Keď Apple priznal chybu v spomaľovaní starších iPhonov v snahe, aby ochránil batériu, mnoho používateľov tým poriadne rozhneval. Ako kompenzáciu za tento poriadny prešľap však teraz vymieňa staré batérie za nové omnoho lacnejšie. Niektoré vymieňané akumulátory sa počas odbornej výmeny vznietili priamo v Apple Store vo Švajčiarsku a Španielsku.

Výmena batérie smartfónu bola kedysi jednoduchou úlohou aj pre bežného používateľa, no dnešné spracovanie týchto zariadení väčšinou vyžaduje návštevu autorizovaného servisu. Teda pokiaľ majiteľ chce mať istotu, že všetko prebehne hladko. Ani centrá výrobcov však niekedy nie sú zárukou, že sa ich smartfónu nič nemôže stať.

Príčina vznietenia batérií bola objasnená domácim kutilom

Dôkazom sú posledné dva prípady z Zürichu vo Švajčiarsku a Valencie v Španielsku. Tam totiž pri výmene v Apple Store explodovali vymieňané batérie, kvôli ktorým museli byť zákazníci z centra evakuovaní. Našťastie sa nikomu nič nestalo, no príčina vznietenia akumulátorov pripomínala situáciu spred 2 rokov, keď vybuchovali batérie Samsungu Galaxy Note 7. Situácia to možno bola podobná, no len na prvý pohľad.

Zobraziť celú galériu (2)
NewLife2OldStuff/YouTube

Andrew Phan, domáci kutil a šikovný opravár, totiž prišiel na iné vysvetlenie. On síce nikdy v Apple nepracoval, no batériu vo svojom iPhone 6 sa rozhodol jednoducho vymeniť sám na základe svojich skúseností. Nebolo to prvýkrát, keď si opravoval svoj smartfón. Batéria v tomto staršom modeli od Apple je zospodu prichytená lepiacimi pásikmi, ktoré sa pri výmene vyberajú. Podľa Andrewa jeden z týchto pásikov pri odstraňovaní strhol so sebou aj časť fólie batérie, ktorá sa pri vyberaní mierne ohla, čím sa vytvoril skrat. Poškodená batéria začala ihneď iskriť, no predtým než by sa stihla vznietiť ju Andrew hodil do vody.

Apple si problémy zavinil sám

Explózie batérií v Španielsku a Švajčiarsku tak podľa neho zavinil práve pásik. Ten pri vyberaní strhol časť vonkajšej vrstvy akumulátora, ktorý sa vznietil a spôsobil požiar. Andrew si je príčinou istý až na 99,99 % a zatiaľ nemá nikto dôvod mu neveriť, keďže ide o najlogickejšie vysvetlenie doposiaľ. Aj takéto následky môže mať jedno tajomstvo, ktoré Apple pred svojimi zákazníkmi skrýval.

Nenechaj si ujsť
Spomaľovanie iPhonov odhalil 17-ročný študent. Teraz kvôli nemu možno Apple zaplatí miliardy dolárov

Ktovie, či sa by k spomaľovaniu iPhonov spoločnosť verejne priznala nebyť nečakaného odhalenia. V každom prípade sa však výrazne spomalili staršie iPhony, ktorých majitelia si teraz môžu vymeniť staré batérie o 21 dolárov lacnejšie ako predtým. Nápor v obchodoch Apple Store je tak rozhodne veľký a ostáva len dúfať, že podobným spôsobom neexplodujú aj ďalšie kusy. Vyškolení zamestnanci tak musia byť pri výmene maximálne opatrní, aby sa znova neopakovala situácia spred niekoľkých týždňov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom