S vyše 2 miliardami aktívnych používateľov si WhatsApp stále drží jednoznačnú dominanciu na trhu komunikačných aplikácií. Od začiatku roka, kedy boli avizované kontroverzné zmeny v pravidlách aplikácie a zdieľanie dát s Facebookom, čelila platforma silnej kritike. Milióny ľudí prešli ku konkurencii. WhatsApp tak zistil, že nie je neohrozený a začal ľudí lákať na nové funkcie. Vylepšenia potvrdil sám Zuckerberg, informuje XDA-Developers.

WhatsApp pocítil odliv používateľov

Od januára boli medzi používateľmi WhatsApp na pretrase nové zmeny pravidiel, ktoré zahŕňali v zahraničí aj zdieľanie používateľských dát s Facebookom. Krátko po vydaní tejto zmeny čelila komunikačná platforma veľkej kontroverzii a účinnosť tohto rozhodnutia odložila o niekoľko mesiacov.

Nakoniec však začali nové pravidlá platiť od 15. mája. Pôvodne WhatsApp chcel používateľov, ktorí nebudú so zmenami súhlasiť, obmedziť a znemožniť im posielanie správ a videohovory. Ako sa neskôr ukázalo, rozmyslel si to. Detailne sme sa tejto téme venovali v samostatnom článku.

Odkedy však sieť stratila kvôli novým pravidlám milióny ľudí, ktorí prešli ku konkurencii, zrejme si uvedomila, že ani dominancia v počte používateľov ju nemusí ochrániť pred konkurenčnými platformami.

Ľudí chce prilákať viacerými novinkami

Zakladateľ materského Facebooku Mark Zuckerberg a CEO WhatsAppu Will Cathcart oznámili v rozhovore pre portál WABetaInfo zásadné vylepšenia aplikácie, ktorých sa používatelia čoskoro dočkajú.

Medzi inými nás teda čaká podpora viacerých zariadení, pozretie prichádzajúcej správy iba 1x, upravený miznúci režim či špeciálna aplikácie pre iPady (nielen zväčšená verzia z iPhonov) a otvorenie beta testovania pre používateľov iPhonov. V prípade podpory viacerých zariadení by mal byť WhatsApp dostupný až pre 4 prepojené zariadenia.

Túto možnosť má platforma testovať v najbližších mesiacoch, pričom chce zachovať aj end-to-end šifrovanie, ktoré je využívané pri posielaní správ. Podľa Zuckerberga bolo vyriešiť túto úlohu a zachovať synchronizáciu pri šifrovaní náročné, no WhatsApp to údajne zvládol a onedlho môže túto novinku vypustiť do beta testu.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (úprava redakcie)

Po novom budú prichádzajúce správy môcť byť zobrazené aj iba raz, teda sa bude jednať o tzv. „miznúce“ správy, ktoré po prečítaní zmiznú. Podobnú funkciu už má taký Instagram pri posielaní fotiek alebo videí a najnovšie dostane obdobné riešenie aj sesterský WhatsApp. Podľa doterajších únikov informácií však adresát správy bude môcť vytvoriť ešte snímku obrazovky predtým, ako správa zmizne.

NEPREHLIADNI
Nebude sa len prizerať. Táto európska krajina zakázala najkontroverznejšiu zmenu vo WhatsAppe

WhatsApp vydal vlani v novembri aj ďalšiu možnosť pre miznúce správy, ktoré sa môžu automaticky „stratiť“ po 7 dňoch od odoslania. Po novom však aplikácia umožní nastaviť všetky čety tak, aby sa z nich správy zmizli po určitom čase. Využiť ju ale bude možné iba pri četoch, ktoré boli začaté po aktivácii funkcie a nebude sa vzťahovať na predošle konverzácie.

Okrem toho sa máme dočkať aj heslom chránených záloh šifrovaných četov v aplikácii, ktoré bude možné potom presúvať medzi iOS a Android smartfónmi. V prípade, že si používateľ kúpi nové zariadenie, celú komunikačnú históriu z WhatsApp si bude môcť bezpečne preniesť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP