Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci detegovali pomocou špeciálneho austrálskeho rádioteleskopu záhadné signály, ktoré sa šíria kdesi z centra našej vlastnej galaxie. Ich presný pôvod zatiaľ nie je známy a môže ísť o objekt, ktorý sme doteraz neobjavili, informuje Science Alert.

Má čudné vlastnosti

Objekt ASKAP J173608.2-321635 sa nachádza neďaleko stredu Mliečnej cesty a astronómovia ho kvôli jemu čudným vlastnostiam nedokážu identifikovať. Objekt je podľa autorov nedávno zverejnenej štúdie vysoko polarizovaným a premenlivým zdrojom rádiového signálu.

Záhadné signály môžu podľa astronómov z univerzity Sydney v Austrálii pochádzať z úplne novej triedy objektov. Kvôli svojej premenlivosti objekt produkuje signály aj niekoľko týždňov kuse a potom sa veľmi rýchlo odmlčí.

CSIRO

Vysoká polarizácia signálu znamená, že orientácie oscilácie jeho elektromagnetickej vlny je skrútená. Pôvodné prieskumy oblohy a hľadanie rádiových signálov objekt nezachytili a dokázal to až rádioteleskop ASKAP (Australian Square Kilometre Array Pathfinder).

Je oveľa presnejší

ASKAP tým opäť preukázal svoju neuveriteľnú presnosť a citlivosť. Rádioteleskopy ATCA ani MeerKAT ho nenašli na neobjavil sa ani na blízkych infračervených a röntgenových mapovaniach galaxie.

ASKAP dokázal svoje schopnosti aj keď pomocou neho objavili „čudné rádiové kruhy“, ktoré vedci nedokázali doteraz vysvetliť, doteraz neobjavené galaxie a tisíce nových a doposiaľ neznámych signálov zo susednej galaxie.

NASA/CXC/UMass/Q.D. Wang/NRF/SARAO/MeerKAT

Keď sa záhadný zdroj signálu snažili pozorovať neskôr, k žiadnym výsledkom sa astronómovia nedopracovali. Potom však uspel práve rádioteleskop MeerKAT, ktorý ho nakoniec predsa len detegoval a neskôr to dokázal aj rádioteleskop ATCA.

Potvrdzuje to pritom výsledky štúdie. Rádioteleskop MeerKAT má už s centrom galaxie skúsenosti a len nedávno pomohol vytvoriť snímku nášho galaktického jadra.

Dokážeme záhadu vyriešiť?

Polarizácia signálu podľa odborníkov naznačuje prítomnosť magnetizácie alebo prachu, čo môže byť spôsobené veľkou vzdialenosťou medzi nami a zdrojom signálu. Je zároveň možné, že samotný zdroj je silno magnetizovaný.

Riešení záhady je niekoľko, s istotou však niektoré z nich potvrdiť tak ľahké nie je. Môže ísť o hviezdy, na ktorých sú výrony koronálnej hmoty veľmi časté, binárne systémy hviezd s aktívnymi chromosférami (jedna z vrstiev hviezdy) alebo dokonca hviezdy, ktoré sa pri obiehaní prekrývajú.

teleskop FAST
Znázornenie pulzaru. NASA

Keďže však signály neboli pozorované v röntgenovom alebo blízkom infračervenom spektre, sú tieto možnosti vysoko nepravdepodobné. Nejde vraj ani o pulzar či supernovu. Objekt ale zdieľa zopár svojich vlastností s inými záhadnými signálmi v našom galaktickom centre.

Pomôžu presnejšie pozorovania a zdĺhavé analýzy získaných dát. Pripíšeme do svojich kníh nový typ objektu, alebo získa už známy objekt nové vlastnosti? Rádioteleskop ASKAP už objav doteraz neznámych objektov má na svedomí – nedávno totiž detegoval úplne novú triedu objektov, ktorú vedci nedokážu vysvetliť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú