Do operačného systému Windows 10 prichádza ďalšia veľmi užitočná funkcia, ktorá používateľa bude chrániť pred nedôveryhodnými inštalačnými súbormi. Určená bude pre všetkých, ktorí na svojich počítačoch používajú verziu Pro alebo Enterprise. 

Aj keď sa občas objaví nejaká väčšia či menšia závada, nesmie sa Microsoftu odoprieť snaha neustále vylepšovať. Pravidelné veľké aktualizácie z toho za niekoľko rokov spravili plnohodnotný a použiteľný nástroj, ktorý naberá neustále na popularite a aj zarytí odporcovia postupne priznávajú, že sa spravil veľký kus práce. Príkladnou ukážkou je aj užitočný nástroj, ktorý sa objaví už v nasledujúcej veľkej aktualizácii a rieši obavy používateľov, ktorí sa obávali spustenie neznámeho .exe súboru na ich počítači.

Jednoduchá možnosť virtualizácie

Jedným zo spôsobov, akým sa dala takáto aplikácia otestovať, bolo spustiť ju v izolovom prostredí, napríklad vytvorením virtuálneho počítača. Tento spôsob však vyžaduje učiniť niekoľko na seba nadväzujúcich krokov, čo však nemusí zvládnuť každý používateľ. Microsoft tak vyvinul jednoduchú aplikáciu Windows Sandbox, ktorá je bezpečná, jednorázová a automaticky po dokončení sa celá úloha odstráni. Nie je potrebné nič nastavovať, stačí mať zapnutú možnosť virtualizácie v BIOSe. Ako už bolo spomenuté, určená bude pre verzie Pro a Enterprise, takže zameranie je hlavne na firmy.

Prečítaj si tiež
Dôvod premeny Edge na nový engine je zrejme iný než tvrdil Microsoft. Prehliadač mal sabotovať samotný Google

Každé spustenie aplikácie vytvorí 100 MB inštaláciu nového systému, v ktorom je možné bez následkov inštalovať a testovať rôzne aplikácie či rozšírenia. Aplikácia by si mala automaticky ‚‚ukrojiť’’ malú časť výkonu procesora s tým, že bude bežať nezávisle od primárneho systému. Každú chvíľu sa má spustiť verejné Beta testovanie, pričom Windows Sandbox sa na počítačoch objaví už v budúcom roku, pravdepodobne vo veľkej jarnej aktualizácii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom