Pri elektrických vozidlách sa často veľmi veľa hovorí o ich bezpečnosti. Nejde len o riziká spojené s prípadným vzplanutím batérie pri jej poškodení. Podľa niektorých teórií majú ťažšie elektromobily horšie deformačné zóny, pretože v ich prednej časti chýba klasický motor. Zdá sa však, že pravda môže byť úplne opačná – ak motor pod kapotou nezavadzia, konštruktéri majú viac priestoru navrhnúť lepšiu a účinnejšiu ochranu.

Prípad, na ktorý upozornil portál InsideEVs nepochybne dokazuje, že aj elektrické autá môžu byť mimoriadne bezpečné. To, či je automobil bezpečný a ako v prípade nehody chráni posádku, naznačujú aj rôzne crashtesty. V Európe máme EuroNCAP, ktorým prechádza väčšina nových vozidiel dostupných na našom trhu.

Špičkové elektromobily v tomto teste obvykle dosahujú maximálny počet 5 hviezdičiek, no nájdu sa aj také, ktoré v teste absolútne zlyhali, ako napríklad Dacia Spring či Renault Zoe.

Black Lake Towing

Elektromobily značky Tesla našťastie patria k tej prvej skupine a taký Model 3 či Model Y boli dlhodobo najbezpečnejšími elektromobilmi na trhu. Druhý menovaný svoju bezpečnosť nedávno potvrdil v praxi. Jej vodič vyšiel z hrozivo vyzerajúcej nehody, ktorá sa stala v USA, iba s malými zraneniami.

Auto letelo niekoľko metrov vo vzduchu

Pri pohľade na totálne zničenú Teslu zamestnanci odťahovej služby Black Lake Towing nemohli uveriť tomu, ako mohol vodič túto nehodu vôbec prežiť, nie to ešte iba s drobnými zraneniami.

Auto totiž zišlo z parkoviska a namierilo si to rovno k strmému zrázu. Vzduchom preletelo takmer 26 metrov a zastavilo sa až 45 metrov od spomínaného parkoviska. Počas tohto „letu“ narazilo do stromu vo výške až 6 metrov.

Podľa dostupných informácií vodič Tesly pravdepodobne dostal záchvat a v dôsledku zdravotnej indispozície zošliapol plynový pedál Tesly, ktorá si to následne namierila rovno k zrázu. Akcelerácia elektromobilu je ohromná a tak na dosiahnutie vysokej rýchlosti stačila pomerne krátka vzdialenosť.

Model Y bol po nehode zničený „na totálku“, no aj napriek tomu nedošlo k žiadnemu vzplanutiu batérie. Tesla tak znova ukázala, že čo sa týka bezpečnosti a ochrany pasažierov, patrí k absolútnej špičke na trhu.

Podobných prípadov je viac

Ešte v novembri minulého roka sme informovali o podobnej nehode Tesly, ktorá zletela z útesu a z ktorej následne vodič odišiel po vlastných nohách takmer bez zranení.

 

K tejto nehode došlo v Portoriku a v hlavnej úlohe bola Tesla Model S vo verzii P90D. Z fotografií zverejnených na Twitter je jasné, že nešlo o ľahkú nehodu. Z auta ostali len trosky, vodič však aj napriek tomu odišiel po vlastných a takmer bez zranení.

Samozrejme, je nutné podotknúť, že fotografie Elias Sobrino Najul zachytil až po tom, čo vozidlo vzali do parády záchranári a karosériu rozstrihali kvôli lepšiemu prístupu k posádke. Pôvodné poškodenie je však naďalej viditeľné a je až ťažké uveriť, že sa vodičovi naozaj nič nestalo.

Ako dodáva Elias Sobrino Najul, vodiča spomínaného vozidla pozná osobne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP