Výrobcovia smartfónov sa už dlhšiu dobu snažia priniesť riešenia, ktoré by prednú stranu zbavili kamery a vytvorili tak skutočne bezrámikový displej. Vysúvacie kamery či výrezy sú odrazovými mostíkmi, avšak mnohí veria, že najelegantnejším riešením by bolo umiestniť fotoaparát priamo pod displej zariadenia. Čínske Xiaomi svoj prototyp s touto technológiou predstavilo už v roku 2019, avšak podľa viceprezidenta spoločnosti Lu Weibinga si na jej použitie v smartfónoch ešte nejaký čas počkáme. O téme píše XDA Developers.

Problémom je vysoká hustota pixelov

Ako informoval portál GSMArena, napriek tomu, že prototypy technológie fotoaparátu umiestneného pod displejom uzreli svetlo sveta už minulý rok, sú podľa viceprezidenta Xiaomi takéto smartfóny ešte v nedohľadne. Lu Weibing na sociálnej sieti Weibo totiž vysvetlil, prečo nie sú zariadenia s prednou kamerou pod obrazovkou stále pripravené na masovú produkciu, a s akými problémami si nevedia výrobcovia poradiť.

Hlavný zádrhel predstavuje hustota pixelov na displejoch dnešných smartfónov, ktorá je príliš vysoká na to, aby neblokovala svetlo pre fotoaparát umiestnený pod ním. V kombinácii s nízkou priepustnosťou svetla súčasných prototypov to znamená, že ich kvalita obrazu je neporovnateľná s tými, ktoré ponúkajú bežné fotoaparáty.

Málokto si tiež bude kupovať smartfón s displejom, ktorý má nižšiu hustotu pixelov len preto, aby v ňom mal zabudovaný takýto typ kamery.

Aj keď technici stále hľadajú spôsob, ako tieto problémy skĺbiť tak, aby nebola priepustnosť svetla fotoaparátu pod displejom narušovaná, avšak podľa Weibinga si na riešenie ešte nejaký čas počkáme. Dovtedy sa tak budeme musieť uspokojiť s klasickými výrezmi, alebo presedlať na súčasný trend smartfónov s vysúvacími kamerami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom