Odporcovia iPhonov často tvrdia, že smartfóny z dielne kalifornskej spoločnosti sú „mŕtve“ a majú svoje najlepšie dni za sebou. Čiastočnou pravdou môže byť, že raketové predaje týchto modelov už pominuli, no ich výrobca našiel excelentný spôsob, ako napriek menej predaným kusom zarobiť viac peňazí. Zvýšenie predajnej ceny výročného iPhonu X viedlo k vytvoreniu ešte prémiovejšieho segmentu smartfónov a Apple zinkasoval omnoho viac peňazí. 

Mnohí odborníci, ale aj fanúšikovia Applu, boli šokovaní vysokou cenovkou, ktorú si spoločnosť pýtala za svoj výročný iPhone X. Ten pri predstavení odhalil predajnú sumu, ktorá už v základnej verzii smartfónu u nás dosahuje hranicu 1 099 €. Navyše sa 256 GB verzia iPhonu X aktuálne predáva u autorizovaných predajcov Apple až za 1 269 €. Kto by si len bol pred pár rokmi pomyslel, že spoločnosť z Cupertina zájde vo svojej cenovej politike až tak ďaleko?

Vysoké ceny nových iPhonov zákazníkom nevadia

Tento razantný prístup k zvýšeniu cien však Apple rozhodne ľutovať nemusí. Výrobná cena iPhonu X je zhruba len 306 € a pri porovnaní s predajnými cenami je tak zisk spoločnosti naozaj vysoký. Takéto marže neboli dosiahnuté ani pri iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Smartfóny z dielne tejto spoločnosti sú ale stále stredobodom pozornosti mnohých zákazníkov. Tí za ne neváhajú zaplatiť ani poriadne mastné sumy. Práve touto stratégiou si Apple nesmierne polepšil. iPhone X mal byť zrejme prostriedkom ako naučiť zákazníkov zvykať si na tak vysoké cenovky.

Nenechaj si ujsť
Nové iPhony prinesú rôznorodé cenovky. Okolo iPhonu 9 však visí jeden veľký otáznik

S týmto prístupom si tak spoločnosť viedla omnoho lepšie, než si jej investori vôbec pomysleli. Zdá sa, že táto stratégia predsa len zaúčinkovala a mnohí fanúšikovia tejto značky si tak už teraz pripravujú 4-ciferné sumy, ktoré minú za tohtoročné iPhony. Pri nich by mal Apple opäť pokračovať vo svojej kontroverznej cenovej politike. Tá môže výsledné predajné ceny ešte viac zvýšiť.

Spoločnosť tento rok vyhovie aj tým menej náročným

Tento fakt môže platiť najmä pri najväčšom iPhone X Plus, za ktorý si zrejme vypýta horibilnú sumu. O čosi lepšie na tom bude priamy nástupca iPhonu X, ktorý by si mal cenovku svojho predchodcu pravdepodobne udržať. Apple však myslí aj na menej náročných zákazníkov, ktorým tento rok ponúkne dostupnejší iPhone 9. S férovejšou cenou, ale príde aj skromnejšia výbava, ktorá bude (vraj) o pár stoviek eur lacnejšia.

Záujem o tento lacnejší kúsok ostáva otázny. Jeho príchod na trh sa totiž môže výrazne oneskoriť. Zákazníci tak zrejme skôr siahnu po drahších modeloch. Dôvodom majú byť komplikácie pri výrobe LCD displeja s výrezom. Pokojne môže ísť aj o ďalšiu stratégiu Applu ako prinúť svojich verných nakupovať drahé iPhony a nečakať na lacnejší model. To, aká bude skutočnosť, sa dozvieme až o pár mesiacov. Vysoké ceny nových smartfónov však rozhodne hrajú tejto spoločnosti do karát.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú