Včerajšie predstavenie v réžii Xiaomi bolo mimoriadne pestré. Videli sme hneď niekoľko verzií výročného smartfónu spoločnosti Mi 8, nový Mi Band 3 náramok, televízor aj nadstavbu OS MIUI 10. Väčšina fanúšikov si najviac vychutnala predstavenie nového telefónu, pričom veľké očakávania sa kladú najmä na jeho fotoaparát.

Skvelou správou je, že Xiaomi Mi 8 už prešiel uznávaným fotografickým testom portálu DxOMark. Smartfón si do testu priniesol výbavu, s ktorou boli vysoké očakávania namieste. Novinka vzadu ponúka duálny fotoaparát s 12 MPx senzormi. Hlavný snímač je širokouhlý s veľkosťou pixelov 1,4µm a clonou f/1.8.

V prípade sekundárneho fotoaparátu ide o telefoto snímač, ktorý disponuje clonou f/2.4. K ďalším vlastnostiam patrí PDAF zaostrovanie či 4-osová optická stabilizácia. No a hlavne, Xiaomi sa pri svojich novinkách pýši aj hlbokou implementáciou umelej inteligencie, ktorá má za úlohu vylepšovať jednotlivé snímky.

Vysoká kvalita

Výsledky testu DxOMark fanúšikov rozhodne potešia. Čisto vo fotografickej kategórii dosiahol smartfón hodnotu 105 bodov. To je napríklad viac ako zaskóroval Samsung Galaxy S9 Plus (104 bodov). V celkovom rebríčku dosiahol Mi 8 skvelé štvrté miesto (práve spoločne s Galaxy S9 Plus), predbehol tak napríklad aj vyhlásené zariadenia ako Google Pixel 2 a iPhone X. Pred Xiaomi sú ešte Huawei P20 a P20 Pro a tiež HTC U12+.

Nie je to však len o zlepšovaní nad ostatnou konkurenciou. Xiaomi totiž potvrdilo, že na vylepšovaní svojich fotoaparátov usilovne pracuje. Dokazuje to rozdiel vo výkone novinky Mi 8 a len o pár mesiacov skôr predstaveného Mi MIX 2S. Zlepšenie u novšieho modelu je v oblasti fotografií štvorbodové (105 vs. 101) a pri videu je skóre totožné.

Medzi hlavné prednosti Mi 8 pri snímkach patria presná expozícia, bohaté farby, rýchly autofocus aj nízka miera šumu. Pochvalu si vyslúžil aj bokeh efekt, ktorý má jemný prechod, aj keď občas sa objavia mierne nepresnosti v analýze hĺbky poľa. Najväčšia výčitka sa týkala výskytu fialového sfarbenia detailov na záberoch s vysokým kontrastom.

Recenzenti pripomínajú, že výskyt je ojedinelý a citeľný skôr len pri detailnom pohľade. Celkovo tak Xiaomi rozhodne zabodovalo a potvrdilo, že snaha spoločnosti o zlepšovanie fotografického výkonu jej zariadení je veľká. Najlepšie na tom je, že najviac sa z toho môžu tešiť práve používatelia. Kompletné výsledky testu si môžeš pozrieť na stránkach DxOMark.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom