Xiaomi zámerne uzamyká bootloader na svojich smartfónoch

Teraz čítate
Xiaomi zámerne uzamyká bootloader na svojich smartfónoch

banner-mi-pad-2
Smartfóny od Xiaomi boli vždy známe svojou prívetivou spoluprácou s neoficiálnymi komunitami, ktoré umožňovali používateľom z celého sveta vychutnať si nadstavbu vo svojom materinskom jazyku. Posledné zariadenia sa však tejto tradície ani zďaleka nedržia a mimo čínskych zákazníkov privádzajú doslova do zúfalstva.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame

Hneď z kraja nás zarazilo vyhlásenie spoločnosti o uzamykaní bootloaderu:

Uzamknutý bootloader na Xiaomi Redmi Note 3 má za účelom ochrániť vaše cenné osobné dáta. V uzamykaní pokračujeme aj s ďalšími zariadeniami a nasledovať budú modely Mi4c a Mi Note Pro.

Xiaomi Redmi Note 3 2GB/16GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Obšírnejšie vysvetlenie spoločnosti bohužiaľ neprišlo a my sa tak môžeme iba domnievať, čo viedlo k takýmto drastickým krokom. Určite jedným z hlavných problémov je inštalovanie nebezpečných malwarov od neoficiálnych predajcov tretích strán. Ak sa však pozrieme napríklad na zariadenia z línie Nexus priamo od Googlu, vidíme, že samotný gigant neuzamyká bootloadery. Tieto referenčné smartfóny sú priamo určené pre developerov, respektíve vývojárov a jednoduchými krokmi si môžu bootloader odomknúť a následne ho aj uzamknúť naspäť.  Slovensko-česká miuios.cz komunita vydala síce neoficiálny návod na nainštalovanie ich ROM do smartfónu, no nie je to nič pre začiatočníkov a jedná sa o veľmi komplikovaný proces, ktorým zároveň aj strácate záruku.

redmi note 3 bootloader (Small)
Skúsení vývojári z fóra XDA sa vyjadrili, že samotné odomknutie bootloadera je možné iba so súhlasom zamestnanca Xiaomi, ktorý musí takúto operáciu povoliť. Vývojár FrankBullitt vydal oficiálne stanovisko:

Po OTA aktualizácii čínskej ROM na verziu 6.1.14 sa tu nenachádza žiadny fastboot a používatelia z rôznych MIUI komunít hlásia bricknuté zariadenie. Xiaomi zatiaľ nepodniklo žiadne kroky. Toto je neprípustné.

xiaomi-mi-note-pro-na-slovensku-nahlad

Xiaomi Mi Note Pro 64GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>


Poškodené zariadenie spoločnosť absolútne nezaujíma. Oprava si žiada ohromný kus roboty, ktorá zahŕňa navštívenie oficiálneho Xiaomi fóra a následné prijatie SMS správy. Samotná správa s aktivačným kódom na odomknutie je odosielaná zvyčajne do 15 dní. Všetky tieto kroky od Xiaomi nás veľmi mrzia a určite môžu odradiť potencionálnych zákazníkov. Vyhlásenie miuios.cz je však veľmi povzbudzujúce, nakoľko pri použití ich ROM sa bootloader neuzamyká a používateľ má voľnú ruku pri správe svojho smartfónu.

Zdroj: XDA

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
100%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dávid Igaz
Šéfredaktor a spoločník FonTech.sk, no najmä technologický nadšenec, ktorý nepohrdne akoukoľvek novinkou. Ak by si sa potreboval o niečom poradiť, neváhaj a napíš mi na [email protected]
 • Adamc

  Čiže ich zariadnia nebudu v slovenskom jazyku ??

  • Xiaomi telefóny v originálnom systéme od výrobcu nedisponujú slovenčinou, ponúkajú len 4 jazyky vrátane angličtiny. Avšak, zamknutím bootloadera teraz Xiaomi neumožňuje používateľom nahrať slovensko-českú ROM, ktorú prekladá a vyvíja komunita miuios.cz, bez straty záruky, čo do príchodu Xiaomi Redmi Note 3 bolo možné. Týmto krokom Xiaomi rozhnevalo všetky komunity, ktoré sa snažia o preklad ich systému. Tu len vidíme, ako Xiaomi silou mocou nechce expandovať do Európy.

   • Meďo

    Takže, ak používam romku od miuios.cz, tak sa ma to už netýka?
    Bude to platiť len pri nových fónoch, do ktorých to dajú od výroby?

    • Presne tak :)

     • Lukasino86

      Pekná hovadina aj meizu už z tym začína neviem prečo začali prestavať s podpormi jazykou horšie pre nich takto len budu odradzat zákazníkov neviem či sa sústreďujú skôr pre domovskú činu ved ich je miliarda,ja som aktulizoval mx 4 pro a už len v angličtine alebo Čína jediná zachrana aplikácia more locale ktorá aspoň preloží google play a ich aplikácie dúfam že v tomto nebudú pokračovať

 • Palo

  Tak to xiaomi pekne pokaslalo nestaci ze rok a pol sa caka na Mi5 co som chcel kupit teraz este robia takyto problem nech si nechaju svoje fony prejdem na inu znacku a svoju mi4 predam

 • Maťo O.

  A možno to znamená to, že idú práveže expandovať mimo Čínu a majú pripravené preložené verzie. Aj to môže byť jedna z možností. Síce nie moc pravdepodobná, ale človek nikdy nevie, či neprekvapia. Bolo by načase, keďže sa špekuluje, že Mi5 už by mohla podporovať aj európske LTE pásma.

 • romiki

  Nikdy som XIAOMI nemal rád a týmto si to definitívne u mňa zaklincovali…