Inovatívny americký startup prišiel na verejnosť s prekvapivým konceptom satelitu, o ktorý má zrejme záujem aj vláda Spojených štátov. Ako upozorňuje portál Interesting Engineering, má ísť o družicu s obzvlášť dobrou manévrovateľnosťou, ktorá vzhľadom pripomína motýľa a má zásadne zlepšiť dôležitú časť nákladných vesmírnych letov.

Je čas inovovať

Za novým konceptom stojí americký startup Portal Space Systems sídliaci v meste Seattle, ktorého výkonným riaditeľom je Jeff Thornburg. Thornburg pracoval na raketových motoroch Raptor v spoločnosti SpaceX, ktoré využíva raketa Starship a na základe parametrov sú zrejme tými najlepšími, aké kedy ľudstvo vyvinulo a to vďaka kombinácii nízkej ceny, vysokej efektivity, nízkej hmotnosti a ohromného ťahu a výkonu.

„Náš národ vyvíja bojové stíhačky šiestej generácie, avšak stále používa satelitné platformy prvej generácie. Supernova spoločnosti Portal je navrhnutá tak, aby zákazníkom poskytla neporovnateľnú manévrovateľnosť a predĺženú životnosť,” vysvetľuje Thornburg. Práve problematiku manévrovateľnosti, pre ktorú väčšinou družice spotrebujú veľké množstvo paliva, má družica Supernova riešiť kombináciou solárneho žiarenia a paliva, avšak v podstate bez motorov.

Portal Space Systems

Dôležitým parametrom satelitov je delta-v – zjednodušene povedané ide o množstvo zmeny rýchlosti, ktoré má stroj k dispozícii. Nemusí ísť nutne o zrýchlenie, ale tiež o spomalenie alebo menenie orientácie. Pri bežných satelitoch je to okolo 500 m/s (viac pri veľkých družiciach mieriacich k iným planétam), avšak inovatívna supernova má vďaka jedinečnému poskytnúť až 6 000 m/s. Takáto družica sa tak dokáže aj pomocou vlastného pohonu dostať z nízkej obežnej dráhy Zeme až k Mesiacu, čo znamená poriadne zníženie nákladov na samotnú raketu.

Prispieva aj NASA

Obzvlášť efektívny vesmírny pohon nedávno predstavila aj NASA. Vývoj tejto technológie so sebou priniesol zariadenie NASA-H71M, teda iónový pohon využívajúci takzvaný Hallov jav, po ktorom nesú aj svoje meno – „Hall effect thrusters“. Ten chce NASA komerčne sprístupniť a odskúša ho má čoskoro aj dcérska firma SpaceLogistics americkej spoločnosti Northrop Grumman.

Efektívnejšie družice

Supernova má využívať slnečnú energiu na zahrievanie paliva, ktoré následne poháňa družicu. Efektivita má byť natoľko vysoká, že prekoná doterajšie metódy a firma očakáva prvý ostrý test v kozme koncom roku 2025 – za predpokladu, že pôjde vše podľa plánov, dodáva SpaceNews. Ak bude systém naozaj fungovať, pôjde o obrovský skok vpred ako pre vedcov, tak aj komerčné družice, ktoré budú môcť meniť svoju obežnú dráhu podľa potreby oveľa viac, než doteraz.

V oblasti vesmírneho pohonu prebieha intenzívny výskum a inovácie pribúdajú aj iným typom pohonu, ako sú napríklad iónové motory využívajúce elektrickú energiu a plynné palivo. Takýto pohon dokonca využíva aj Čína na svojej vesmírnej stanici, ktorú pomáha udržiavať na stabilnej obežnej dráhe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú