Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) učinil objav, na ktorý čakali všetci vedci od počiatkov tohto projektu a už dlhšiu dobu predpovedali, že k čomusi takému dôjde. Tentoraz ho namieril na exoplanétu WASP-39b, ktorá sa nachádza približne 702 svetelných rokov od Zeme. Prekročili sme tak historický míľnik nielen pre astronómiu, píše portál EuroNews.

V atmosfére exoplanéty WASP-39b, obiehajúcej okolo svojej materskej hviezdy WASP-39 každé štyri dni, sa podarilo identifikovať dôležité látky, pričom v prípade niektorých z nich sa tak stalo vôbec po prvý raz v histórii. Vedci v súvislosti s týmto objavom vypracovali hneď päť podrobných štúdií, v ktorých do posledného detailu skúmajú získané dáta – začína éra astronómie, ktorá nám umožní skutočne hľadať život na exoplanétach.

Horúci Saturn všetko mení

Pozorovaná exoplanéta je plynným obrom, ktorý spadá do kategórie takzvaných “horúcich Saturnov”. Jedná sa o plynné obry, ktoré sú podobné Saturnu a v tomto prípade dosahuje dosahuje až 1,27-násobok veľkosti Jupitera, avšak z jeho hmotnosti približne len jednu tretinu. To ju približuje skôr k Saturnu.

Horúci je kvôli svojej obežnej dráhe, keďže okolo svojej materskej hviezdy obieha len vo vzdialenosti 7 miliónov kilometrov – pre porovnanie, Merkúr sa dostane najbližšie k Slnku na vzdialenosť až 46 miliónov kilometrov. Predpokladá sa preto, že teplota na planéte WASP-39 dosahuje až 871 °C, informuje CNN World.

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú