Nespravodlivé, nedôstojné, kruté, či nepraktické. Aj takýmito výrazmi mnohí popisujú (ne)fungujúci systém pre prihlasovanie na očkovanie vakcínami na Slovensku. Neprehľadný a komplikovaný štátny systém našťastie dopĺňajú efektívnejšie projekty dobrovoľníkov. Na týchto webových stránkach môžu Slováci sledovať dostupné termíny pre očkovanie v reálnom čase. Prajeme veľa šťastia.

Štát zlyháva na plnej čiare a voľné termíny sa míňajú rýchlejšie ako teplé rožky. Seniori, ktorí by sa aj chceli nechať zaočkovať, majú len malé šance, že si bez pomoci nejaký dátum uchmatnú. Podobne ako mnoho iných krajín, aj Slovensko sa rozhodlo očkovať najohrozenejšie skupiny ľudí medzi prvými. Popri pracovníkoch v prvej línii to boli práve dôchodcovia, ktorí boli pri očkovaní uprednostnení.

Doteraz bolo očkovanie vakcínami proti koronavírusu spustené pre vekové skupiny ľudí nad 70 rokov a od 60 do 70 rokov, ak nepočítame očkovanie učiteľov. Výber voľného termínu však vzhľadom na zavedený systém pripomína žrebovanie v lotérii. Niekomu sa ujde, iný ani nepostrehne, že nejaké žrebovanie prebehlo.

Štát informuje seniorov o voľných termínoch cez Facebook. Naozaj.

Najväčším zlyhaním od spustenia očkovania bolo oznámenie nových voľných termínov počas tohto víkendu. Ministerstvo zdravotníctva SR ohlásilo 11 000 termínov pre očkovanie cez Facebook. Áno, cez tú sociálnu sieť, o ktorej mnohí dôchodcovia ani len netušia. Bez pomoci svojich príbuzných tak drvivá väčšina seniorov nemala šancu sa k voľnému termínu očkovania dostať.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí:"OTVORILI SME PRIHLASOVANIE NA OČKOVANIE PRE ZÁUJEMCOV NAD 60 ROKOVOchrana…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Saturday, March 6, 2021

Seniorov nikto nekontaktoval telefonicky, nikto ich na pripravované termíny neupozornil. Jednoducho prišlo oznámenie o voľných miestach a zvyšok už štát nechal na rýchlosti ľudí. A ako aj potvrdilo Ministerstvo zdravotníctva, voľné termíny sa minuli za pár hodín. V niektorých prípadoch stačili aj minúty. Uchmatnúť si termín pre očkovanie je dnes väčšou náhodou ako výhra v športke.

Zobraziť celú galériu (4)
Freepik (úprava redakcie)

Pre sledovanie nových termínov musí záujemca neustále striehnuť a čakať, či sa v niektorej lokalite uvoľní miesto. Ďalšie kolo „žrebovania“ má byť spustené 15. marca. Aktuálne hlási štátny web korona.gov.sk presne 0 voľných termínov na očkovanie vo všetkých krajoch. Aj v kategórii „Nezaradené“, kam hádže termíny zo všetkých možných kútov Slovenska. Zrejme, aby ľuďom výber termínu ešte viac okorenil.

Pomôcť môžu opäť až projekty dobrovoľníkov

Kde však zlyháva štát, prichádzajú na rad znova dobrovoľníci. Z ich radov sme doteraz videli viacero užitočných projektov, u ktorých by si nejeden Slovák pomyslel: „Ale veď to mal štát spraviť už dávno“. Nuž, mal, ale nespravil. Dobrovoľníci Slovákom priniesli prehľadnú aplikáciu, ktorá vysvetľuje COVID automat, poskytli pomoc a rady pre ľudí nakazených koronavírusom a taktiež informujú o termínoch očkovania.

Už začiatkom tohto roka sme informovali o webe spoločnosti freevision, ktorá poskytla ľuďom detailný prehľad voľných miest pre očkovanie. Neskôr sa k tomuto projektu pridávali ďalšie. Vybrali sme preto niekoľko užitočných stránok, na ktorých môžu ľudia s lepším prehľadom sledovať, kedy a kde sa uvoľní termín pre očkovanie.

NEPREHLIADNI
E-karanténa bude Slovensku v apríli platná „ako mŕtvemu kabát“, vyhlásil Matovič. Na Sulíka spustil ďalšiu vlnu kritiky

Na weboch môžu Slováci nájsť zoznam vakcinačných miest v jednotlivých regiónoch, zoznam si môžu upravovať napríklad podľa stavu voľných termínov alebo adries očkovacích centier. Ale tou najužitočnejšou funkciou je upozornenie na voľné termíny. Na túto možnosť pre ľudí, ktorí stále čakajú, kým na nich vyjde voľný termín, štát akosi zabudol a na štátom webe ju neponúka.

Aj v prípade, ak sa objavia voľné miesta, stránka korona.gov.sk na nich neupozorní notifikáciou. Vybrali sme preto niekoľko tipov na weby od dobrovoľníkov, ktoré nahrádzajú štátne riešenie omnoho efektívnejšie.

Stránky, na ktorých môžeš sledovať dostupnosť termínov na očkovanie:

Weby čerpajú dáta z oficiálnych zdrojov, teda od NCZI, ktoré eviduje zoznam voľných termínov. Na stránke od firmy freevision si môže používateľ zapnúť notifikácie na voľné termíny v jednotlivých krajoch. Každý tak môže získať prehľad o tom, kedy a kde sa objavia voľné miesta pre očkovanie v jeho kraji. Pre konkrétne okresy systém upozornenia neposkytuje.

Zobraziť celú galériu (4)
Snímka obrazovky/Redakcia

Druhou užitočnou stránkou je web terminy.org od slovenskej IT firmy ambitas. Za týmto projektom stoja 4 mladí Slováci – Martin Baláž , Natália Slezáková, Patrik Šulák a Eduard Michalík. Aj prostredníctvom tohto zdroja je tak možné sledovať aktuálny vývoj s voľnými termínmi a v prípade uvoľnenia sa priamo prihlásiť na očkovanie. Odkaz používateľa navedie na prihlasovací formulár.

Zobraziť celú galériu (4)
Snímka obrazovky/Redakcia

Podobným spôsobom funguje aj stránka covid.neuromancer.sk od Jána Jančára, ktorá okrem prehľadu o dostupnosti termínov na očkovanie poskytuje aj cennú možnosť PUSH notifikácií a upozornení na voľné termíny e-mailom.

Zobraziť celú galériu (4)
Snímka obrazovky/Redakcia

Stačí, aby sa používatelia prihlásili na odber upozornení a o voľnom termíne budú informovaní skôr, ako by im o tom dal vedieť štát. Počas písania tohto článku sa nám potvrdilo, že spomenutá trojica stránok dokázala efektívne informovať v reálnom čase o voľných dátumoch pre očkovanie.

Stále však platí, že na termíny treba striehnuť a čakať na upozornenia z webov o voľných miestach. Ako rýchlo sa termíny v zozname objavili, tak rýchlo aj zmizli. Aktuálna situácia s prihlasovaním na očkovanie tak len dokazuje, že štát nezvláda informovať ľudí o tom, čo považuje za východisko z pandémie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom