraniteľnejšie.“ – Monique Goyens, generálna riaditeľka BEUC. 

Súčasný zákaz v Nemecku tak nesúvisí priamo z odporúčaním BEUC, avšak aj takýto krok môže prinútiť výrobcov smart hodiniek pre deti, aby konečne venovali viac pozornosti zabezpečeniu svojich zariadení.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú