Tím pod vedením Juhozápadného výskumného inštitútu v Texase identifikoval nový potenciálny materský asteroid o veľkosti malej planéty. K Zemi vrhol 80-tonový meteorit, ktorého úlomky dnes vedci podrobne skúmajú, informuje Space.
Blúdiaca planétka nás bombarduje kameňmi
Vedci zozbierali vyše 10 kg vzoriek meteorov s kolektívnym názvom Almahatta Sita, patriace medzi uhlíkové chondrity a pochádzajúce z 8-tonového meteoru, ktorý sa ulomil z oveľa väčšieho meteoritu 2008 TC3. Ten explodoval vo výške približne 37 km nad Sudánom v roku 2008 a skúmaním vzoriek vedci dnes konečne určili jeho pôvod.

Po podrobnom rozbore zloženia meteorov prišli vedci na to, že niektoré z nich obsahujú prevažne minerály naznačujúce prítomnosť vody počas ich formácie pri nízkej teplote a tlaku. Jeden malinký úlomok však ukázal veľmi špecifické zloženie, ktoré pre svoj vznik potrebovalo vyššie teploty a tlaky než je v klasických asteroidoch normálne, píše Juhozápadný výskumný inštitút.
Prítomný bol v ňom aj minerál amfibol, ktorý pre svoj vznik potrebuje dlhšiu prítomnosť vody. Na Zemi je pomerne bežný, avšak v meteore ho vedci doteraz detegovali len raz v meteore Allende, najväčšom uhlíkovom chondrite – aj to len v stopovom množstve.
Objav naznačuje, že sa meteor ulomil z asteroidu, z ktorého sa nikdy predtým na Zem meteory nedostali. Podľa odborníkov je zdrojom úlomkov asteroid s veľkosťou trpasličej planétky Ceres, najväčšieho objektu v páse asteroidov.
Dôležité je pre vedcov zistiť, čo sa s takýmto zložením meteoritu deje pri vstupe do atmosféry, čo môžu prezradiť vzorky asteroidov Bennu a Ryugu, takisto patriace do skupiny uhlíkových chondritov. Ich orbitálna spektroskopia ukázala, že sa svojou hydratáciou líšia od väčšiny známych asteroidov a dokazujú tak prítomnosť nízkoteplotných hydrotermálnych procesov pri ich vzniku. Z asteroidu Ryugu priniesla japonská sonda Hayabusa-2 vzorky len nedávno a ich rozbor pomôže objaviť oveľa viac minerálov, ktoré sa v meteoritoch objavujú len zriedkavo.

Skúmané meteory patria medzi uhlíkové chondrity a v prípade odlišnosti vzoriek sond Hayabusa2 a OSIRIS-REx od našich pozemných zbierok je možné, že ich fyzické zloženie a vlastnosti im znemožňujú prežiť vymrštenie, dlhú púť slnečnou sústavou a následný vstup do atmosféry Zeme.
Aj v prípade že takýto meteor prežije, vstup do atmosféry pravdepodobne pozmení jeho štruktúru a práve preto sú čerstvé vzorky z vesmíru nesmierne dôležité.
Teraz čítajú

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Sme veľmi blízko obrovského míľnika pre ľudstvo. Na Marse poletí vrtuľník, už roztočil vrtule

Vyrobili ďalšiu revolučnú batériu. Nabíja sa až 10-krát rýchlejšie ako súčasné lítium-iónové

NASA ide utrácať: Na Mesiaci bude obrovský rádioteleskop a takto postavíme budovy pre osídlenie Marsu

Výborné správy: SpaceX hlási, že na úplné pokrytie planéty Starlinkom mu stačí už len pár misií

Poznáme presný objem, koľko ton vesmírneho prachu padne každoročne na Zem. Zmerať to trvalo 20 rokov
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Age of Empires IV predstavené a vieme aj dátum vydania. Technická stránka však veľmi sklame

VIDEO VIDEO: Elon Musk konečne ukázal, ako vyzerá preprava ľudí na Teslách revolučným tunelom pod Las Vegas

Dvaja kamaráti z Brna predstavili čip, ktorý ti zjednoduší život. Stačí si ho nalepiť na mobil

Špinavý label z československých ulíc búra stereotypy. Slováci investovali tisíce, aby vytvorili „porno“ rodinu
