Cenová politika Apple až na pár prípadov nikdy nebola láskavá k tým, ktorý za nový smartfón nechceli vyhodiť viac ako 500 €. Pri vysokých predajných sumách sa má spoločnosť držať aj tento rok, no teraz si má chystať aj dostupnejší model. Z novej trojice budú 2 iPhony zástupcami prémiového segmentu, pričom tretí kúsok, iPhone 9, sa bude označovať za lacnejší tohtoročný Apple smartfón.

Apple mal v minulosti snahu priniesť zákazníkom aj smartfóny s prijateľnejšou cenou, ktorá by očarila viac ľudí. To sa mu po nie príliš populárnom iPhone 5c podarilo predstavením iPhone 5 SE, ktorý však už má nejaký ten rok za sebou. Ďalším „dostupnejším“ iPhonom môže byť po dlhom čase nový iPhone 9, ktorý ale zrejme neponesie tak nízku cenovku, akú by si mnohí priali. Svojim spracovaním bude zapadať k ďalším dvom prémiovým modelom, ktoré budú nástupcami výročného iPhonu X. Od nich sa však bude líšiť výbavou, predajnou cenou a zrejme sa na trh dostane aj o čosi neskôr ako táto drahšia dvojica.

Kontroverzné cenové odhady

Všetko je zatiaľ ešte príliš neisté. Odvážni analytici už teraz radi prezrádzajú svoje predpoklady ohľadom možných cien a času predstavenia nových Apple smartfónov pre tento rok. Kalifornský gigant by poprvýkrát vo svojej histórii mohol odhaliť aj varianty so slotom pre 2 SIM karty. Takéto verzie by samozrejme boli opäť o čosi drahšie. Každý z troch nových modelov prinesie aj odlišné ceny. Tie sa budú odvíjať od pamäťových verzií. Najdrahšiu nálepku dostane model s 256 GB ROM. Priamy nástupca iPhonu X s 5,8″ OLED displejom by mohol podľa analytika Ming-Chi Kua stáť približne 690 € až 775 €.

Zobraziť celú galériu (0)
Marques Brownlee/YouTube

Nenechaj si ujsť
iPhone X Plus a iPhone 9 ako makety na videu. Tohtoročné iPhony sa dizajnom príliš nezmenia

Jeho väčšie dvojča s 6,8″ OLED panelom a prívlastkom „Plus“ môže dostať cenovku 775 € až 860 €. Známy analytik ďalej predpokladá, že dostupnejší iPhone 9 so 6,1″ LCD obrazovkou by mohol stáť od 516 € do 600 €. Scenár s takýmito cenami je však len málo pravdepodobný. O čosi reálnejšie už vyznievajú cenové odhady analytičky Morgan Stanley. Tá očakáva, že najväčší iPhone doteraz bude začínať na cene 860 €. Nástupca iPhonu X by podľa nej mohol v základnej verzii stáť 690 €. Lacnejší iPhone 9 by sa mohol predávať za sumu od 600 € do 660 €.

Predstavenie iPhonu 9 sa môže kvôli výrobným problémom opäť posunúť

Ako však poznáme cenovú politiku Apple, ani jeho tohtoročné prémiové modely nebudú vôbec lacné. Pokojne tak môže niektorý z nich znova prekročiť hranicu 1 000 €. Veľkou neznámou stále ostáva dostupný iPhone 9, ktorý sa však na trh môže dostať o čosi neskôr, no prinesie viac farebných prevedení. Nielen, že by mali byť verzie nových iPhonov s DualSIM funkcionalitou vyhradené pre ázijský trh, no ich predstavenie nemusí prebehnúť v rovnaký deň. Kvôli LCD displeju v lacnejšom iPhone má mať Apple podľa uniknutých informácií mierne výrobné problémy. Tie môžu vyústiť v neskoršiu premiéru tohto modelu, ktorý sa môže oficiálne ukázať až v októbri, či dokonca v novembri.

Zobraziť celú galériu (0)
EverythingApplePro/YouTube

Takýto časový posun mu ale vôbec nebude hrať do karát. Dva prémiové modely by sme mali uzrieť už v septembri, pričom ich predaj by mal začať krátko po predstavení. OLED panely pre tieto kúsky už totiž majú byť vo výrobe, zatiaľ čo LCD displej bude vyrábaný od budúceho mesiaca. Zákazníci tak na jeseň môžu dať skôr prednosť drahším iPhonom, než čakať na dostupnejší a menej vybavený iPhone 9. Ten by mal podľa všetkého priniesť len jeden hlavný fotoaparát a nedostane ani funkciu 3D Touch, či zopár iných vymožeností.

Tromfnú drahšie modely lacnejšieho súrodenca?

Okresaná výbava má byť kompromisom za prijateľnejšiu cenu, ktorá ale napriek tomu môže byť za takto vybavený model pre mnohých privysoká. Väčší úspech teda môže zožať prémiová dvojica iPhonov, ktoré Apple vypustí o pár týždňov skôr. Alebo je to len plán ako zarobiť viac peňazí? Práve z drahších modelov by sa malo podľa odhadov predať spolu až 75 miliónov kusov, zatiaľ čo z dostupnejšieho iPhonu to má byť 30 až 40 miliónov kusov. Všetko ale naďalej ostáva pod rúškom tajomstva. Oficiálne ceny a ďalšie detaily o novej trojici Apple smartfónov pre tento rok sa dozvieme až počas ich debutu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom