Keď platíš za svoj nový smartfón, je jasné, že dávaš omnoho viac, než je jeho skutočná výrobná cena. Niekedy je marža nízka a niekedy zas poriadne mastná.

To je aj prípad nedávno predstaveného iPhonu X. Spoločnosť TechInsights tento smartfón rozobrala a odhadla približnú hodnotu všetkých komponentov.

Marža je až 64 %

Nenechaj si ujsť
Niektorí fanúšikovia Apple nie sú s iPhonom X spokojní. Okamžite ho vracajú predajcom

Zatiaľ čo výročný iPhone sa v Amerike predáva za $999 (na Slovensku 1199 €) v prípade 64 GB modelu a za $1149 (na Slovensku 1399 €) v prípade 256 GB modelu, skutočná cena všetkých komponentov je „iba“ $357.50 (309 €). Z toho teda vyplýva, že až 64 % z oficiálnej ceny je marža Applu. Nie všetko je ale jeho zisk a veľká časť ešte putuje na marketing, vývoj a ďalšie iné položky. Pre porovnanie, v cene iPhonu 8 je zhruba 59 % marža.

Drahý je najmä displej

Jedným z najdrahších komponentov je určite displej. Apple totiž prešiel zo zaužívanej IPS technológie na OLED, kvôli čomu narástla cena jedného panela z $36 až na $65.50. Na finálnej cene dosť zavážila aj konštrukcia z nehrdzavejúcej ocele, ktorá stojí $36 a chráni smartfón pred ohnutím. Naproti tomu iPhone 8 používa klasickú hliníkovú konštrukciu za $21.50.

Najlepší štvrťrok v histórii

CEO Tim Cook počas konferencie prezradil, že tento fiškálny štvrťrok očakáva výnosy vo výške 84 až 87 miliárd dolárov. Pokiaľ sa táto predpoveď naplní, pôjde o vôbec najúspešnejší štvrťrok v histórii spomedzi všetkých spoločností sveta. Vďaka odhaleniu výrobnej ceny iPhonu X teda už asi chápeš, prečo má Apple také veľkolepé očakávania.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom