banner-mi-pad-2
Smartfóny od Xiaomi boli vždy známe svojou prívetivou spoluprácou s neoficiálnymi komunitami, ktoré umožňovali používateľom z celého sveta vychutnať si nadstavbu vo svojom materinskom jazyku. Posledné zariadenia sa však tejto tradície ani zďaleka nedržia a mimo čínskych zákazníkov privádzajú doslova do zúfalstva.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame

Hneď z kraja nás zarazilo vyhlásenie spoločnosti o uzamykaní bootloaderu:

Uzamknutý bootloader na Xiaomi Redmi Note 3 má za účelom ochrániť vaše cenné osobné dáta. V uzamykaní pokračujeme aj s ďalšími zariadeniami a nasledovať budú modely Mi4c a Mi Note Pro.

Xiaomi Redmi Note 3 2GB/16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Obšírnejšie vysvetlenie spoločnosti bohužiaľ neprišlo a my sa tak môžeme iba domnievať, čo viedlo k takýmto drastickým krokom. Určite jedným z hlavných problémov je inštalovanie nebezpečných malwarov od neoficiálnych predajcov tretích strán. Ak sa však pozrieme napríklad na zariadenia z línie Nexus priamo od Googlu, vidíme, že samotný gigant neuzamyká bootloadery. Tieto referenčné smartfóny sú priamo určené pre developerov, respektíve vývojárov a jednoduchými krokmi si môžu bootloader odomknúť a následne ho aj uzamknúť naspäť.  Slovensko-česká miuios.cz komunita vydala síce neoficiálny návod na nainštalovanie ich ROM do smartfónu, no nie je to nič pre začiatočníkov a jedná sa o veľmi komplikovaný proces, ktorým zároveň aj strácate záruku.

redmi note 3 bootloader (Small)
Skúsení vývojári z fóra XDA sa vyjadrili, že samotné odomknutie bootloadera je možné iba so súhlasom zamestnanca Xiaomi, ktorý musí takúto operáciu povoliť. Vývojár FrankBullitt vydal oficiálne stanovisko:

Po OTA aktualizácii čínskej ROM na verziu 6.1.14 sa tu nenachádza žiadny fastboot a používatelia z rôznych MIUI komunít hlásia bricknuté zariadenie. Xiaomi zatiaľ nepodniklo žiadne kroky. Toto je neprípustné.

xiaomi-mi-note-pro-na-slovensku-nahlad

Xiaomi Mi Note Pro 64GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Poškodené zariadenie spoločnosť absolútne nezaujíma. Oprava si žiada ohromný kus roboty, ktorá zahŕňa navštívenie oficiálneho Xiaomi fóra a následné prijatie SMS správy. Samotná správa s aktivačným kódom na odomknutie je odosielaná zvyčajne do 15 dní. Všetky tieto kroky od Xiaomi nás veľmi mrzia a určite môžu odradiť potencionálnych zákazníkov. Vyhlásenie miuios.cz je však veľmi povzbudzujúce, nakoľko pri použití ich ROM sa bootloader neuzamyká a používateľ má voľnú ruku pri správe svojho smartfónu.

Zdroj: XDA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP