Astronómovia si všimli na snímke našej galaxie čosi nezvyčajné a jasné vysvetlenie zatiaľ chýba. Našli na nej takmer tisícku záhadných stĺpcov hmoty, ktoré sú organizované a rozosiate v priestore po skupinách, informuje Science Alert.

Je ich oveľa viac, ako si mysleli

Na snímke Mliečnej cesty, ktorú vyhotovil extrémne precízny a citlivý teleskop MeerKAT v Južnej Afrike, sa podľa Northwesternskej univerzity nachádza takmer 1 000 jednotlivých vlákien, pričom niektoré dosahujú dĺžku až 150 svetelných rokov. Podobnú snímku stredu galaxie astronómovia zverejnili len nedávno a záhadné vlákna sú viditeľné aj na nej.

Prekvapivé je pritom nielen ich množstvo, ktoré prekračuje pôvodné odhady a merania až 10-násobne, ale aj ich pravidelné usporiadanie v skupinách. Po prvý raz ich vedci objavili v 80-tych rokoch a ich vysvetlenie zatiaľ nie je vôbec jasné.

I. Heywood/SARAO

„Študovali sme jednotlivé vlákna dlhú dobu s krátkozrakým pohľadom. Teraz konečne vidíme celý obraz, panoráma hojne posiata vláknami. Jednoduché skúmanie hŕstky z nich nám neumožňuje vyviesť nejaké skutočné závery o ich podstate a pôvode. Je to míľnik v posune nášho chápania týchto štruktúr,“ vysvetľuje Farhad Yusef-Zadeh, astrofyzik z Northwesternskej univerzity, ktorý je zároveň zodpovedný za prvotný objav spomínaných vlákien.

Komplikované podmienky pre pozorovanie

Naše galaktické jadro, na ktoré sa astronómovia dívajú a neustále je zdrojom nových záhad a podivných signálov, sa síce nachádza len vo vzdialenosti asi 25 000 svetelných rokov, čo je na vesmírne pomery blízko, pozorovanie je však neuveriteľne komplikované. Medzi nami a centrom galaxie sa nachádza množstvo stelárnych objektov, plynov a prachu.

Nová snímka pozostáva z 200 hodín pozorovania, pričom tieto dáta zhromažďovali vedci po dobu troch rokov. Jedná sa o doteraz najpresnejšiu a najdetailnejšiu mapu svojho druhu. Tím, ktorý za touto štúdiou stojí, zároveň použil špeciálnu metódu na odstránenie pozadia zo snímky, čim sa jej čitateľnosť zásadne zjednodušuje.

I. Heywood/SARAO

Ich pôvod a jasné vysvetlenie ostávajú neznáme. Vieme len, že pozostávajú z elektrónov kozmických lúčov, ktoré rotujú okolo vlákien magnetických polí rýchlosťami, ktoré sa blížia rýchlosti svetla. Nové snímky však prinášajú predsa len o niečo viac detailov.

Pripomínajú struny na harfe

Okrem iného nové dáta odhalili, že sa vlákna nachádzajú v niekoľkých skupinách, v rámci ktorých sú pravidelne rozmiestnené. Vedci ich prirovnali k strunám harfy. Na snímkach sa podarilo zachytiť aj pozostatok supernovy, ktorý dovtedy astronómovia nevideli a na rozdiel od vlákien má iný „radiačný podpis“. To znamená, že je možné vylúčiť supernovu ako pôvod vlákien, píše SARAO.

Jedinečné a vzácne pozostatky supernovy, ktoré sú takmer perfektne okrúhle. Jasné bodky na snímke sú prevažne supermasívne čierne diery v pozadí, v iných galaxiách. Napravo sa nachádza neznámy objekt. Podľa vedcov sa môže nachádzať v našej galaxii a pohybovať sa vysokou rýchlosťou, pričom za sebou zanecháva chvost hmoty podobne, ako kométa. Zdroj: I. Heywood/SARAO

„Stále nevieme, prečo sa nachádzajú v zhlukoch a prečo sú oddelené. Nevieme ani, ako došlo k pravidelným medzerám. Vždy keď zodpovieme jednu otázku, objaví sa niekoľko ďalších,“ dodáva Yusef-Zadeh. Jasný zatiaľ nie je ani princíp, ktorý elektróny v magnetických vláknach urýchľuje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú