Vrtuľník Ingenuity na Marse narazil po dlhšej dobe na ďalšie problémy a zdá sa, že pomaly aj na svoje vlastné limity. Ako totiž informuje NASA v tlačovej správe, kontrolóri misie museli riešiť zlyhanie komunikácie medzi roverom Perseverance a vrtuľníkom – blíži sa však čosi oveľa horšie.

Problémy má od začiatku

Rover Perseverance pristál na Marse 18. februára minulého roku a niekoľko dní po tom vypustil aj vrtuľník Ingenuity, ktorý začal čoskoro po prvý raz lietať a skúšať svoje schopnosti. Od začiatku sa však stretával s rôznymi problémami prevažne softvérového charakteru.

K strate komunikácie došlo, ako píše SPACE, kvôli vrtuľníku, ktorý sa dostal do režimu nízkeho výkonu. Technici predpokladajú, že sa tak stalo kvôli marťanskému prachu, ktorý sa nahromadil v nízkych vrstvách atmosféry a zároveň nízkej okolitej teploty, čo sa však podarilo, aspoň zatiaľ, vyriešiť.

NASA/JPL-Caltech/ASU

Aby znovu nadviazali s malým vrtuľníkom spojenie, nariadili Perseverance „načúvať“ jeho signálu jeden celý marťanský deň (sol).

Ako sa na základe obdržaného signálu napokon ukázalo, vrtuľník je zatiaľ v poriadku a batérie sa nabíjajú rýchlosťou, ktoré je vzhľadom na ročné obdobie očakávaná.

Rekordne dlhé lety

Aj po roku prevádzky prekonáva Ingenuity svoje vlastné rekordy neustálymi letmi a prieskume okolia. Naposledy dokázal uraziť vzdialenosť až 704 metrov v rámci jediného letu, ktorý trval 161 sekúnd. Ak stroj prežije prichádzajúcu zimu, má potenciál prekonať ešte niekoľko svojich rekordov a sprevádzať rover Perseverance pri jeho výskume.

Blíži sa zima

Prach však ostane aj naďalej pretrvávajúcou hrozbou, keďže sa Mars chystá na svoju 10 týždňov trvajúce zimné obdobie a okrem nižšej teploty bude predstavovať problémy aj silnejšia prítomnosť prachu. Ten má schopnosť „zabíjať“ sondy, ktoré nedokážu očistiť svoje solárne panely a postupne tak zapadajú prachom.

Ingenuity mal však pôvodne zvládnuť „len“ päť testovacích letov a po takmer 30 letoch je dnes jedinečným kusom kozmickej technológie, ktorá napriek nízkej cene vstupných nákladov a využitiu prevažne komerčne dostupných komponentov dokázala niekoľkonásobne prekonať primárne ciele misie.

NASA/JPL-Caltech

Technici upravili parametre Ingenuity a nastavili jej batériu tak, aby lepšie zvládala chladné podmienky marťanskej zimy, keďže môže teplota klesnúť až na -80 °C. Tím zodpovedný za Ingenuity dúfa, že si takýmto spôsobom udrží potrebnú energiu a po niekoľkých dňoch sa vráti k bežnej prevádzke.

„Vedeli sme, že marťanská zima a sezóna prašných búrok poskytnú nové výzvy pre Ingenuity, predovšetkým studenšie dni, zvýšenie prítomnosti atmosférického prachu a častejšie prašné búrky. Každý let a každá míľa prekonaná mimo pôvodnej 30-solovej tlačila stroj k jeho limitom,“ vysvetlil Teddy Tzanetos, vedúci tímu Ingenuity v Jet Propulsion Laboratory (JPL).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú