Už počas septembra uvidíme premiéru trojice nových iPhonov od Apple, ktoré rozšíria portfólio spoločnosti. Tá si má podľa doterajších predpokladov pripravovať 2 prémiové kúsky a jeden, ktorý zláka menej náročných zákazníkov za prívetivejšiu cenu. Spomedzi tohtoročných iPhonov to bude práve iPhone 9, ktorý dostane nižšiu cenovku a svojimi vlastnosťami môže pritiahnuť zrak mnohých záujemcov.

Doterajšia politika Applu pri navrhovaní smartfónov dávala prednosť najmä prémiovým modelom so špičkovou výbavou, no aj poriadnou cenou. Až na pár prípadov sa spoločnosť venovala najmä drahším iPhonom, ktoré si mali získať srdcia náročných zákazníkov. Minulý rok všetko vyvrcholilo predstavením výročného iPhonu X, ktorý so sebou priniesol revolučný dizajn a funkcie, aké sme u konkurencie dlho nenašli.

Tento september sa opäť bude niesť v znamení príchodu nových iPhonov. Z troch noviniek budú až dve priamymi nástupcami minuloročnej „desiatky“ a jeden iPhone bude chcieť zaútočiť na menej náročných zákazníkov. Týmto modelom bude iPhone 9, ktorý dostane okresanejšiu výbavu, no za cenu, akú u nových Apple smartfónov len tak nevídať. Nový dostupnejší model bude disponovať obdobnými vlastnosťami ako iPhone X, no z niektorých častí výbavy výrobca ukrojí. Čo všetko by mohla so sebou táto novinka priniesť sa dočítaš aj v nasledujúcich riadkoch.

Dizajn s tenkými rámikmi

Adoptovať bezrámikový dizajn iPhonu X si tento rok má aj lacnejší iPhone 9, ktorý bude mať okolo svojho displeja len tenké pásiky. Tie však zrejme budú o čosi hrubšie ako u prémiovej dvojice iPhonov. Dostupný model predsa nemôže vyzerať rovnako ako drahé kúsky, že Apple?! Navzdory tomu sa ale opäť dočkáme aj nechválne známeho výrezu displeja, ktorý bude ukrajovať z celkovej plochy LCD obrazovky s pomerom strán 19,5:9.

Nenechaj si ujsť
Takto by mohol vyzerať cenovo dostupnejší iPhone 9

Tento panel si spoločnosť môže zvoliť kvôli jeho nižším výrobným nákladom, čo povedie k nižšej predajnej cene iPhonu 9. Možnú podobu tohto lacného iPhonu už odhalili aj vytlačené 3D makety, ktoré majú predstavovať pravdepodobný dizajn novej 9-ky. Čo sa však rámikov týka, LG ukázalo v modeli G7, že aj LCD displej môže disponovať tenkými rámikmi vôkol seba. Ostáva tak už len na inžinieroch v Apple, aby ukázali, s akým riešením prídu oni.

Displej s extrémnym jasom

Zobrazovací panel v iPhone 9 by mal podľa doterajších odhadov využívať technológiu spoločnosti JDI, nazvanú ako „Full Active Display“. Práve vďaka nej majú byť rámiky displeja tenšie aj na LCD obrazovke, ktorá má byť aj dostatočne ohybná. Takýto displej má navyše dostať tiež okrem klasických červených, zelených a modrých pixelov aj biely.

Podsvietenie tak pôjde priamo cez tento dodatočný pixel a nemusí byť filtrované cez trojicu RGB pixelov. Tým sa zvýši samotný jas obrazovky a zníži spotreba energie batérie. Pre predstavu dokáže LG G7 s takouto technológiou zvýšiť jas displeja na krátku chvíľu až na hodnotu 1 000 nitov.

S takýmto jasom je obrazovka perfektne čitateľná aj na priamom slnku. Zobrazovací panel iPhonu 9 by však mal prísť o obľúbenú funkciu 3D Touch, pod čo sa opäť podpíše redukcia výslednej ceny smartfónu. Apple ale miesto toho plánuje pridať senzor v podobe tenkého filmu, ktorého účel a funkcie zatiaľ nie sú presne známe. To by však mohlo znamenať, že si iPhone 9 predsa len nejakú „jednoduchšiu“ formu funkcie 3D Touch zachová. Nateraz ale nič nie je oficiálne potvrdené. Výrobca môže využiť aj ochranný sklenený senzor, CGS, ktorý by z displeja iPhonu 9 spravil lacnejší, ľahší, odolnejší a tenší komponent.

3D rozpoznávanie tváre s Face ID

Zatiaľ čo mnohí výrobcovia Android smartfónov od minulého roka vybavovali svoje vlajkové lode 2D skenovaním tváre používateľa, Apple zašiel ďalej. Do výročného iPhonu X vložil inovatívne 3D rozpoznávanie tváre, ktoré však uvidíme aj tento rok. Prémiové iPhony v septembri so sebou môžu priniesť ešte dokonalejšiu funkciu Face ID. Lacnejší iPhone 9 sa zasa môže uskromniť s nejakou jednoduchšou verziou.

Nenechaj si ujsť
Apple mal pri iPhone X uvažovať o odstránení prvkov, bez ktorých si dnešné smartfóny vieme len ťažko predstaviť

TrueDepth kamera, ako tento hardvér v Apple nazvali, však nie je lacnou záležitosťou. Preto by do výrezu dostupnejšieho iPhonu 9 mohla zamieriť upravená výbava, ktorá poskytne lacnejší ekvivalent pre špičkové Face ID. Výrobné ceny aktuálnej výbavy pre 3D sken tváre v podaní Apple však mohli od minulého roka klesnúť. Je teda možné, že nový iPhone 9 tak nakoniec príde s týmito senzormi.

Pestrá paleta nových farieb

Už dlhší čas sa špekuluje o farbách, ktoré budú pokrývať povrch iPhonu 9. Medzi príspevkami leakstera na Twitteri, známeho ako @OnLeaks, sa objavili správy o nových farebných verziách, ktoré majú zahŕňať klasické biele, čierne, sivé prevedenie, ale aj červené, modré, žlté, oranžové a ružové farby. Stále však môže ísť len o prototypy, s ktorými Apple experimentuje. Pokiaľ by sa takáto škála farieb dostala skutočne do oficiálnej verzie tohto smartfónu, išlo by tak o jeden z najfarebnejší modelov tohto výrobcu. Ten sa naposledy rozhodol farbami oživiť svoj lacný iPhone 5C, ktorý dostal 5 pastelových farebných prevedení.

Zobraziť celú galériu (1)
EverythingApplePro/YouTube

Zákazníkov tak môžu nadchnúť práve nevídané farby ako modrá, žltá, či oranžová. Je naďalej otázne, koľko z testovaných farieb sa dostane aj do iPhonu 9, ktorý uvidíme počas oficiálnej premiéry. Mnohí by sa však rozhodne takýmto farebným možnostiam skutočne potešili.

Aspoň v tomto smere by tak mal lacnejší iPhone prevahu nad svojimi drahými súrodencami, ktorí zrejme tak pestré farebné verzie nedostanú. Apple sa u nich totiž môže držať klasicky známych farieb, ktoré už ale všetci poznáme. Presné detaily o dostupnom iPhone 9, ale o drahšom iPhone X a iPhone X Plus sa dozvieme už o pár týždňov počas oficiálnej premiéry.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom