Vírus, ktorý úradoval u používateľov operačného systému Windows minulý rok, sa opäť vracia. Zbaviť sa ho však dá celkom rýchlo a jednoducho.

„Your Windows Has Been BANNED“ (Váš Windows Bol ZABLOKOVANÝ). Hláška, s ktorou sa minulý rok stretli niektorí používatelia operačného systému od Microsoftu.

Dá ti na výber

Jedná sa o ransomvér, ktorý zablokuje počítač a zobrazí vyššie uvedenú hlášku. Tvári sa pritom ako upozornenie priamo od Microsoftu, v ktorom tvrdí, že počítač bol zablokovaný z dôvodu nevyriešiteľnej hrozby. Používateľom dáva na výber z dvoch možností. Buď si môžu kúpiť nový Windows za 50 dolárov v bitcoinoch, alebo vymazať všetky dáta a nechať počítať nepoužiteľným. Jedná sa teda o klasickú taktiku hackerov, ktorou chcú používateľov vystrašiť a vytiahnuť z ich vreciek peniaze.

Nenechaj si ujsť
Poznáme riešenie, ako „zmiznúť“ a odstrániť svoje údaje z internetu

Riešenie je jednoduché

Každému uvedomelému používateľovi by malo napadnúť, že sa jedná o vírus a mal by sa pozrieť po alternatívnych riešeniach. Na jedno prišiel Michael Gillespie, tvorca ID Ransomware. Pre odomknutie počítača podľa neho stačí použiť kód „6666666666666666“ alebo „XP8BF-F8HPF-PY6BX-K24PJ-RAA00“. A to bez platenia akejkoľvek čiastky peňazí či inej námahy. Neexistuje pritom žiadny konkrétny spôsob, ako tomuto ransomvéru predísť. Je však dobré držať sa starých dobrých zásad, teda neklikať na pochybné odkazy, neotvárať podozrivé súbory a udržiavať antivírusový softvér aktualizovaný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom