O riešeniach výrobcov smartfónov priniesť skutočne bezrámikový displej bez akékoľvek výrezu na kameru počúvame už dlhšiu dobu. Poznáme smartfóny s vysúvacími fotoaparátmi, no žiadny výrobca zatiaľ oficiálne nepriniesol na trh funkčné zariadenie s kamerou umiestnenou pod displejom. Do hry sa však opäť hlási čínske Xiaomi, pričom predstavuje novú generáciu technológie, ktorú plánuje na trh priniesť už budúci rok, píše The Verge.

Xiaomi dotiahlo vývoj do víťazného konca

O technológii, ktorá umiestni fotoaparát pod displej smartfónu od Xiaomi si už možno počul. Spoločnosť totiž predstavilo prvý prototyp už v roku 2019, no v januári tohto roka sa jej viceprezident Lu Weibing vyjadril, že si na túto technológiu ešte nejaký čas počkáme, pričom hlavný zádrhel predstavuje hustota pixelov na displejoch, ktorá je príliš vysoká na to, aby neblokovala svetlo pre fotoaparát umiestnený pod ním.

Čínsky výrobca však teraz otáča kartu a predstavuje už tretiu generáciu tejto technológie, ktorá sa dostáva aj do masovej výroby a prináša skutočne bezrámikový displej bez potreby vysúvacej jednotky. Okrem oficiálneho uvedenia technológiu demonštroval aj v nižšie priloženom videu.

Podľa dostupných informácií funguje nová technológia tak, že umožňuje selfie fotoaparátu „vidieť“ cez medzery v subpixeloch displeja, teda bodoch, ktoré svojou rozdielnou intenzitou svietenia červenou, zelenou alebo modrou farbou vytvárajú výslednú farbu samotného pixela. Xiaomi sa podarilo upraviť ich usporiadanie tak, aby boli pre kameru takmer priehľadné.

Zobraziť celú galériu (1)
Hore môžeme vidieť klasický výrez a zoskupenie subpixelov. V strede je zobrazený princíp fungovania predošléh o prototypu so zníženou hustotou pixelov a dole súčasnú technológiu / Zdroj: Xiaomi

Čínsky  tiež tvrdí, že plocha displeja nad fotoaparátom má rovnakú hustotu pixelov ako zvyšok panelu, čo sa výrobcovi podarilo dosiahnuť zdvojnásobením počtu horizontálnych a vertikálnych pixelov v tejto oblasti. Nie je však známe či ide o OLED alebo LCD displej.

Napriek tomu je však v čase 0:29 vo videu vidieť malý tieň v časti, pod ktorou je kamera umiestnená, čo ukazujú aj snímky od známeho leakera Ice Universe.

Preteky čínskych výrobcov sa môžu začať

Xiaomi však nie je jediným výrobcom, ktorý sa pokúša o komercializáciu tejto technológie. Na minuloročnej výstave MWC v Šanghaji predviedlo funkčný prototyp fotoaparátu pod displejom aj Oppo, no tento počin nebol úplne dokonalý. Svoju technológiu chcelo na tohtoročnom MWC predstaviť aj Vivo, no táto udalosť bola zrušená kvôli pandémii koronavírusu.

V neposlednom rade plánuje podľa nedávneho oznámenia túto technológiu priniesť aj ZTE, ktorého prvý smartfón s fotoaparátom pod displejom bude model Axon 20 5G, ktorý spoločnosť predstaví už 1. septembra. Či sa však toto zariadenie bude predávať aj mimo Číny zatiaľ nie je známe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom