Vývoj smartfónov za posledné roky výrazne pokročil a v dnešných dňoch je už len málo ľudí, ktorí ho stále nevlastnia. K prvým kusom tejto elektroniky sa dostávajú už aj malé deti na školách, ktoré kvôli nim prestávajú vnímať realitu. Francúzsko sa rozhodlo zabrániť kyberšikane prostredníctvom smartfónov a znásobiť pohyb detí na školách zákazom používania.

Možno si aj ty spomínaš na svoj prvý telefón, ktorý mal ešte čierno-biely displej, klasické hardvérové tlačidlá a staré MIDI zvonenia. Technika od tej doby výrazne pokročila, a tak dnes máme na trhu zariadenia, ktoré sú omnoho prepracovanejšie. Pre mnohých ide o neoddeliteľnú súčasť ich každodenného života, no, bohužiaľ, tento fakt začína platiť u čoraz menších používateľov. Francúzske školy sa preto v posledných rokoch dostávajú do kritickej situácie.

Smartfóny zatvárajú deti do „klietky“

Tamojšie deti totiž počas prestávok, voľného času či obeda prestávajú komunikovať s okolím a rovesníkmi, ale miesto toho sa čoraz viac venujú iba smartfónom. Nový návrh úprav legislatívy by preto mal priniesť zmeny, ktoré by striktne obmedzili používanie smartfónov počas školského vyučovania, ale aj prestávok. Žiaci sa totiž ani vo voľnom čase dostatočne nevenujú hraniu a pohybu, čo vedie k problémom s nadváhou. Neustále používanie smartfónov ich zasa oddeľuje od okolitého sociálneho života, ktorý začal na školách pomaly upadať.

Nenechaj si ujsť
Nemecko zakázalo detské smart hodinky. Mimoriadne vraj narúšajú ich súkromie

Francúzsko už predtým podobný krok spravilo, keď zakázalo používanie týchto zariadení len počas vyučovacích hodín. Minister školstva, Jean-Michel Blanquer, verí, že nové úpravy legislatívy pomôžu rozhýbať deti na školách. Zároveň chce obmedziť riziko kyberšikany, s ktorou sa deti pri používaní smartfónov stretávajú stále častejšie. Pravdaže, nové úpravy v školstve sa nemusia páčiť všetkým a najmä nie rodičom nespokojných detí. Ministerstvo však vyhlásilo, že jedná v prospech verejného zdravia a vývoja detí.

Jedným z možných riešení ako docieliť zákazu používania smartfónov je vybaviť školy bezpečnostnými skrinkami, do ktorých si žiaci budú môcť svoje zariadenia pred vyučovaním odložiť. To, ako sa na školách nové zmeny uplatnia je zatiaľ otázne. Rozhodnutie Francúzska obmedziť deťom prístup k smarfónom je taktiež kontroverzné, no v prvom rade treba myslieť na ich zdravý vývin. Neustále pozeranie do obrazovky rozhodne neprospieva nielen fyzickej kondícii, ale tiež sociálnemu životu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom