NASA odhalila podrobnosti o novom multimiliardovom nástupcovi prelomového a jedinečného vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST). Úlohou nového teleskopu bude hľadať život na planétach podobných Zemi, pričom do vesmíru by sa mohol dostať už okolo roku 2040. Na tému upozornil portál Futurism.

NASA do vesmíru vypustí nový teleskop

V súlade s úspechom JWST sa teraz NASA rozhodla odhaliť veľkolepé plány na výstavbu nového optického teleskopu, ktorý by mal hľadať známky života na cudzích planétach.

NASA/ESA/CSA/STScl/JPL-Caltech/Úprava redakcie

Hoci zatiaľ nie je známych mnoho informácií, riaditeľ divízie astrofyziky NASA Mark Clampin uviedol, že teleskop bude s najväčšou pravdepodobnosťou nasadený do bodu gravitačnej rovnováhy L2 (libračný bod). V rovnakom bode (vzdialenom 1,5 milióna km od Zeme) sa nachádza aj teleskop JWST, píše portál Science.

Na rozdiel od JWST však bude nový teleskop s pracovným názvom Habitable Worlds Observatory (HWO) navrhnutý na plne robotický servis. Podľa všetkého teda observatórium bude navrhnuté tak, aby mohlo byť neustále modernizované prostredníctvom robotickým misií, vďaka čomu by mal nielen fungovať celé desaťročia, ale postupne by mal byť lepší a lepší.

„Robotický servis je súčasťou architektúry a filozofie, čo umožňuje flexibilitu vo vývoji, predĺženie životnosti misie a inštaláciu nových prístrojov,“ uviedol Clampin

Doposiaľ bolo predložených niekoľko návrhov na HWO, pričom jedným z nich bolo 4-metrové monolitické zrkadlové observatórium HabEx, či viacsegmentové, 15-metrové observatórium LUVOIR.

Hoci detaily zatiaľ nie sú známe, podľa správy bude HWO spadať pravdepodobne niekde medzi tieto 2 návrhy, pričom bude využívať kombináciu oboch technológií.

„HWO neobsahuje žiadnu technológiu, o ktorej sa ešte neuvažovalo v súvislosti s misiami HabEx, alebo LUVOIR,“ uvádza Scott Gaudi, jeden z dizajnérov observatória HabEx.

Na štart musí počkať

Ako z uvedeného vyplýva, vesmírna agentúra chce zaujať o niečo konzervatívnejší prístup ako pri JWST. Týmto krokom sa v podstate snaží vyhnúť problémom, ktoré sužovali JWST, vrátane prekračovania nákladov, zdokonaľovania neoverených technológií a oneskoreného spustenia.

Pre nový ďalekohľad preto NASA plánuje využiť výhradne technológie, ktoré už boli vyvinuté alebo sú aktuálne vo vývoji, vrátane segmentových zrkadiel, aké využíva aj JWST a pod. Vzhľadom na to, že HWO bude pracovať s optickým svetlom, ktoré má kratšie vlnové dĺžky ako infračervené svetlo, ktoré zachytáva JWST, nové zariadenie bude potrebovať dokonalejšie tvarované zrkadlá ako JWST, ale tiež kvalitnejší koronograf a mnoho ďalšieho.

Vzhľadom na to, že Kongres neustále NASA znižuje rozpočet, minulý mesiac bolo pre divíziu astrofyziky vyčlenených 1,51 miliardy dolárov, teda o 4 % menej ako minulý rok, agentúra sa bude musieť ešte pri spustení projektu HWO popasovať aj s problémom financií.

Treba tiež pripomenúť, že HWO nebude prvou vlajkovou loďou po JWST. Agentúra totiž v roku 2027 plánuje spustiť 2,4-metrový prieskumný ďalekohľad Nancy Grace Roman Observatory, ktorý bude pátrať po temnej energii a exoplanétach.

Ten sa má dostať do kozmu na palube rakety Falcon Heavy, pričom jeho misia potrvá najmenej 5 rokov. Podobne ako vesmírny teleskop Jamesa Webba, aj Roman bude pozorovať vesmír v infračervenom spektre.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú