To, že Microsoft plánuje kompletne prerobiť svoj webový prehliadač Edge, si už asi zachytil. Dôvody, prečo Microsoft pristúpil k tejto zmene však ešte stále postupne vyplávajú na povrch.

Poslednou a dosť radikálnou informáciou má byť údajná sabotáž prehliadača spoločnosťou Google. Ten mal úmyselne meniť zdrojový kód svojich webových aplikácii tak, aby na konkurenčných prehliadačoch postavených na inom jadre nefungovali správne. S touto informáciou prišiel stážista Microsoftu Joshua Bakita, ktorý sám pracoval na vývoji prehliadača Edge a vyhlásenie poskytol na platforme YCombinator Hacker News. Dôvody k zmene vlastného enginu z EdgeHTML na engine Chromium, ktoré Microsoft doposiaľ na svojich webových stránkach a profiloch udával, tak zrejme nebudú jediné a možno ani kľúčové.

Bakita uviedol ako príklad zmenu, ktorá sa dotýkala YouTube videí a mala za následok ich energeticky náročnejšie prehrávanie v Edge. Google údajne následne začal propagovať svoj prehliadač v porovnaní s prehliadačom Microsoftu. Poukazoval pritom práve na úsporu energie pri prehrávaní YouTube videí. Google navyše odmietol v danej veci s konkurentom diskutovať a aj po sťažnostiach nechal funkciu v nezmenenej podobe. Toto pritom nemal byť podľa Bakitu jediný podobný príklad podozrivého správania. Mnohí jeho kolegovia majú na základe svojich skúseností v záležitosti jasno a podľa nich Google konal účelovo.

Microsoft na podobné útoky na ich prehliadač reagoval aktualizáciami, no nakoniec sa rozhodol priznať porážku a práve to by mal byť hlavný a skutočný dôvod tejto zmeny. Spočiatku pritom tvrdil, že pre zmenu enginu sa rozhodol, aby uľahčili prácu vývojárom z tretích strán, ktorí tak nebudú musieť prispôsobovať svoje webové aplikácie zvlášť na mieru pre EdgeHTML engine. V útrobách Microsoftu sa však o súboji s Google údajne dosť hovorilo a vyzerá, že to bol dosť vážny dôvod na zmenu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom